Zakład Ubezpieczeń Społecznych po raz kolejny ogłosił konkurs na projekty mające na celu poprawę utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej pracowników oraz poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem konkursu jest nie tylko poprawa warunków BHP w zakładach pracy, ale także zmniejszenie ryzyka wypadków oraz chorób zawodowych. Kto może ubiegać się o dofinansowanie i ile można zyskać?
Dofinansowanie z ZUS na poprawę BHP w 2025 r.
Tak jak i w poprzednich latach, tak i w tym ZUS zdecydował się na ogłoszenie konkursu, w ramach którego przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie do wydatków, które mają na celu poprawę bezpieczeństwa i higieny pracy w ich firmach. W ramach konkursu przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie na różnorodne inwestycje. Wśród możliwych działań znajdują się m.in. poprawa oświetlenia stanowisk pracy, zabezpieczenie przed promieniowaniem optycznym, ochrona przed energią elektryczną i elektrycznością statyczną, a także zakup sprzętu i urządzeń, które ograniczają obciążenia układu mięśniowo-szkieletowego. Przedsiębiorcy mogą również starać się o środki na poprawę bezpieczeństwa pracy na wysokości, wyposażenie w środki ochrony indywidualnej, a także poprawę bezpieczeństwa technicznego instalacji, maszyn i urządzeń.
Z dofinansowania mogą skorzystać zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i małe firmy. Przedsiębiorcy mogą na przykład przeznaczyć środki na zakup bardziej ergonomicznych foteli i wygodniejszych biurek dla pracowników czy na doświetlenie stanowisk pracy. Warto jednocześnie zwrócić uwagę na fakt, że inne będą potrzeby firm z branży przemysłowej czy działających w budownictwie, inne natomiast, jeśli chodzi o przedsiębiorstwa z branży finansowej czy reklamowej.
Przerwa na reklamę: mSzafir to kwalifikowany podpis elektroniczny, który złożysz bez użycia karty i czytnika. Kwalifikowany podpis elektroniczny złożony w ramach mSzafir jest zgodny z wymaganiami eIDAS i ma moc prawną równoważną podpisowi własnoręcznemu. Więcej informacji -> mszafir.pl
Na jak wysokie dofinansowanie mogą liczyć przedsiębiorcy? Maksymalnie można otrzymać 80 proc. szacowanej wartości projektu, jednak nie więcej niż 300 tys. zł.
Kto może wziąć udział w konkursie ZUS?
Aby ubiegać się o środki, przedsiębiorcy muszą spełniać pewne warunki. Po pierwsze, płatnik składek, który chce wziąć udział w konkursie, nie może mieć zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dodatkowo, wnioskodawca nie może zalegać również z opłacaniem podatków ani znajdować się w stanie upadłości, w likwidacji, pod zarządem komisarycznym, ani w trakcie postępowania upadłościowego lub układowego z wierzycielami.
Warto także pamiętać, że przedsiębiorca, który już skorzystał z dofinansowania z ZUS w ramach tego samego konkursu, nie może ubiegać się o kolejne środki przed upływem 3 lat od momentu wypłaty ostatniego dofinansowania.
Na złożenie odpowiednich dokumentów i zgłoszenia przedsiębiorcy mają czas od 10 lutego do 10 marca 2025 r.