Od 1 stycznia wzrasta kwota jednego z zasiłków. To jednak nadal za mało

Finanse Społeczeństwo Dołącz do dyskusji
Od 1 stycznia wzrasta kwota jednego z zasiłków. To jednak nadal za mało

Zasiłek stały to pieniądze, które przysługują osobie niezdolnej do pracy z powodu wieku lub całkowicie niezdolnej do pracy z innych przyczyn niż wiek. Aby otrzymać taki zasiłek, należy mieć niewielkie dochody, odpowiednie orzeczenie, a także złożyć odpowiedni wniosek. Od 2024 roku kwoty zasiłku stałego ma zostać zwiększona.

Osoby niezdolne do pracy mogą liczyć na pomoc w formie zasiłku. Jednak zasiłki stałe to kwota śmiesznie niska, która raczej nie pozwoli samodzielnie przetrwać i żyć na akceptowalnym (nawet nie na godnym) poziomie. Od 2024 roku kwota zasiłku ma być większa, wciąż jednak ciężko mówić o pieniądzach pozwalających na przeżycie.

Zasiłek stały w 2024 roku wyniesie więcej

Zasiłek stały, przysługujący osobom niezdolnym do pracy ze względu na wiek lub całkowicie niezdolnym do pracy z innych przyczyn. Warunkiem otrzymania takiego zasiłku jest nieprzekroczenie odpowiedniego kryterium dochodowego, udokumentowana niezdolność do pracy, a także pełnoletniość. Zasiłek ten w 2023 roku wynosi minimalnie 30 złotych miesięcznie (sic!), a maksymalnie 719 złotych. Górna granica nie jest szczególnie wysoka, za to dolna jest już kompletnym absurdem. Za 30 złotych obecnie możemy najwyżej kupić trochę mięsa, paczkę ryżu i mąkę, jeżeli trafimy na promocję w dyskoncie. 719 złotych również nie jest kwotą, która pozwoli nam się utrzymać i godnie przeżyć (jednak pozwoli przeżyć, w przeciwieństwie do tych wspomnianych 30 złotych).

Od 1 stycznia 2024 roku kwota zasiłku stałego wzrośnie. Minimalnie będzie wynosił on 100 złotych, a maksymalnie 1000. Kwoty dalej pozostawiają wiele do życzenia, jednak przy stawce minimalnej poza wspomnianym mięsem, mąką i ryżem, mamy szansę kupić również nieco oleju, jakieś warzywa i jak dobrze pójdzie również siatkę mandarynek.

Aby otrzymać zasiłek stały, musisz mieć śmiesznie niski dochód

Zasiłek to pieniądze, które dostajemy, żeby móc przeżyć mimo niezdolności do pracy. Ktoś może powiedzieć „dobrze, że są jakiekolwiek pieniądze”. Z jednej strony to racja, z drugiej jednak nawet mimo otrzymania zasiłku stałego, naprawdę będziemy mieli problem związać koniec z końcem. I to nawet w momencie, gdy zrezygnujemy zupełnie z kupowania kosmetyków, a ubrania będziemy kupować w lumpeksie w dzień, kiedy kwota za kilogram odzieży jest najniższa.

Oczywiście, poza zasiłkiem stałym, możemy mieć również pieniądze z innego źródła. Jednak w przypadku osób samodzielnie gospodarujących, miesięcznie nie może być ich więcej niż 776 złotych, a dla osób prowadzących gospodarstwa domowe wieloosobowe, maksymalnie może być to 600 złotych na osobę (te kwoty obowiązują również w 2023 roku i od 2024 nie zostaną zmienione).

Jak obliczana jest wysokość zasiłku stałego?

Załóżmy więc, że jesteśmy osobą całkowicie niezdolną do pracy, i otrzymujemy skądś 700 złotych. Należy nam się zasiłek stały. Jednak przy 700 złotych miesięcznego dochodu, zasiłek będzie minimalny. Kwota zasiłku to różnica pomiędzy naszym miesięcznym dochodem a 1,3-krotnością kryterium dochodowego. Tak więc w tym przypadku zasiłek powinien wynieść około 300 złotych.

Czy zasiłek pozwoli nam się utrzymać? Tak, mamy szansę przeżyć. Zgodnie z danymi GUS z 2021 roku minimum egzystencji w przypadku gospodarstwa jednoosobowego to 692 złote. Załóżmy, że uwzględniając inflację, obecnie będzie to 850 złotych. Jednak minimum egzystencji zakłada w tym przypadku, że będziemy mieszkać w mieszkaniu socjalnym, a wieczorem siedzieć zapewne przy świeczce, którą otrzymaliśmy w prezencie od znajomych. O włączeniu telewizora nie wspominamy, bo osoby uprawnionej do otrzymania zasiłku stałego zapewne nie stać na zakup sprzętów RTV.