To może przekreślać szanse kandydatów podczas rekrutacji do pracy. Eksperci wyjaśniają

Praca Dołącz do dyskusji
To może przekreślać szanse kandydatów podczas rekrutacji do pracy. Eksperci wyjaśniają

Już od pewnego czasu sporo osób ma problem ze znalezieniem zatrudnienia lub zmianą pracy; w internecie bez problemu można odszukać wpisy pracowników, którzy mimo wieloletniego doświadczenia w określonej branży nie są w stanie znaleźć nowego pracodawcy. Z tego względu warto wiedzieć, co może zdyskwalifikować potencjalnego kandydata podczas rekrutacji – zwłaszcza że niektóre czynniki mogą zaskakiwać.

Co może dyskwalifikować podczas rekrutacji do pracy? Więcej czynników, niż się wydaje

Problemy ze znalezieniem pracy mogą wynikać z wielu czynników; czasem również z błędów popełnionych przez kandydata. Eksperci w rozmowie z bankier.pl podali, co ich zdaniem może przekreślać szanse na znalezienie nowego pracodawcy. Po pierwsze, okazuje się, że kandydaci często nie podają zadowalających odpowiedzi na kluczowe pytania. Jak komentuje Anita Osmólska, Head of People and Culture w Traffit,

Warto wykorzystać też tak zwane killer questions zawarte w formularzu. Są to pytania, na które kandydat odpowiada przy aplikowaniu i które dotyczą kluczowych umiejętności czy doświadczenia wymaganego na dane stanowisko. Dzięki ich zastosowaniu w naszej rekrutacji na stanowisko Social Media & Content Specialist na etapie preselekcji odrzuconych zostało 38 proc. aplikacji, które nie pasowały do oferty.

Co jeszcze może sprawić, że kandydat nie zostanie nawet zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną? Oprócz niepasujących (czy niewystarczających) umiejętności osobę aplikująca na dane stanowisko może skreślić również… zbyt duże doświadczenie. Zdarza się też, że kandydat zostaje odrzucony ze względu na niedopasowanie do kultury organizacyjnej firmy. Nie da się jednak ukryć, że zazwyczaj główną przyczyną jest brak odpowiednich umiejętności i niezgodność kompetencji oraz doświadczenia z wymogami stanowiska.

Aplikujący o pracę często są sami sobie winni

Kolejność nadsyłania zgłoszeń i to, czy kandydat wysłał aplikację stosunkowo szybko po pojawieniu się ogłoszenia może mieć wpływ na to, czy rekruter w ogóle zapozna się jego z CV. Na to aplikujący nie ma dużego wpływu. Ma jednak wpływ na inne kwestie, takie jak choćby podanie właściwych danych kontaktowych, właściwe określenie poziomu znajomości języka obcego, poziomu wykształcenia czy, w przypadku pracy stacjonarnej, lokalizacji. Są to błędy, których bez problemu można byłoby uniknąć , a które mogą zaważyć na tym, że rekruter nie skontaktuje się z danym kandydatem (i to nawet jeśli ma on bogate doświadczenie i dobre kompetencje). Warto również pamiętać o tym, by CV nie zawierało błędów ortograficznych, interpunkcyjnych i stylistycznych. Co do zasady lepszym pomysłem jest również wybór prostego, przejrzystego szablon do stworzenia życiorysu.