Czas pracy – jak reguluje go prawo i kiedy pracodawca łamie przepisy?

Gorące tematy Praca dołącz do dyskusji (102) 25.10.2018
Czas pracy – jak reguluje go prawo i kiedy pracodawca łamie przepisy?

Edyta Wara-Wąsowska

Wielu pracowników narzeka, że ma nienormowany czas pracy. Tymczasem w Kodeksie pracy znajdziemy odpowiednie zapisy, które wyraźnie określają, jaki jest dobowy i tygodniowy wymiar czasu pracy. Oczywiście przepisy uwzględniają także pewne wyjątki.

Czas pracy: jak jest unormowany w prawie?

Podstawowym zapisem regulującym czas pracy jest art. 129 Kodeksu pracy. W paragrafie pierwszym unormowany jest dobowy i tygodniowy czas pracy:

§1. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135–138, 143 i 144.

Z tego wynika, że co do zasady dobowy czas pracy nie powinien przekraczać 8 godzin na dobę. Ustawodawca określił jednak pewne wyjątki. Na przykład w art. 135 k.p. mowa o systemie równoważnego czasu pracy. Może on być stosowany, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. W tym przypadku dobowy wymiar pracy może zostać przedłużony.

– do 12 godzin, jeśli powodem jest wyłącznie uzasadniony rodzaj pracy lub jej organizacja (ale z wyłączeniem przypadków wymienionych niżej),

– do 16 godzin, jeśli praca jest związana z dozorem urządzeń lub z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy,

– do 24 godzin, jeśli pracownicy są zatrudnieni przy pilnowaniu mienia lub ochronie osób; dotyczy to także pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych.

Co ważne co do zasady przedłużony czas pracy nie może łącznie przekraczać 1 miesiąca okresu rozliczeniowego (okres rozliczeniowy to zazwyczaj 4 tygodnie). W szczególnych przypadkach okres ten może być przedłużony maksymalnie do 3 miesięcy (nie dotyczy pracowników, którzy pracują przy dozorze urządzeń). Dodatkowo przedłużony czas pracy musi być zrekompensowany krótszym czasem pracy w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

Uwaga: równoważny czas pracy nie jest tożsamy z nadgodzinami. 

Ile dni obejmuje tydzień pracy w rozumieniu Kodeksu pracy?

Zgodnie z art. 129 par. 1 tydzień pracy ma przeciętnie 5 dni. Niezależnie od ostatecznego dobowego czasu pracy (w sytuacjach opisanych wyżej) norma tygodniowa nie powinna przekraczać pięciu dni i 40 godzin pracy. Należy jednocześnie pamiętać, że zwrot „przeciętnie” oznacza, że liczba dni pracujących w tygodniu może być zwiększona, jednak ostatecznie pracodawca jest zobowiązany do zbilansowania czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym. Co to oznacza? Na przykład jeśli pracownik przez dwa tygodnie będzie pracować przez 6 dni w tygodniu (przy zachowaniu 35-godzinnego odpoczynku), a następne dwa przez 4 dni w tygodniu (przy założeniu, że okres rozliczeniowy to cztery tygodnie), to czas pracy zostaje zbilansowany i nie jest naliczany czas nadliczbowy.

Bilansowanie godzin i dni pracy w okresie rozliczeniowym

Uwaga – pracodawca nie może jednak jednocześnie bilansować zarówno dni jak i godzin pracy. To oznacza, że nie może dojść do sytuacji, w której pracownik w jednym tygodniu będzie pracował 6 dni po 8 godzin na dobę, a przez pozostałe tygodnie w okresie rozliczeniowym przez 5 dni odpowiednio krócej (tak, by zgadzała się 40-godzinna norma tygodnia pracy). Takie bilansowanie jest niedopuszczalne. Mówiąc prościej – w okresie rozliczeniowym muszą zgadzać się nie tylko godziny pracy, ale także liczba dni.

102 odpowiedzi na “Czas pracy – jak reguluje go prawo i kiedy pracodawca łamie przepisy?”

  • 300 ? to jakaś „laitowa” ta budowa, znam przypadki gdy nabijali i 400-460 godzin miesięcznie. Co prawda „oficjalnie” pracowali 8h/dziennie/5 dni w tygodniu – tylko że co 8 godzin „zmieniała” im się firma w której „aktualnie” oficjalnie pracowali. Jak wpadała kontrola to bywały śmieszne akcja jak im się nazwy firm myliły – ale wszyscy to olewali.

 1. Pracownik – szefie jak to jest że dziś jestem w pracy 11 godzin, wczoraj 12, a przedwczoraj 14 godzin?
  Szef – przecież sam się upierałeś żeby umowa była na czas nieokreślony

  Oczywiście żart

 2. To prawo bylo układane pod pracowników fizycznych za komuny i tok myslenia sie nie zmienil dlatego trudbo przelozyc je na dzisiejsze korpo realia.

 3. Skierniewice firma Veka : przymosowe soboty wszystkie od września , praca 3 zmianowa , za nie przyjście chodź by w jedna zabrana premia ‼️Szantaż i zastraszanie

   • Zglaszasz do PIPu, tracisz prace, moze znajdziesz nowa, odszkodowanie??? Kto ma czas na chodzenie po sadach?, osobiscie mogę pracować 6dni w tygodniu, po 12h ale jesli dostaje plus 50% do każdej nadgodziny, i właśnie teraz walcze z moim prezesem o te 50% :/

    • I tym sposobem będziesz pracował jak frajer za darmo do końca życia, a Janusze firm będą się czuli bezkarnie i frajerzyli kolejnych ludzi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

     • Ja nie napisałem że pracuje za grosze, zarabiam b.dobrze ale nie o to chodzi, tylko o te 50% za nadgodziny

     • W sumie chodzi mi o fakt że niektórych po prostu nie stać na to żeby stracić pracę, mają rodziny na utrzymaniu, a prawo niestety nie jest specjalnie po stronie pracownika

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *