Pracownicy mieliby cieszyć się dłuższym, nieprzerwanym odpoczynkiem w trakcie tygodnia. Jest propozycja zmian w prawie pracy

Praca Dołącz do dyskusji
Pracownicy mieliby cieszyć się dłuższym, nieprzerwanym odpoczynkiem w trakcie tygodnia. Jest propozycja zmian w prawie pracy

Dyskusja o krótszym tygodniu pracy utknęła w martwym punkcie – i nie do końca wiadomo, czy rządzący będą chcieli do niej wracać. Teraz jednak pojawiła się nowa propozycja. Chodzi o dłuższy, nieprzerwany odpoczynek dla pracowników w trakcie tygodnia – jego wymiar miałby wzrosnąć nawet do 59 godzin. Jak jednak do nowego pomysłu podchodzą rządzący?

Dłuższy, nieprzerwany odpoczynek dla pracowników w trakcie tygodnia. Nowa petycja

Czterodniowy tydzień pracy z jednej strony spotkał się z dużym entuzjazmem ze strony pracowników i części ekspertów (uważających, że zmiana mogłaby spowodować wzrost wydajności zatrudnionych), jak i z krytyką ze strony biznesu. Rządzący początkowo podchodzili dość optymistycznie do kwestii skrócenia tygodnia pracy; w resorcie rodziny, pracy i polityki społecznej trwają nawet analizy dotyczące tego, jaki system czasu pracy jest najkorzystniejszy oraz najbardziej optymalny zarówno dla pracownika, jak i pracodawcy. Oprócz tego resort ma również analizować, jak krótszy tydzień pracy faktycznie wpłynąłby na efektywność pracowników.

Gdy analizy zostaną opracowane, możliwe jest podjęcie dalszych kroków; mimo to można odnieść wrażenie, że cała dyskusja o potencjalnych zmianach w prawie pracy utknęła w martwym punkcie. Być może zmieni to petycja skierowana do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za pośrednictwem Rzecznika Praw Obywatelskich. Jak podaje infor.pl, wnioskodawca proponują bowiem inne, doraźne rozwiązanie – a mianowicie dłuższy, nieprzerwany odpoczynek pracowników w trakcie tygodnia. Obecnie wymiar odpoczynku w trakcie tygodnia określa art. 133 Kodeksu pracy:

§  1. Pracownikowi przysługuje w każdym tygodniu prawo do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.
§  2. W przypadkach określonych w art. 132 § 2 oraz w przypadku zmiany pory wykonywania pracy przez pracownika w związku z jego przejściem na inną zmianę, zgodnie z ustalonym rozkładem czasu pracy, tygodniowy nieprzerwany odpoczynek może obejmować mniejszą liczbę godzin, nie może być jednak krótszy niż 24 godziny.
§  3. Odpoczynek, o którym mowa w § 1 i 2, powinien przypadać w niedzielę. Niedziela obejmuje 24 kolejne godziny, poczynając od godziny 600 w tym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.
§  4. W przypadkach dozwolonej pracy w niedzielę odpoczynek, o którym mowa w § 1 i 2, może przypadać w innym dniu niż niedziela.
Jak można przeczytać natomiast w petycji,
Zwracam się z wnioskiem o podjęcie działań legislacyjnych w celu nowelizacji art. 133 Kodeksu pracy, poprzez zwiększenie minimalnego wymiaru nieprzerwanego odpoczynku tygodniowego przysługującego pracownikom z obecnych 35 godzin (obejmujących jeden dzień wolny plus odpoczynek dobowy) do 59 godzin (obejmujących dwa pełne dni wolne plus odpoczynek dobowy).
Wnioskodawca argumentuje, że zapewnienie pracownikom dwóch nieprzerwanych dni odpoczynku od pracy zapewnia pracownikowi realną możliwość regeneracji fizycznej, psychicznej i poprawę rytmu dobowego.

Na razie nie wiadomo, jak na tę propozycję zareaguje MRPiPS

Czy jednak ministerstwo przychyli się do petycji? Wydaje się, że zmieni ona stosunkowo niewiele; być może co najwyżej przypomni temat krótszego tygodnia pracy i skłoni opinię publiczną do zainteresowania się postępem prac w ministerstwie. Teoretycznie zapewnienie dłuższego, nieprzerwanego odpoczynku byłoby rozwiązaniem korzystniejszym (niż krótszy tydzień pracy) z punktu widzenia np. biznesu, jednak i tak jego wprowadzenie wiązałoby się z szeregiem komplikacji. Na razie jednak resort nie odniósł się oficjalnie do otrzymanego pisma.