Kwatery i restauracje otwarte na Podhalu od 17 stycznia? Przedsiębiorcy zapowiadają Góralskie Veto

Biznes Praca dołącz do dyskusji (164) 11.01.2021
Kwatery i restauracje otwarte na Podhalu od 17 stycznia? Przedsiębiorcy zapowiadają Góralskie Veto

Adrian Boguski

Podhalańscy przedsiębiorcy zapowiadają otworzenie kwater i stacji narciarskich po 17 stycznia. Bez względu na to, jakie będą kolejne decyzje rządu w sprawie obostrzeń, wielu z nich przystąpi do inicjatywy Góralskie Veto. I choć twórca akcji zapowiada ochronę prawą w celu zabezpieczenia przedsiębiorców przed konsekwencjami ze strony państwa, wydarzenia z ostatniego weekendu pokazały, że nieprzestrzeganie restrykcji grozi wręcz policyjną obławą.

Góralskie Veto po 17 stycznia?

Od listopada zeszłego roku hotele i pensjonaty nie mogą przyjmować gości, którzy przebywają na urlopach. W grudniu z kolei dowiedzieliśmy się, że ograniczenia dotyczą również górskich kwater i stoków narciarskich, co szczególnie w okresie ferii odbija się na przedsiębiorcach z Podhala. Rząd skazuje właściciel pensjonatów, kwater i stoków do oczekiwania na pomoc, zamiast wypracować z nimi odpowiednią strategię zabezpieczania sanitarnego miejsc zimowego wypoczynku. Do zakończenia poświątecznego etapu odpowiedzialności pozostało sześć dni, a podhalańscy przedsiębiorcy nie wiedzą, na co mają się przygotować.

Wobec tego postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Sebastian Pitoń, inicjator akcji Góralskie Veto, odwołując się do postawy obywatelskiego nieposłuszeństwa, zapowiedział udział kilkuset przedsiębiorców w planowym otwarciu restauracji, barów, kwater i stoków po 17 stycznia. Nawet w sytuacji przedłużenia rządowych obostrzeń w tych sektorach.

Pitoń zapewnia też, że górale w konsultacji z kilkoma kancelariami prawnymi, przygotowują obronę prawną przed konsekwencjami naruszenia rządowych obostrzeń, które jeszcze mocniej mogą uderzyć w przedsiębiorców. Twórca akcji podkreślił też, że determinacja podhalańskich przedsiębiorców wynika z ich obawy o nadchodzące miesiące, które każdego roku były wypełnione intensywną pracą i czerpaniem największych zysków. Zdaniem Pitonia, działając razem z prawnikami, Góralskie Veto mogłoby po 17 stycznia stać się inicjatywą ogólnopolską, która zrzeszy przedsiębiorców w przeciwdziałaniu gospodarczym konsekwencjom pandemii.

Czym może grozić przedsiębiorcy Góralskie Veto?

Choć akcja ma się dopiero rozpocząć, jedna z cieszyńskich restauracji już w miniony weekend postanowiła wznowić swoją działalność. Właściciele „U Trzech Braci” powołali się na wyrok Sądu Administracyjnego w Opolu, który w sprawie ukaranego przez sanepid fryzjera za ostrzyżenie klienta, orzekł, że na podstawie jedynie rozporządzenia rządu sanepid nie może nakładać kar na przedsiębiorców. Wczoraj i przedwczoraj lokal kontrolowała policja (21 funkcjonariuszy), która wylegitymowała łącznie 26 osób. Na miejsce przyjechali również pracownicy sanepidu, który dalej będzie prowadził sprawę. Policja zapowiedziała następne kontrole.

Z pewnością takich interwencji i zapowiedzi nakładania grzywien będzie więcej, w przypadku gdy Góralskie Veto po 17 stycznia zgłoszą podhalańscy przedsiębiorcy, a obostrzenia dotyczące gastronomii, hotelarstwa czy stoków będą nadal obowiązywać.

W takim wypadku warto mieć na uwadze prawne wskazania, na temat tego, czego podhalańscy przedsiębiorcy mogą się spodziewać ze strony policji i służb sanitarnych oraz jak mogą na te działania reagować. W dzisiejszym teście #otwieramy – rady prawnika, mec. Monika Cichocka wskazuje, że w przypadku wznowienia działania biznesu wbrew rządowemu rozporządzeniu, przedsiębiorca może zostać ukarany grzywą (od 20 do 5000 zł) na podstawie Kodeksu wykroczeń lub karą pieniężną nakładaną w drodze decyzji administracyjnej (od 5 do 30 tys. zł).

Co przedsiębiorcy mogą zrobić?

Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na opisywany również na łamach Bezprawnika projekt nowelizacji postępowania w sprawach o wykroczenia, który uniemożliwiłby prawo do odmowy przyjęcia mandatu. Z nadzieją, że nowelizacja ta nie wejdzie w życie, warto przypomnieć, że przedsiębiorcy mogą dziś nie przyjmować grzywy, a wtedy policja skieruje sprawę do sądu. W przypadku zaś kary nałożonej przez Państwowy Inspektorat sanitarny termin odwoławczy 14 dni.

