Auto z Chin może nie dotrzeć do klienta. Handlarze kombinują jak mogą

Moto Zagranica Zakupy Dołącz do dyskusji
Auto z Chin może nie dotrzeć do klienta. Handlarze kombinują jak mogą

Coraz więcej firm w Polsce zajmuje się importem samochodów z Chin na zamówienie klientów. Ten trend wynika z faktu, że Państwo Środka wyrasta na lidera elektromobilności. Ich marki samochodowe coraz częściej pojawiają się na globalnym rynku, w tym w Europie. Niestety czasami auto z Chin może być pułapką.

Ekspansja gospodarcza Chin w połączeniu z różnicami w cłach – 15 proc. dla nowych samochodów europejskich producentów eksportowanych do Chin w porównaniu do 10 proc. dla chińskich pojazdów sprowadzanych do Europy – sprzyja temu zjawisku. Import pojazdów do Europy z pozaeuropejskich rynków przekracza wielkość produkcji wytwórców aut ze Starego Kontynentu.

Uważaj przy zakupie auta z Chin

W obliczu rosnącej popularności chińskich samochodów na polskim rynku carVertical zaleca ostrożność. Firmy oferujące import używanych pojazdów z Chin na zamówienie podkreślają w ogłoszeniach atrakcyjne cechy takich samochodów. Piszą o „wymarzonym aucie”, „niskim przebiegu” i „dobrym stanie technicznym”. Jednak używane pojazdy importowane z Chin, mimo że mogą być atrakcyjne cenowo, to jako transakcja są obarczone wysokim ryzykiem. Ma ono związek z nieuczciwymi sprzedawcami.

Istotnymi elementami, na które należy zwrócić uwagę, są liczba poprzednich właścicieli, historia uszkodzeń, przebieg i dokumentacja serwisowa. Uczciwy sprzedawca powinien przedstawić dokumenty pozwalające klientowi zweryfikować stan auta. Należy również zachować czujność w kwestii płatności, aby uniknąć strat związanych z wpłatą kaucji lub całkowitej zapłaty za samochód, który ostatecznie nie dotrze do kupującego.

Problemy z serwisowaniem chińskich pojazdów

Innym aspektem, na który carVertical zwrócił uwagę, są potencjalne trudności z serwisowaniem chińskich pojazdów. W Polsce może brakować części zamiennych, odpowiednich urządzeń do diagnostyki, a także autoryzowanych serwisów dla niektórych chińskich marek i modeli. Ta sytuacja może skomplikować naprawy i utrzymanie pojazdów, co jest istotnym czynnikiem wartym rozważenia przy zakupie.

Z uwagi na rosnące ceny nowych samochodów oraz długi czas oczekiwania na dostawę auta od producenta do salonu tańsze alternatywy z Chin stają się coraz bardziej konkurencyjne na europejskim rynku. Elektromobilna potęga Państwa Środka opiera się na złożach litu, które wykorzystywane są do produkcji głównego komponentu pojazdów zasilanych prądem.

Mimo wszystko kupujący muszą być świadomi ryzyka i potencjalnych problemów związanych z zakupem i obsługą tych pojazdów. Fakt, że europejski rynek może utracić konkurencyjność wobec tańszych chińskich samochodów, jest wyzwaniem, które wymaga rozwagi zarówno konsumentów, jak i branży motoryzacyjnej.