Uważaj: oszuści na OLX – kradzież tożsamości – przelew za złotówkę

Gorące tematy Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji (56)
Uważaj: oszuści na OLX – kradzież tożsamości – przelew za złotówkę

Oszuści na OLX wymyślili sobie nowy sposób na kradzież tożsamości klientów tego portalu – przelew za złotówkę.

OLX stało się niezwykle popularną platformą, na której nie tylko można kupić, sprzedać, zamienić lub oddać przedmioty, ale też znaleźć pracę, pracownika, a to wszystko zupełnie za darmo. Większość ogłoszeń jest zamieszczana przez uczciwych ludzi, ale oszuści na OLX też się pojawiają, a ostatnio znaleźli sposób na kradzież tożsamości osób zamieszczających tam oferty – przelew za złotówkę.

Oszuści na OLX nie tylko wystawiają przedmioty, których nie ma lub nie wysyłają towaru kupcom. Kradzież tożsamości, czyli danych osobowych klientów platformy jest ich nowym przekrętem. Aby móc dokonać aktywacji nowego konta na Allegro kupujący prosi sprzedawcę o dokonanie przelewu za złotówkę, gdyż rzekomo chcą zweryfikować jego tożsamość i tym samym potwierdzić uczciwość.

Aby móc dokonać takiego minimalnego przelewu, kupujący dostarcza numer konta i tytuł przelewu. Gdy sprzedawca dokona przelewu, to oszust uzyskuje jego dane, nazwisko, imię, numer konta bankowego, a dodatkowo samym przelewem aktywowane jest konto na Allegro. Aktywowane konto pozwoli oszustom podszyć się pod ofiarę i na jej konto naciągać ludzi na towary lub pieniądze.

O sposobie poinformował między innymi portal bankier.pl, dzięki czemu ludzie mogą przekonać się, że chęć bycia uczciwym i udowadniania może sporo kosztować. Policjanci pukający do drzwi i zapraszający delikatnie na przesłuchanie, to najmniejszy problem po tym, jak kradzież tożsamości doprowadzi do dokonania przestępstw na konto niewinnej, ale nieco naiwnej osoby.

Pamiętajcie, nie dajcie się nabrać, a gdy oszuści na OLX będą Was namawiali na przelew za złotówkę, to pokażcie im jeden z palców, ten właściwy.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z oszustwami na portalach aukcyjnych i ogłoszeniowych, oszustami i naciągaczami, nieuczciwymi kontrahentami, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.