Czy przedsiębiorca może zostać zatrudniony na umowę o pracę? Co wtedy ze składkami ZUS?

Firma Dołącz do dyskusji (32)
Czy przedsiębiorca może zostać zatrudniony na umowę o pracę? Co wtedy ze składkami ZUS?

Część osób decyduje się na własny biznes jedynie „po godzinach” – to oznacza, że pracują na etacie, a nad własną działalnością gospodarczą pracują po godzinach pracy etatowej. Czy możliwy jest jednak odwrotny układ, w którym przedsiębiorca – już prowadzący działalność – podejmie pracę na etat? Co wtedy ze składkami ZUS? Firma a praca na etacie: co warto wiedzieć?

Firma a praca na etacie: czy przedsiębiorca może być pracownikiem?

Często zdarza się, że osoba pracująca na etacie podejmuje nagle decyzję o otworzeniu własnego biznesu. Część z tych osób postanawia jednak nie ryzykować zbyt mocno, więc zakłada działalność i prowadzi ją „po godzinach”. To rozwiązanie wygodne z wielu powodów. Po pierwsze – świeżo upieczony przedsiębiorca nadal ma pewne źródło przychodu. Dzięki temu w każdej chwili może zrezygnować z prowadzenia biznesu. Po drugie – prowadzenie działalności w takich warunkach często przypomina raczej poświęcanie czasu na własną pasję. Przedsiębiorcy pracujący jednocześnie na etat poświęcają na to zazwyczaj 2-4 godziny dziennie i nierzadko jest to dla nich miła „odskocznia” po pracy etatowej. Wreszcie praca na swoim przy jednoczesnej pracy na etacie umożliwia początkującym przedsiębiorcom płacenie jedynie składki zdrowotnej (jeśli zarabia co najmniej tyle, co pensja minimalna) – co oznacza znacznie niższe koszty działalności. Nie dziwi zatem, że wiele osób tak chętnie testuje, czy własna firma to w ogóle dobry pomysł. Czy możliwe jest jednak działanie w drugą stronę? Czy przedsiębiorca może stać się pracownikiem etatowym – bez konieczności zamykania działalności gospodarczej?

Firma a praca na etacie: nic nie stoi na przeszkodzie, by przedsiębiorca rozpoczął pracę etatową

Warto wiedzieć, że przedsiębiorca nie musi zawieszać czy zamykać działalności, by rozpocząć pracę na etacie. Jeśli osoba prowadząca działalność rozpocznie pracę na podstawie umowy o pracę, następuje jednak zbieg tytułów do ubezpieczeń. Podobnie jak w odwrotnej sytuacji, to, jakie składki będzie płacić przedsiębiorca, zależy od tego, ile zarobi na etacie. Jeżeli zarobi mniej niż wynosi płaca minimalna w danym momencie (obecnie 2600 zł brutto), to nadal będzie musiał opłacać zarówno składkę zdrowotną jak i na ubezpieczenia społeczne (chyba, że korzysta z ulgi na start). Jeśli jednak wynagrodzenie jest równe lub wyższe niż pensja minimalna, to opłaca jedynie składkę zdrowotną. Przedsiębiorca musi w tym celu jednak złożyć deklarację ZUS ZWUA – wyrejestrowującą go z ubezpieczeń społecznych. W polu „wyrejestrowanie od dnia” powinien wskazać datę rozpoczęcia pracy etatowej. Z kolei jeśli chodzi o kod wyrejestrowania, powinien podać kod 600 (inna przyczyna wyrejestrowania). Jednocześnie musi złożyć deklarację ZUS ZZA, rejestrującą go do ubezpieczenia zdrowotnego.