Ukradł kartę bankomatową, a dostał wyrok za kradzież z włamaniem

Gorące tematy Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (28)
Ukradł kartę bankomatową, a dostał wyrok za kradzież z włamaniem

Kradzież karty płatniczej skutkowała wyrokiem roku więzienia w zawieszeniu za kradzież z włamaniem.

Oskarżenie o kradzież z włamaniem kojarzy się nam zazwyczaj z pokonaniem drzwi lub okien domu, mieszkania, budynku gospodarczego, pojazdu, etc. i zaborem mienia. Co ciekawe, nie zawsze musi to oznaczać wyważenie, wyłamanie drzwi, wybicie szyby, wyrwanie krat, ale nawet, gdy złodziej ma oryginalny lub dorobiony klucz do zamków. Ciekawostką jest wyrok, który zapadł niedawno w sprawie recydywisty, który za użycie skradzionej zbliżeniowej karty płatniczej został skazany właśnie za kradzież z włamaniem.

Kradzież karty bankomatowej a kradzież z włamaniem

Wspomniany recydywista ukradł pewnej osobie dokumenty oraz karty płatnicze. Kartami tymi usiłował wypłacić pieniądze z bankomatów, a gdy się to nie udało, to postanowił skorzystać z karty do płatności zbliżeniowych i zrobić nieco zakupów (papierosy i alkohol), bo do opłat poniżej 50 zł nie musiał znać numeru PIN.

Mężczyzna został złapany i udowodniono mu fakt kradzieży dokumentów, kart bankomatowych i prób płatności za zakupy. Jednakże dość ciekawy jest wyrok, który zapadł przed Sądem Okręgowym w Słupsku, gdyż skazano złodzieja na rok pozbawienia wolności za… kradzież z włamaniem. Z taką interpretacją przepisów nie zgadzał się obrońca złodzieja, twierdząc, że jego klient powinien być skazany za kradzież zwykłą, szczególnie że kwota, jaką zawłaszczył za pomocą karty zbliżeniowej, wynosiła niewiele ponad 115 zł.

Według prawodawstwa kradzież z włamaniem, to pokonanie fizycznego zabezpieczenia, aby móc ukraść to, co było chronione. W przypadku kradzieży pieniędzy z konta za pomocą zbliżeniowej karty płatniczej. Jak donosi Rzeczpospolita, w tej sprawie Sąd Okręgowy zgodził się z obrońcą, lecz podkreślił jednocześnie, że posłużenie się kartą bankomatową było jak użycie klucza elektronicznego, choćby w hotelu.

Karta bankomatowa ma identyfikować jej prawowitego posiadacza w banku na tej samej zasadzie, jak ma to miejsce w hotelu, czy też w firmie, gdzie wielu pracowników korzysta z tej szybkiej i wygodnej formy wejścia lub wyjścia do budynku lub pomieszczenia. Przestępca użył skradzionej karty jak klucza do zasobów jej prawdziwego właściciela, dlatego oskarżono go z art. 279 § 1 k.k.

Osoby, które chciałyby zapoznać się z tą historią nieco bliżej i przejrzeć pełne orzeczenie Sądu Okręgowego w Słupsku do wyroku, który obecnie jest prawomocny, zapraszamy do strony internetowej. Oskarżony ma zadośćuczynić stratom poszkodowanego, a

W przypadku problemów związanych z kradzieżą, przywłaszczeniem, oskarżeniem lub pomówieniem, a także we wszelkich innych, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.