Jak uniknąć kwarantanny po powrocie spoza UE i strefy Schengen? Prawdopodobnie jest jedno rozwiązanie

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (131)
Jak uniknąć kwarantanny po powrocie spoza UE i strefy Schengen? Prawdopodobnie jest jedno rozwiązanie

Rząd wprowadził obowiązek kwarantanny dla osób, które wracają spoza UE i strefy Schengen. Czyli na przykład – z popularnego turystycznie Egiptu czy Tunezji. Kwarantanna obejmuje osoby niezaszczepione (z pewnymi wyjątkami). Czy jest jakiś sposób, jak uniknąć kwarantanny po powrocie spoza UE i strefy Schengen? Okazuje się, że prawdopodobnie tak. 

Rząd dość niespodziewanie wprowadził kwarantannę dla przybywających spoza UE i strefy Schengen. Osoby niezaszczepione nie mają możliwości zwolnić się z niej przez wykonanie testu zaraz po przylocie (lub w ciągu 48 godzin). O skrócenie kwarantanny mogą starać się najwcześniej po siedmiu dniach – muszą jednak w tym celu wykonać test. Z tego względu wiele osób zdecyduje się na 10-dniową kwarantannę. Różnica w długości kwarantanny jest niewielka, a nie trzeba w takiej sytuacji ponosić kosztu wykonania testu.

Z kwarantanny zwolnione są – oprócz osób zaszczepionych – m.in. dzieci do 12 lat (jeśli przebywają pod opieką rodziców zaszczepionych), a także sportowcy biorący udział w określonych w rozporządzeniu zawodach, dyplomaci, osoby przystępujące do egzaminów zawodowych itd.

Pytanie brzmi zatem – jak uniknąć kwarantanny po powrocie spoza UE i strefy Schengen, jeśli ktoś jest osobą niezaszczepioną i nie zalicza się do wyjątków określonych w rozporządzeniach?

Jak uniknąć kwarantanny? Wylecieć szybko z Polski, wrócić i zrobić test

Osoby, którym z jakichś powodów (np. zawodowych) zależy na jak najszybszym skróceniu kwarantanny, mogą skorzystać z pewnej alternatywy. Zgodnie z rozporządzeniem, każda osoba, która przebywa w Polsce nie dłużej niż 24 godziny po przylocie spoza UE i strefy Schengen oraz posiada bilet potwierdzający wylot w tym czasie, jest zwolniona z konieczności odbywania kwarantanny. Można zatem uznać, że jeśli ktoś np. kupi bilet lotniczy do jednego z krajów UE/należących do strefy Schengen i kolejnego dnia wróci, to test z negatywnym wynikiem powinien zwolnić go z konieczności odbywania kwarantanny – chociaż o szczegóły warto dopytać np. sanepid. Jest to oczywiście rozwiązanie kosztowne, ale jak się wydaje – zgodne z przepisami.

Obowiązek poddania się kwarantannie rozwścieczył nie tylko obywateli, ale i branżę turystyczną

Nikogo nie powinno chyba dziwić, że swoje niezadowolenie głośno okazuje branża turystyczna. Jej przedstawiciele są zdania, że to może mocno ograniczyć wyjazdy zagraniczne Polaków w miejsca oferowane przez wiele biur turystycznych. Dodatkowo dochodzi też kwestia zaskoczenia – rząd przepisy zmienił nagle, gdy wielu obywateli właśnie wyjechało na wakacje.