Ponad połowa rodziców wykupi korepetycje dla swoich dzieci za kilkaset złotych miesięcznie. To jest to darmowe szkolnictwo?

Edukacja Dołącz do dyskusji
Ponad połowa rodziców wykupi korepetycje dla swoich dzieci za kilkaset złotych miesięcznie. To jest to darmowe szkolnictwo?

Z badania przeprowadzonego przez IBRiS dla Santander Consumer Banku wynika, że w roku szkolnym 2023/2024 ponad połowa rodziców (55 proc.) zamierza wykupić korepetycje swoim pociechom. Edukacja potrafi nieźle nadszarpnąć domowy budżet. Rodzice na dodatkowe lekcje dla dzieci wydają co najmniej kilkaset złotych miesięcznie.

Duże wymagania rodziców i nauczycieli i przeładowane materiałem programy nauczania sprawiają, że w dzisiejszych czasach korepetycje to często nie dodatek, lecz fundamentalna potrzeba dzieci i młodzieży. Wśród najbardziej pożądanych korepetycji są te z języka obcego (83 proc.), matematyki (57 proc.) i fizyki (16 proc.).

Na korepetycje dla dziecka wydają tysiące

4 września nowy rok szkolny rozpoczęło 1,46 mln przedszkolaków, 4,66 mln uczniów oraz 326 tys. osób dorosłych – podało Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zajęcia dydaktyczne zakończą się 21 czerwca 2024 r. Jednak zanim to nastąpi, dzieci będą musiały spędzić wiele godzin nad książkami – w szkole, w domu i na korepetycjach. W ubiegłym roku szkolnym jedna trzecia rodziców przeznaczyła na edukację dziecka więcej niż 11 tys. zł.

Kto najchętniej posyła dzieci na dodatkowe lekcje? W grupie osób chcących posyłać dzieci na korepetycje dominują kobiety (70 proc.) i mieszkańcy miast do 50 tys. osób (73 proc.). Mniej chętni do wykupienia lekcji są mieszkańcy miast powyżej 250 tys. mieszkańców.

Od kilkudziesięciu do kilkuset złotych

Cena korepetycji jest uzależniona od kilku czynników. Istotną rolę odgrywa lokalizacja. W dużych miastach, typu Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Łódź, lekcje są zazwyczaj droższe niż w mniejszych. Również doświadczenie korepetytora i poziom nauczania mają niebagatelny wpływ na cenę. Co do zasady, najwięcej zapłacimy doświadczonym nauczycielom za przygotowanie do matury lub egzaminów na studiach, a najmniej licealistom lub studentom za korepetycje udzielane dzieciom z podstawówek. Cena korepetycji może zależeć również od formy ich prowadzenia – online bądź stacjonarnie.

W roku szkolnym 2023/2024 cena jednogodzinnych korepetycji z języka polskiego dochodzi nawet do 350 zł za godzinę. Korepetycje z języka obcego (angielskiego) cieszą się największym zainteresowaniem i kosztują od 20 do 300 zł za godzinę. Nieco mniej – od 25 do 230 zł – zapłacimy za lekcję języka niemieckiego, a na godzinną naukę francuskiego powinniśmy wydać nie więcej niż 150 zł.

Ceny korepetycji z przedmiotów ścisłych

Korepetycje z przedmiotów ścisłych zdecydowanie mieszczą się w górnej części skali cenowej. W roku szkolnym 2023/2024 cena jednogodzinnych korepetycji z matematyki zaczyna się od 30 zł i dochodzi nawet do 400 zł w przypadku przygotowania do matury. Cena lekcji fizyki oscyluje w granicach od 25 do 350 zł, natomiast biologii sięga nawet 400 zł za godzinę. Za korepetycje z chemii zapłacimy od 20 do 350 zł.

Jak widać, inwestycja w edukację dziecka jest kosztowna, jednak mimo to większość rodziców jest gotowa ponieść znaczne wydatki, aby zapewnić dzieciom lepszą przyszłość. Warto jednak pamiętać, że to nie cena powinna być kluczowym kryterium wyboru nauczyciela, lecz jego kwalifikacje oraz podejście do ucznia. Sukces w przyswajaniu wiedzy w dużej mierze zależy bowiem od jakości relacji z korepetytorem, w tym dobrej atmosfery.