Jest szansa na podniesienie stawek kilometrówki. Ostatnia zmiana miała miejsce 12 lat temu.

Gorące tematy Firma Moto Podatki Dołącz do dyskusji (408)
Jest szansa na podniesienie stawek kilometrówki. Ostatnia zmiana miała miejsce 12 lat temu.

4 lipca  2019 r. miała posiedzenie Komisja ds. Petycji, która rozpatrzyła petycję Roberta Czyża w sprawie urealniania stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu. Jest szansa na podniesienie stawek kilometrówkiOstateczna decyzja należy do Ministerstwa Infrastruktury.

Robert Czyż w tekście petycji wezwał do działań zmierzających do podniesienia stawek kilometrówki. Według tych stawek pracodawca pokrywa koszty użytkowania prywatnego samochodu osobowego do celów służbowych. W petycji czytamy:

Parlamentarzyści polscy świadomi zmian makroekonomicznych, jakie nastąpiły przez ostatnie dwanaście lat zaniepokojeni są brakiem wzrostu od 2007 roku stawek za 1 kilometr przebiegu pojazdu skutkującym niepełnym zwrotem przez pracodawców rzeczywistych kosztów ponoszonych przez pracowników wykorzystujących prywatne pojazdy do celów służbowych.

Po czwartkowym posiedzeniu  Komisji ds. Petycji jest nadzieja na zmianę stawek. Komisja skierowała do Ministerstwa Infrastruktury dezyderat w sprawie urealnienia stawek.  Decyzja o podniesieniu stawek należy do Ministerstwa. Pojawiła się szansa na to, że tym razem sprawa będzie  potraktowana poważnie.

Kiedy stosujemy kilometrówkę w 2019 roku?

Od 2019 r. zmieniły się przepisy dotyczące rozliczania samochodów prywatnych używanych dla celów służbowych. Jednak kilometrówkę dalej stosujemy  przy rozliczaniu wydatków z tytułu używania przez pracowników ich prywatnych samochodów na potrzeby firmowe. Kilometrówka określa maksymalną kwotę jaką pracodawca zaliczy do kosztów uzyskania przychodów. Kwoty przekraczające limit nie zaliczymy do kosztów uzyskania przychodów.

W 2019 r. zgodnie z nowelizacją ustawy PIT kilometrówki nie zastosuje przedsiębiorca, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą.  Wydatki związane z prywatnym samochodem osobowym zalicza do kosztów w wysokości 20% poniesionych wydatków.

Jakie stawki obowiązują w 2019 roku?

Maksymalne stawki znajdziemy w  § 2 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 25 marca 2002 r. w sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Stawki nie są zmienione od 2007 r. Wygląda na to, że dla nich zatrzymał się czas.

Za 1 kilometr przebiegu pojazdu – dla samochodu osobowego o pojemności skokowej silnika stawka wyniesie do 900 cm3 – 0,5214 zł. Dla tych o pojemności skokowej silnika powyżej 900 cm3 – 0,8358 zł. Dla motocykla 0,2302 zł, a dla motoroweru – 0,1382 zł.

Teraz wszystko w rękach Ministerstwa Infrastruktury. Czekamy teraz na jego decyzję. Do tej pory pomimo niezliczonej ilości interpelacji w tej sprawie, stawki pozostały niezmienione. Przez okres 12 lat diametralnie zmieniły się realia rynkowe. Najwyższy czas na zmiany.