Odwrócony VAT batem na oszustów sprzedających dyski twarde i procesory?

Gorące tematy Podatki Zagranica Dołącz do dyskusji (85)
Odwrócony VAT batem na oszustów sprzedających dyski twarde i procesory?

Odwrócony VAT może być batem na oszustów podatkowych działających w branży elektronicznej.

Ukazał się raport Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT „Cyfrowa Polska” (ZIPSEE) i DLA Piper, z którego można się dowiedzieć, że niemal 400 mln złotych traci budżet Polski na wyłudzeniach VAT związanych z handlem dyskami twardymi, procesorami, telewizorami. Rozwiązaniem tego problemu może być odwrócony VAT na te produkty.

Jak donoszą media, są ludzie, którzy parają się wewnątrzwspólnotowym obrotem elektroniką na takich zasadach, że skarb państwa traci na wyłudzeniach VAT do 400 mln zł rocznie. Chodzi głównie o handel procesorami, dyskami twardymi i telewizorami, gdyż jest na nie ciągły popyt, w związku z czym można je łatwo i szybko sprzedać.

Odwrócony VAT zmieni wszystko?

Wyłudzenia VAT dokonują za pomocą transakcji karuzelowych pomiędzy podmiotami gospodarczymi zarejestrowanymi w różnych krajach Unii Europejskiej. Specjaliści sugerują, że można ukrócić ten problematyczny dla budżetu państwa proceder, wprowadzając odwrócony VAT na dyski twarde i procesory. Dodatkowo podkreślają oni, że nie jest to idealne rozwiązanie, ale im szybciej się je wprowadzi, tym mniejsze straty poniesie skarb państwa.

Okazuje się też, że firmy zajmujące się handlem wewnątrzunijnym podzespołami elektronicznymi i telewizorami mogą spodziewać się wnikliwych kontroli skarbówki, która będzie szukała najmniejszych śladów oszustw na VAT w poprzednich latach. Problemem jest to, że większość podmiotów, które faktycznie zarabiały na karuzelowych transakcjach i wyłudzeniach VAT, dawno zamknięto.

Prócz kontroli skarbowych i wprowadzenia odwróconego VAT, postuluje się o wprowadzenie centralnego rejestru faktur.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z oszustwami na VAT, wyłudzaniem faktur, niepłaceniem rachunków, nieuczciwymi kontrahentami, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.