Dobra wiadomość dla firm jest taka, że kas fiskalnych online wcale nie trzeba kupować

Finanse Firma Zakupy firmowe Dołącz do dyskusji (108)
Dobra wiadomość dla firm jest taka, że kas fiskalnych online wcale nie trzeba kupować

Część przedsiębiorców już wkrótce będzie musiało wymienić stare kasy rejestrujących na nowe – stosowne przepisy weszły w życie 1 maja 2019 r. Kolejne grupy przedsiębiorców stopniowo będą musiały zaopatrzyć się w kasy fiskalne online. Dobra wiadomość jest taka, że to wcale nie jest równoznaczne z zakupem takiej kasy.

Zakup kasy fiskalnej online nie jest konieczny. Są inne rozwiązania

Wymiana starych kas rejestrujących na kasy nowego rodzaju to dla przedsiębiorców kolejny wydatek. Okazuje się jednak, że zakup kasy fiskalnej online nie jest wcale konieczny. Można je po prostu… użytkować na podstawie umowy najmu, dzierżawy czy leasingu. Jest to dość istotne zwłaszcza dla tych przedsiębiorców, którzy wprawdzie nie są zobowiązani przez prawo do wymiany kasy, ale z pewnych powodów i tak chcą to zrobić. W takim przypadku zakup kasy fiskalnej online nie będzie mógł stanowić podstawy do skorzystania z ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu poniesionych wydatków.

Zakup kasy fiskalnej online nie jest zatem konieczny – przedsiębiorcy mogą bez problemu skorzystać z innych rozwiązań. Wynika to zresztą z Ustawy z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach. Dodano następujący przepis:

Podatnicy mogą używać kas rejestrujących, o których mowa w ust. 6a, do prowadzenia ewidencji sprzedaży, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, gdy zostały one nabyte odpowiednio przez wynajmującego, wydzierżawiającego, leasingodawcę lub drugą stronę innej umowy o podobnym charakterze, w okresie obowiązywania potwierdzenia, o którym mowa w ust. 6b, z uwzględnieniem ust. 3d.

Skarbówka jak Wielki Brat. Już wkrótce fiskus będzie miał niemal automatyczny dostęp do danych pochodzących z kas fiskalnych

Kasy fiskalne online coraz bliżej

Jako pierwsi będą musieli wymienić kasy na nowe przedsiębiorcy, którzy sprzedają paliwa lub świadczą usługi wulkanizacyjne czy usługi naprawy pojazdów. Firmy z tych branży mają obowiązek używania nowych kas rejestrujących już od 1 stycznia 2020 r. Nieco później, bo od 1 lipca 2020 r., ten sam obowiązek obejmie firmy gastronomiczne oraz firmy sprzedające węgiel czy firmy umożliwiające krótkotrwałe zakwaterowanie.

Sprzedaż kas z papierowym zapisem kopii skończy się 31 sierpnia br., natomiast z elektronicznym zapisem – ponad trzy lata później (31 grudnia 2022 r.).