Nie wszystkie „zetki” migają się od pracy fizycznej. Część osób jak najbardziej ją docenia

Praca Dołącz do dyskusji
Nie wszystkie „zetki” migają się od pracy fizycznej. Część osób jak najbardziej ją docenia

Z badania SW Research zrealizowanego na zlecenie Job Impulse wynika, że aż 53 proc. ludzi z pokolenia „Z” uważa pracę fizyczną za atrakcyjną opcję zawodową. O ile spełnia ona określone wymagania. Wśród tych warunków szczególnie liczą się relatywnie dobre wynagrodzenie, możliwość rozwoju oraz dostęp do nowoczesnych technologii. Wtedy praca fizyczna zyskuje w oczach tzw. zetek.

Wyniki pokazują, że dla części młodych ludzi praca fizyczna może być realną alternatywą. Szczególnie w sektorach, które starają się wprowadzać innowacyjne rozwiązania i zastępować administracyjną pracę ludzi.

Dlaczego praca fizyczna jest nadal atrakcyjna dla niektórych młodych osób?

Dla pokolenia Z praca fizyczna przestaje być jedynie wysiłkiem fizycznym. Respondenci dostrzegają w niej możliwość ustabilizowanego zatrudnienia (44 proc.) i szybkiego wejścia na rynek pracy (48 proc.). Młodzi ludzie widzą w pracy fizycznej okazję do zdobycia praktycznych umiejętności, które mogą być przydatne w przyszłości. Takie podejście sprawia, że praca fizyczna staje się dla nich niekiedy atrakcyjniejsza niż biurowa.

Satysfakcjonujące wynagrodzenie wskazała połowa badanych. To świadczy o tym, że młodzi nie widzą problemu w pracy fizycznej, pod warunkiem że jest odpowiednio opłacana i umożliwia rozwój. W dzisiejszych realiach liczy się także prestiż zawodowy – tutaj jednak pracodawcy muszą zadbać o wizerunek tej formy pracy.

Nie wszyscy młodzi są przekonani do takiej formy

Aż 55 proc. badanych uznaje pracę fizyczną za zbyt wymagającą fizycznie. Połowa uważa, że wynagrodzenia w tej branży są niewystarczające w relacji do wysiłku. Problemem pozostaje również niski prestiż pracy fizycznej; na to zwróciło uwagę 48 proc. respondentów.

Jednocześnie oczekiwania młodego pokolenia wykraczają poza kwestie finansowe. Zwracają oni uwagę na elastyczne godziny pracy (48 proc.) oraz na dostęp do nowoczesnych narzędzi i technologii (35 proc.).

Zmieniający się rynek pracy, zwłaszcza w sektorze logistycznym, budowlanym i produkcyjnym, wymaga nowego podejścia do zatrudniania młodych ludzi

Pracodawcy powinni inwestować w nowoczesne technologie oraz tworzyć przyjazne warunki pracy, które przyciągną również kobiety do branż fizycznych i zapełnią luki kadrowe. Wprowadzenie automatyzacji oraz elastyczności godzin pracy może nie tylko zwiększyć atrakcyjność pracy fizycznej, ale też odpowiadać na potrzeby pokolenia Z, które ceni równowagę między życiem prywatnym a zawodowym.

Badanie przeprowadzone we wrześniu 2024 roku na grupie 450 osób z pokolenia Z daje jasny sygnał – młodzi są otwarci na pracę fizyczną, ale oczekują zmian. Dla pracodawców jest to wyzwanie, lecz zarazem szansa na pozyskanie nowych talentów poprzez dostosowanie się do zmieniających się oczekiwań pracowników.