Co więcej, jak wskazuje mec. Cichocka, warto pamiętać, że w zasadzie każda kontrola działalności gospodarczej powinna być zapowiedziana. A w przypadku najścia funkcjonariuszy policji nie ma obowiązku wpuszczania ich na swój teren prywatny. Jeżeli jednak restaurator pozwoli policji wejść do środka, nie powinien też odmawiać im okazania swojego dowodu, domagając się jednocześnie przedstawienia się funkcjonariusza. Zawsze warto również nagrywać, jak przebiega interwencja policji wobec nas i naszego mienia.

164 odpowiedzi na “Kwatery i restauracje otwarte na Podhalu od 17 stycznia? Przedsiębiorcy zapowiadają Góralskie Veto”

 1. Wydawałoby się, że stanowczo dość, a jednak nie, rządzący dalej brną w to szaleństwo. Nie dziwię się w najmniejszym nawet stopniu tym zirytowanym, zmęczonym do granic możliwości, pustymi słowami o „solidarności”, ludziom. Wyciąganie kasztanów z absurdalnie rozdmuchanego „pandemicznego” ognia. Oczywiście wyciągniemy je, my, świętoszki. Ale twoimi rękami… Najgłębszych odmętów szaleństwa ciąg dalszy.
  „Leczenie” choroby i „ograniczanie” transmisji wirusa, którą bez pomocy służby zdrowia przechorowałby każdy choć minimalnie dobrze prowadzący się człowiek, metodą zaciskania sznura szalonych, losowych restrykcji i ograniczeń na szyi całego społeczeństwa. Ależ oczywiście, że nie ma lepszej metody chronienia seniorów niż zakaż jazdy na sankach na stoku, to przecież oczywiste.
  Sytuacja jednakże nie jest taka jednoznaczna. Hedonistyczny tryb życia „Janusza” i „Grażyny”, hulaj dusza, piekła nie ma, wy będziecie ponosić konsekwencje moich błędów. „Uciech gwałtownych i koniec gwałtowny” – bardzo dobrze, ale do tej pory złe prowadzenie się Janusza i jego seteczka u Grażynki w Szczecinie nie kończyła się kacem w Zakopanem. Bezbrzeżne szaleństwo przeważającej części mediów cynicznie, łobuzersko podjudzających i szerzących stojącą całkowicie na głowie propagandę o wirusie którego śmiertelność jest śmiesznie niska, do tego w tej chorej mieszance rządzący i opozycja w których odwiecznej, równie chorej napierdalance immanentny cel w postaci utrzymania / zdobycia władzy od zawsze uświęca środki…
  Przysięgam na niebo i ziemię, że będzie za to należna odpłata i odpowiedzialni za to, jak wyżej, pojmą czym był sypany przez Arjunę piasek kiedy został wygnany po przegranej, oszukańczej grze, ze swojego królestwa i musiał ponosić konsekwencje tego oszustwa. Jakie nasiono taka roślina, jaka roślina taki owoc. Nigdy nie będzie inaczej.

 2. Ale Białoruś w polszy xD Już od dawna się nie kryją z bezprawiem. Wszystko wbrew konstytucji. Myślicie że PO ich z tego rozliczy i powsadza za kraty? To się zdziwicie. To jedna i ta sama klika, przed i po 89′

 3. Na czas lockdownu powinna być wprowadzona kara śmierci za korupcję, całodobowy monitoring posłów, senatorów, ministrów i prezesów spółek skarbu państwa, a następnie konfiskata majątku i zawieszenie jakiegokolwiek wynagrodzenia. Wtedy pogadamy o „pandemii”.

  • Bo nie możesz tak sobie przyjść i otworzyć restauracji – musisz zamówić jedzenie, ściągnąć pracowników z urlopów, zacząć robić reklamę. A ponieważ do 17 miało być zamknięte, to zaplanowali wszystko na przyszły tydzień.

   • niektórzy nie wiedzą jaka jest bezwładność biznesów. Zwłaszcza politycy tego nie ogarniają. Myślą że jak ogłoszą w piątek, że od poniedziałku wszystko zamykamy, to nic złego się nie stanie. Toż to cały weekend na przygotowanie.
    Tymczasem jak przedsiębiorcy zaplanowali że wreszcie 18go mogą się otworzyć i zacząć odbijać się od dna, to teraz chcą się trzymać tego terminu.

    • Dokładnie dostawy żywności planowane wcześniej itp. Jeśli z dnia na dzień otwierasz wszystko to dostawy nie wyrobią się.

 4. Pomijając kwestie typowo prawne, zasada w takich protestach jest jedna: powodzenie zależy od procentu. Jeśli zaprotestuje poniżej 10-15%, to zostaną ukarani. Jak zaprotestuje grubo powyżej 50%, rząd będzie musiał zacząć myśleć.
  Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *