Kredytobiorco, nie łudź się, rząd ci nie pomoże. Nie będzie więcej wakacji kredytowych

Finanse Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Kredytobiorco, nie łudź się, rząd ci nie pomoże. Nie będzie więcej wakacji kredytowych

Wakacje kredytowe rząd wprowadził w 2022 roku. Miały być ulgą dla kredytobiorców, których raty wzrosły po podwyżce stóp procentowych. Wstępny plan obejmował jedynie drugą połowę zeszłego roku, a także cały 2023. Jednak wysoka inflacja od początku tego roku sprawiła, że pojawiły się głosy, że ta forma wsparcia powinna zostać wydłużona. Aktualnie mamy prawo sądzić, że nie będzie wakacji kredytowych w 2024 roku.

Kiedy decyzja dotycząca kontynuacji wsparcia dla kredytobiorców?

Na początku tego roku o ewentualne przedłużenie wsparcia zapytany dla kredytobiorców był Artur Soboń. Sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów stwierdził, że jeśli w wakacje poziom inflacji nadal oscylowałby w okolicach 12-13 proc. „z całą pewnością jakieś decyzje wówczas trzeba będzie podjąć”. Niecałe dwa miesiące później w tym samym tonie wypowiadał się premier Morawiecki, lecz nie ogłosił żadnych decyzji w pierwszym półroczu. Zgodnie z jego słowami wsparcie miało zostać przedłużone, jeśli „będzie tego wymagać sytuacja”. Prawdopodobnie miał na myśli podobne wskaźniki inflacyjne.

Dziś dostaliśmy najbardziej konkretny termin w całej dyskusji. Według Sobonia Rada Ministrów podejmie decyzję w te wakacje. Ostatnio na lamach bezprawnika pojawiły się pierwsze pomysły, jak mogłoby wyglądać kryterium dochodowe przy przedłużeniu wsparcia. Jednak teraz czas pójść krok dalej i oznajmić światu niepopularną prawdę.

Nie będzie wakacji kredytowych w 2024 roku

Wiem, że posłaniec złej nowiny zawsze zbiera cięgi. W starożytności ponoć ucinano im głowy… Jednak de facto jestem tylko pośrednikiem. I to nie byle kogo, bo samego premiera Morawieckiego i ministra Sobonia. Zgodnie z ich słowami inflacja w wakacje powinna być wyższa niż 12 proc., by rozważać przedłużenie wsparcia. Dane z szybkiego szacunku inflacyjnego GUS za czerwiec 2023 pokazują, że wyniosła 11,5 proc. Zaskoczyła nawet analityków, którzy prognozowali wartości o 0,2 p.p. wyższe. Od lutego inflacja w Polsce sukcesywnie spada, więc można zakładać, że w lipcu i sierpniu będzie jeszcze niższa. A nawet spadnie poniżej 10 proc.

Oznacza to, że jeśli politycy dotrzymają słowa, nie będzie wakacji kredytowych w 2024 roku. Warto jednak pamiętać, że raty kredytów hipotecznych nie spadły w sposób znaczący. Kredyty hipoteczne w Polsce są najdroższe w Europie. Nawet jeśli RPP może obniżyć stopy procentowe jeszcze przed wyborami, to kredytobiorcy są w o wiele cięższej sytuacji, niż w momencie zaciągania zobowiązań.