Wraca 10-dniowa kwarantanna dla przybywających spoza strefy Schengen

Państwo Zdrowie Dołącz do dyskusji (8)
Wraca 10-dniowa kwarantanna dla przybywających spoza strefy Schengen

Polski rząd zdecydował się na przywrócenie części restrykcji dotyczących podróży za granicę i  z powrotem. Wraca 10-dniowa kwarantanna dla przybywających do naszego kraju spoza strefy Schengen. Wszystko przez rozprzestrzenianie się wariant Delta i innych bardzo zjadliwych odmian koronawirusa.

10-dniowa kwarantanna dla przybywających spoza strefy Schengen nie obejmuje zaszczepionych

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska na środowej konferencji prasowej miał złe wieści dla polskich turystów. Wraca 10-dniowa kwarantanna dla podróżnych spoza strefy Schengen i nienależących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Nowe rozporządzenie opublikowano już w Dzienniku Ustaw. Wejdzie w życie o północy z środy na czwartek.

Obowiązkową kwarantannę będzie można skrócić do 7 dni, jeśli po upływie tego czasu od momentu powrotu do Polski uzyskamy negatywny wynik w teście PCR. Warto przy tym zauważyć, że rozporządzenie z 23 czerwca nie zmienia w tej kwestii właściwie nic istotnego.

Pozostaje w mocy także przepis §3 ust. 2 pkt 19. Szczepienie ochronne przeciw covid-19 cały wciąż zwalnia z obowiązku odbycia kwarantanny po powrocie do Polski. Także w przypadku ze wskazanych w rozporządzeniu państw. Warto jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami rozporządzenia za „osoby zaszczepione” uważa się te, którym wystawiono „zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej„.

Bardzo łatwo wskazać powód, dla którego kwarantannowanie podróżnych przylatujących do kraju stała się koniecznością. Mowa o rozprzestrzenianiu się wariantu Delta i innych coraz bardziej zaraźliwych odmian koronawirusa. Warto przy tym zauważyć, że przypadki w Polsce wykryto już ponad 90 przypadków wariantu Delta. Kwarantanna dla przybywających spoza Strefy Schengen ma spowolnić jego rozprzestrzeniania tak, by wirus nie zdążył znowu wymknąć się spod kontroli.

Rządzący starają się reagować na pojawienie się coraz bardziej zajadłych odmian koronawirusa zanim sytuacja wymknie się spod kontroli

Czy to pomoże? Trudno powiedzieć. Wiceminister Spraw Zagranicznych Piotr Wawrzyk ostrzegał przed podróżowaniem w tym momencie za granicę. Nie przebierał przy tym w słowach: „nie podróżuj, jeśli nie jest to absolutnie niezbędne”. Przypomniał również, że MSZ „zaleca od początku pandemii daleko idącą wstrzemięźliwość w podróżach zagranicznych”.

Biorąc pod uwagę, że zbliża się lato a sezon turystyczny rozkręca się na dobre, nie jest to dobra wiadomość – zarówno dla biur podróży, jak i turystów. Poza strefą Schengen leżą w końcu niektóre popularne wśród Polaków kierunki turystyczne. Wskazać można tu chociażby Egipt, Turcję i Tunezję. Dodatkowo już wcześniej wprowadzono ograniczenia obejmujące Wielką Brytanię. Obowiązkowa kwarantanna po przylocie z tego kraju odbywa się na dokładnie tych samych zasadach.

Wiceminister również zasugerował, że niektóre państwa wykazały się zbyt liberalnym podejściem do zasad podróżowania. Jako przykład podał Portugalię. Waldemar Kraska z kolei przypominał o tym, że najlepszym sposobem na uniknięcie covid-19 jest szczepienie ochronne. Apelował do współobywateli, by okres wakacyjny poświęcić właśnie na zaszczepienie się. Według najnowszych badań pełne zaszczepienie szczepionkami Pfizera i AstraZeneca daje w 90 proc. skuteczności także przeciwko wariantowi Delta.

Oprócz zmian w liście państw objętych obowiązkową kwarantanną dla osób powracających rządzący zdecydowali się w rozporządzeniu jedynie na drobne korekty w kilku przepisach.