Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wyższą pomoc od państwa. A to nie koniec zmian

Finanse Firma Dołącz do dyskusji
Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać wyższą pomoc od państwa. A to nie koniec zmian

Prezydent Andrzej Duda podpisał kilka dni temu ustawę, która zawiera ważne rozwiązania z punktu widzenia przedsiębiorców. Mowa m.in. o zwiększeniu limitu pomocy de minimis dla przedsiębiorców.

Wyższy limit pomocy de minimis dla przedsiębiorców. Prezydent podpisał ustawę

Pomoc de minimis to rodzaj wsparcia udzielanego przedsiębiorcom przez państwo. W przeciwieństwie do innych form wsparcia publicznego, nie wymaga notyfikacji Komisji Europejskiej; wszystko ze względu na stosunkowo niewielką kwotę pomocy, która może być udzieloną w tym trybie (i która tym samym nie powinna zaburzyć normalnej konkurencji na rynku). Należy też podkreślić, że pomoc de minimis ma zostać spożytkowana na z góry określony przez firmę cel – przedsiębiorca musi trzymać się postanowień, które są zawarte w dokumentach programu, na mocy którego zostało mu udzielone wsparcie. Tym samym środki z pomocy de minimis nie mogą być wydane przez beneficjenta w sposób dowolny. Warto też pamiętać, że niektóre branże są wyłączone z możliwości otrzymania pomocy de minimis; mowa m.in. o firmach z sektora rybołówstwa i akwakultury (co zresztą wymusza prawo unijne) czy o firmach zajmujących się produkcją podstawowych produktów rolnych lub korzystających z pierwszeństwa wykorzystywania produktów krajowych w stosunku do sprowadzonych spoza granic kraju.

Ile obecnie wynosi limit pomocy de minimis? Sporo zależy w tym przypadku od branży, jednak najczęściej pomoc nie przekracza kwoty 200 tys. euro brutto w ciągu kolejnych dwóch lat – co i tak jest ogromną kwotą (choć w niektórych przypadkach pomoc mogła wynieść nawet pół miliona euro). Dobra wiadomość dla przedsiębiorców jest natomiast taka, że limit ten będzie jeszcze wyższy. Na mocy nowelizacji ustawy o pomocy de minimis wartość maksymalna, z której przedsiębiorca będzie mógł skorzystać w trzyletnim okresie, została zwiększona odpowiednio do 300 tys. euro (w przypadkach, gdy poprzedni próg wynosił 200 tys. euro) oraz do 750 tys. euro (z 500 tys. euro). To jednak tylko część pozytywnych zmian, jakie czekają przedsiębiorców w kwestii pomocy de minimis.

Kto jeszcze będzie mógł skorzystać z pomocy de minimis?

Z pomocy de minimis – co do tej pory było niemożliwe – będzie można skorzystać również w sektorach, które wcześniej nie miały takiej szansy. Jak napisano w informacji zamieszczonej na stronie Kancelarii Prezydenta,

Umożliwiono korzystanie z pomocy de minimis w celu nabycia pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów, a także przyznano możliwość ubiegania się o pomoc przedsiębiorcom działającym w sektorze węglowym, znajdującym się w trudnej sytuacji, prowadzącym działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów lub w sektorze przetwarzania i wprowadzania do obrotu produktów rybołówstwa i akwakultury.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu jej ogłoszenia.