- Bezprawnik -
- Moto -
- Wchodzisz na przejście dla pieszych z telefonem w ręku? Już wkrótce w niektórych sytuacjach dostaniesz za to mandat
Wchodzisz na przejście dla pieszych z telefonem w ręku? Już wkrótce w niektórych sytuacjach dostaniesz za to mandat
Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych? Kary prawdopodobnie pojawią się już wkrótce - wystarczy, że rządzący znowelizują taryfikator mandatów w ruchu drogowym. Już teraz procedowany jest odpowiedni projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która częściowo zakazuje korzystania z telefonu na przejściach dla pieszych czy torowisku.

Mandat za korzystanie z telefonu na pasach? Nowe przepisy coraz bliżej
Kiedy już wydawało się, że rządzący na dobre porzucili projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym (wprowadzający kilka istotnych zmian), Rada Ministrów przyjęła projekt, który trafił następnie do Sejmu.
Jeśli nowe przepisy zostaną uchwalone i wejdą w życie, zmiany czekają zarówno kierowców jak i pieszych. Kierujący pojazdem będą musieli np. wystrzegać się tzw. "jazdy na zderzak" - konieczne będzie zachowanie odpowiedniej odległości, która ma być jednocześnie powiązana z prędkością jazdy. Inna zmiana dotyczy z kolei pierwszeństwa pieszych już w momencie, gdy tylko zbliżają się do pasów - kierowcy już wtedy będą musieli ustąpić im pierwszeństwa. To jednak przepis, który wzbudza sporo kontrowersji, a wielu kierowców miało nadzieję, że rządzący zrezygnowali z jego wdrażania.
Z kolei jeśli chodzi o pieszych, to nowe przepisy zakazują im korzystania z telefonów komórkowych np. podczas przechodzenia po przejściu dla pieszych. W art. 14 ustawy Prawo o ruchu drogowym ustawodawca wymienił zachowania w ruchu pieszych, które są zabronione. Zgodnie z projektem nowelizacji, do art. 14 dodany zostałby pkt 8 w brzmieniu:
Z proponowanego przepisu wynika zatem, że karane byłoby nie tyle wejście na pasy z telefonem w ręku, ile korzystanie z tego telefonu w taki sposób, że niemożliwa jest jednoczesna pełna obserwacja sytuacji dookoła pieszego. Można zatem przypuszczać, że ewentualny mandat za korzystanie z telefonu na pasach mógłby być nakładany na osoby, które piszą wiadomości lub przeglądają coś w telefonie i nie mają pełnej świadomości, co dzieje się na jezdni.
Ile może wynosić taki mandat?
Na razie nie wiadomo, ile nieuważny pieszy mógłby zapłacić za korzystanie z telefonu na pasach. Prawdopodobnie mandat nie byłby zbyt wysoki; chodzi raczej o zwiększenie świadomości społecznej i wymuszenie przez ustawodawcę przyjęcia pewnych postaw. Wysokość mandatu poznamy dopiero w momencie, gdy rządzący zdecydują się na znowelizowanie taryfikatora mandatów.
zobacz więcej:
04.06.2026 9:20, Joanna Świba
04.06.2026 8:33, Mateusz Krakowski
04.06.2026 7:53, Aleksandra Smusz
04.06.2026 7:07, Aleksandra Smusz
03.06.2026 15:43, Marek Śmigielski
03.06.2026 14:57, Joanna Świba
03.06.2026 14:09, Piotr Janus
03.06.2026 13:22, Rafał Chabasiński

Zapłacili fiskusowi 112 tys. zł przez jeden brakujący papierek. Trybunał przyznał im rację, a pieniędzy nadal nie ma
03.06.2026 12:31, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 11:42, Aleksandra Smusz
03.06.2026 10:47, Joanna Świba
03.06.2026 9:54, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 8:33, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 7:32, Miłosz Magrzyk
03.06.2026 6:44, Piotr Janus
02.06.2026 17:55, Mateusz Krakowski
02.06.2026 16:47, Aleksandra Smusz
02.06.2026 16:07, Marcin Szermański
02.06.2026 15:23, Mariusz Lewandowski
02.06.2026 15:19, Piotr Janus
02.06.2026 14:28, Joanna Świba
02.06.2026 13:47, Piotr Janus
02.06.2026 12:50, Edyta Wara-Wąsowska
02.06.2026 11:56, Rafał Chabasiński

Dostałeś wyższą emeryturę, niż powinieneś? Sprawdź, kiedy ZUS się upomni, a kiedy pieniądze są twoje
02.06.2026 11:04, Edyta Wara-Wąsowska

„Zawsze musi być mandat”. Urzędniczka skarbówki zdradza, jak rząd oczekuje teraz linczu na przedsiębiorcach
02.06.2026 10:19, Mariusz Lewandowski

Jedziesz za granicę? Kup kubek w miejscowym Starbucksie. Sprzedasz go na eBayu nawet za 1000 dolarów
02.06.2026 9:50, Aleksandra Smusz
02.06.2026 9:04, Edyta Wara-Wąsowska

























