Okazuje się, że już niedługo nad Wisłą zadebiutuje nowy bank – w Polsce pod nazwą IBK Bank Polska SA. Kto będzie mógł skorzystać z jego usług?
Nowy bank w Polsce. Ale na razie skorzystają głównie przedsiębiorcy
Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce w Polsce rozpocznie swoją działalność nowy bank. Jak można przeczytać na stronie Komisji Nadzoru Finansowego, Komisja jednogłośnie zezwoliła na utworzenie przez Industrial Bank of Korea z siedzibą w Seulu, banku w formie spółki akcyjnej IBK Bank Polska SA. Urząd zatwierdził również projekt statutu nowego banku oraz skład jego pierwszego zarządu.
Jak wynika z komunikatu KNF, IBK – założył polskiego banku – jest jednym z największych banków koreańskich; jednocześnie jest to podmiot kontrolowany przez Republikę Korei. To, co może być nieco rozczarowujące dla polskich klientów, to fakt, że IBK Bank Polska SA ma być bankiem korporacyjnym – i w praktyce obsługiwać głównie małe i średnie przedsiębiorstwa. Nie wiadomo zatem na ten moment, czy w przyszłości nowy bank będzie świadczył usługi również z zakresu bankowości detalicznej.
Jakie usługi będzie świadczyć nowy bank?
Z projektu statutu nowego banku wynika, że przedmiot jego działalności ma obejmować m.in.:
- przyjmowanie wkładów pieniężnych płatnych na żądanie lub z nadejściem oznaczonego terminu oraz prowadzenie rachunków tych wkładów,
- prowadzenie innych rachunków bankowych,
- udzielanie kredytów,
- udzielanie i potwierdzanie gwarancji bankowych oraz otwieranie i potwierdzanie akredytyw,
- emitowanie bankowych papierów wartościowych,
- przeprowadzanie bankowych rozliczeń pieniężnych,
- udzielanie pożyczek pieniężnych.
Oprócz tego bank ma również przeprowadzać operacje czekowe i wekslowe oraz operacje, których przedmiotem są warranty. Ponadto bank ma też przyjmować wpłaty gotówki i dokonywać jej wypłat z rachunku płatniczego, wykonywać transakcje płatnicze, w tym transfer środków pieniężnych na rachunek płatniczy u dostawcy użytkownika lub u innego dostawcy, a także nabywać i zbywać wierzytelności pieniężne, prowadzić skup i sprzedaż wartości dewizowych, udzielać i potwierdzać doręczeń, jak i również pośredniczyć w dokonywaniu przekazów pieniężnych oraz rozliczeń w obrocie dewizowym.
Jak można przeczytać w komunikacie KNF,
W oparciu o zezwolenie, IBK Bank Polska SA będzie przygotowywał się do działalności operacyjnej. Zgodnie z ustawą Prawo bankowe, będzie on mógł wykonywać czynności bankowe oraz świadczyć inne usługi określone w przedmiocie działalności banku – po uzyskaniu odrębnego zezwolenia Komisji na rozpoczęcie działalności.
Na razie nie wiadomo jednak, kiedy konkretnie bank mógłby rozpocząć swoją działalność i tym samym – przedstawić nowym klientom swoją ofertę.