Więcej przedsiębiorców skorzysta z tarczy finansowej 2.0. PFR uwzględnił uwagi rzecznika MŚP

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (149)
Więcej przedsiębiorców skorzysta z tarczy finansowej 2.0. PFR uwzględnił uwagi rzecznika MŚP

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców – dwa warunki tarczy finansowej PFR 2.0 zostały złagodzone, dzięki czemu więcej podmiotów skorzysta z pomocy. Polski Fundusz Rozwoju uwzględnił uwagi rzecznika MŚP. Jakie są nowe warunki tarczy finansowej PFR 2.0?

Nowe warunki tarczy finansowej PFR 2.0. Ważna zmiana w kodach PKD

Kody PKD – w kontekście kolejnych tarcz antykryzysowych i finansowych – to dla przedsiębiorców jedna z kwestii wywołujących ogromne kontrowersje. I nic dziwnego; rządzący udowodnili już wcześniej, że ustalając listy kodów PKD uprawniających do pomocy, potrafią pominąć branże, które również zanotowały duży spadek przychodów – i to także ze względu na epidemię koronawirusa.

Problem z kodami PKD był zresztą jeszcze jeden. W niemal wszystkich wypadkach przedsiębiorcy, aby móc skorzystać z pomocy, musieli prowadzić przeważającą działalność określoną kodem PKD umieszczonym na liście. Czyli – musiał być to kod PKD dominujący. Był to oczywiście warunek pozbawiony jakiegokolwiek sensu, bo w przypadku wielu przedsiębiorców przychody czerpane są z kilku równorzędnych źródeł. Ponadto często okazuje się, że branża określona dominującym kodem PKD wcale nie przynosi przedsiębiorcom największych przychodów.

Rzecznik MŚP w sprawie kodów PKD ma podobne zdanie i dlatego zdecydował się na zaproponowanie Polskiemu Funduszowi Rozwoju poprawek. Jedna z nich dotyczyła właśnie kodów PKD. Jak się okazuje, PFR postanowił przychylić się do propozycji rzecznika – dzięki czemu mamy nowe warunki tarczy finansowej. Po pierwsze – z 38 kodów PKD listę kodów uprawniających do pomocy rozszerzono do 45. Wśród nich znalazł się m.in. kod agencji reklamowych (73.11.Z). Nie jest to w żadnym razie pomyłka – po prostu pod tym kodem często działają firmy z branży targowej, wystawienniczej czy nawet eventowej. To też pokazuje, jak bardzo kody PKD nie oddają rzeczywistości i że posługiwanie się nimi przy ustalaniu kryteriów pomocy nie jest najlepszym pomysłem.

Oprócz tego – co jeszcze ważniejsze – kod PKD uprawniający do skorzystania z tarczy nie musi być kodem dominującym. Wystarczy, że przedsiębiorca ma jeden z 45 kodów PKD z listy oraz że był on wpisany na dzień 31 grudnia 2019 r., 1 listopada 2020 r. oraz w chwili złożenia wniosku.

Nowe warunki tarczy finansowej PFR 2.0 także jeśli chodzi o zatrudnienie

Rzecznik MŚP zaproponował jeszcze jedną zmianę, do której PFR również się przychylił. Chodzi o zatrudnienie – nowe warunki tarczy finansowej PFR 2.0 dopuszczają sytuację, w której przedsiębiorca na koniec 2019 r. nie zatrudniał żadnych pracowników na podstawie umowy o pracę. Wystarczy, że co najmniej jednego pracownika na UoP zatrudnił do 31 lipca 2020 r.

Tarcza finansowa PFR 2.0 dopiero wystartuje – wnioski można składać od piątku 15 stycznia.