Kasa fiskalna nie jest konieczna w każdym przypadku. Osoby, które chcą prowadzić biznes online, mogą odetchnąć z ulgą

Firma Podatki dołącz do dyskusji (8) 21.08.2019
Kasa fiskalna nie jest konieczna w każdym przypadku. Osoby, które chcą prowadzić biznes online, mogą odetchnąć z ulgą

Edyta Wara-Wąsowska

Ostatnio dużo mówi się o kasach fiskalnych w kontekście zmian, jakie obejmą wielu przedsiębiorców. Warto jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że nie zawsze kasa fiskalna jest niezbędna. Jeśli ktoś chce prowadzić biznes online, prawdopodobnie może odetchnąć z ulgą. 

Kiedy przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy rejestrującej?

To, kto musi posiadać kasę rejestrującą, wskazuje art. 111 ust. 1 Ustawy o VAT:

Podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Z kolei odpowiednie rozporządzenie Ministra Finansów (aktualne jest z dnia 28 grudnia 2018 r.) wskazuje, kto jest zwolniony z takiego obowiązku. Co istotne, warto śledzić kolejne rozporządzenia, bo czas ich obowiązywania nie jest zazwyczaj zbyt długi – często co roku wydawane jest nowe rozporządzenie, a lista przedsiębiorców wyłączonych z obowiązku posiadania kasy staje się coraz krótsza. Obecne rozporządzenie zwalnia z posiadania kasy fiskalnej nie dłużej niż do dnia 31 grudnia 2021 r. określoną listę podatników.

Kasa fiskalna a biznes online

Czy kasa fiskalna jest obecnie potrzebna, jeśli ktoś prowadzi biznes online? Odpowiedź właściwie jest bardzo prosta – jeśli klient nie płaci gotówką, to przedsiębiorca jest zwolniony z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Kasa rejestrująca nie jest potrzebna zarówno w przypadku, gdy ktoś prowadzi wysyłkę towarów, np. sklep internetowy (a zapłatę za wykonaną czynność uzyska w całości za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej).

Podobnie jest w przypadku osób, które świadczą usługi (na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej). Zazwyczaj są to np. osoby świadczące usługi doradcze czy sprzedające kursy online, ebooki itp.

Należy pamiętać jednak o tym, że w pierwszym przypadku konieczne jest posiadanie ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę, z których jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła i na czyją rzecz została dokonana (dane nabywcy, w tym jego adres). W przypadku usług ewidencja i dowody muszą jedynie wskazywać, o jaką czynność chodziło.

W związku z tym kasa fiskalna nie jest potrzebna w większości przypadków, gdy ktoś prowadzi biznes online. Trudno zresztą sobie wyobrazić, by akurat to miało się zmienić – mimo to warto śledzić kolejne rozporządzenia i upewniać się, czy biznes, który chcemy prowadzić, wymaga od nas zakupu kasy fiskalnej. Zawsze warto też sprawdzić wyjątki, ujęte w przepisach.

8 odpowiedzi na “Kasa fiskalna nie jest konieczna w każdym przypadku. Osoby, które chcą prowadzić biznes online, mogą odetchnąć z ulgą”

  1. Posiadanie kasy fiskalnej jest tez uzależnione od wartości rocznego dochodu. Jeśli jest maks. 20 tyś zł, to wtedy także nie ma obowiązku posiadania takowej. Nie wiem czy po 2021 się to zmieni, ale jeśli nie, to jest to pozytywna informacja. Generalnie posiadanie kasy dla rocznego dochodu na tym poziomie to i tak jest kpina. Taki dochód mają głownie ci co robią coś od czasu do czasu. Przy regularnych dochodach się wpada w owy obowiązek. A zakup kasy to nie wszystko. Po pierwsze należy wykonywać regularne przeglądy. Dziś to co dwa lata (koszt obowiązkowy nawet jeśli kasa leży nieużywana lub sporadycznie) . Firmy wycwaniły się i gwarancja na takowe urządzenia to zazwyczaj (sic) 1 rok. Po tym okresie wszelkie naprawy są słono płatne. A naprawy albo odbywają się na miejscu u klienta, co wiąże się z kolejnymi kosztami za dojazd lub naprawą w serwisie, co przedłuża proces naprawy. Nie ma urządzeń zastępczych bo przepisy nie pozwalają na to. Klient musiałby kupić kolejne urządzenie. A wtedy koszty się podwajają. Zatem kasa fiskalna, póki się nie psuje jest OK. Ale zazwyczaj urządzenia te są robione z niskiej jakości elementów (musi być tania w produkcji), by móc na niej zarobić. Pól biedy, jeśli ktoś ma spore obroty i kasa zarabia na siebie. Ale jak jakaś babcia handluje na targowisku i chce tylko dorobić, a będzie musiała kupić takie urządzenie, potem go utrzymywać, to dla mnie takie przepisy są absurdalne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *