Rząd zabiera się za wyłudzenia VAT. Skarbówka dostanie nowe uprawnienia i narzędzia

Gorące tematy Podatki dołącz do dyskusji (18) 14.04.2016
Rząd zabiera się za wyłudzenia VAT. Skarbówka dostanie nowe uprawnienia i narzędzia

Marek Krześnicki

Jednym z podstawowych źródeł dochodu budżetu państwa jest podatek od towarów i usług. VAT odpowiada za około 40 procent wpływów do kasy państwa. Wpływy z tego tytułu mogłyby być dużo większe, jednak aż co czwarta złotówka, która potencjalnie mogłaby sfinansować potrzeby państwa, jest wyłudzana bądź trafia do szarej strefy. Ministerstwo Finansów zamierza z tym problemem walczyć. Wyłudzenia VAT a prawo.

Luka w VAT to ponad 40 miliardów złotych. Rocznie!

Jeśli istnieje różnica między tym, co teoretycznie powinno wpłynąć do budżetu z tytuły VAT, a faktycznym wpływem, wówczas mówimy o luce. Luka może powstać m.in. za sprawą szarej strefy w obrocie gospodarczym, ale również na skutek wyłudzeń podatku czy błędami po stronie urzędów i przedsiębiorców. Jak wynika z raportuPrzeciwdziałanie szarej strefie w Polsce” przygotowanego przez Inicjatywę Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, sama szara strefa w zakresie podatku VAT to ok. 24 miliardów złotych każdego roku. Tyle pieniędzy nie trafia do budżetu m.in. za sprawą nierejestrowanych transakcji. Każdy zakup nieudokumentowany paragonem lub fakturą powoduje w końcu nieodprowadzenie podatku VAT od sprzedaży. Do szarej strefy zalicza się również wg raportu nielegalna produkcja i przemyt.

Szybkie łącze do fiskusa

Ministerstwo w ramach walki z szarą strefą postuluje szereg rozwiązań. Jednym z filarów zmniejszania luki w VAT jest zwiększenie obligatoryjności transakcji bezgotówkowych. W Polsce wciąż około 80 procent transakcji między przedsiębiorcami odbywa się w formie gotówkowej, co utrudnia weryfikację prawidłowości i legalności obrotu. Planuje się, że wprowadzone będą również wymogi płatności bezgotówkowych również w obrocie między osobami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Postuluje się, aby kasy fiskalne były podłączone online do serwerów urzędów skarbowych.

Jednocześnie – aby dane z kas fiskalnych nie spoczywały bezczynnie na dyskach twardych fiskusa – Ministerstwo Finansów planuje wprowadzenie nowych narzędzi informatycznych dla zmodernizowanej administracji skarbowej. Mają one pomóc w takiej analizie danych, aby uniemożliwić – a przynajmniej znacząco utrudnić – zarówno unikanie opodatkowania, jak i wyłudzenia podatku VAT.

Wyłudzenia VAT

A wyłudzenia podatku to znaczący problem dla budżetu. Wg szacunków, rocznie wyłudzenia dotyczą ok. 15 miliardów złotych (dane dla roku 2013). Przyjmują one wiele form, które możemy sprowadzić do dwóch kategorii: 1) sztuczne zwiększanie podatku naliczonego 2) uniknie zapłaty należnego podatku. Nieuczciwi przedsiębiorcy wystawiają tzw. puste faktury, czyli takie, które nie odzwierciedlają stanu faktycznego, a ich celem jest zwiększenie podatku naliczonego – a w konsekwencji zmniejszenie kwoty, jaka powinna trafić do fiskusa. Drugą kategorią jest unikanie zapłaty podatku, co zazwyczaj przyjmuje postać generowania szeregu transakcji między różnymi podmiotami, często z różnych krajów, przy czym jeden z pośredników nie uiszcza podatku.

Centralny Rejestr Faktur

Istotą ww. mechanizmów jest to, że kontrola skarbowa – która mogłaby wykryć takie nieprawidłowości – jest w Polsce rzadkością. Co więcej, kontrole mogą mieć miejsce już w momencie, w którym nie da się ściągnąć, np. w drodze egzekucji, wyłudzonych środków, bowiem nielegalnie uzyskane korzyści już dawno zostały wytransferowane do innych podmiotów. Lekiem na tego rodzaju oszustwa ma być m.in. Centralny Rejestr Faktur – kolejna baza danych, która będzie źródłem informacji dla wspomnianych narzędzi informatycznych. Szybka, zautomatyzowana analiza faktur wystawianych przez nieuczciwych przedsiębiorców pozwolić ma na szybką reakcję właściwych organów i zapobieżeniu wyłudzenia należnego podatku.

Oczywiście, to dopiero plany, które dynamicznie się zmieniają. Przedsiębiorcom – tym uczciwym – pozostaje mieć nadzieję, że nowa, wszechwładna Krajowa Administracja Skarbowa będzie z nowych narzędzi i kompetencji korzystać w sposób rzetelny i rozsądny. Ale jeśli będzie inaczej – pamiętać należy, że dobry przedsiębiorca potrzebuje dobrej opieki prawnej, którą można uzyskać m.in. pod adresem kontakt@bezprawnik.pl

Fot. wyłudzenia VAT // Pexels

18 odpowiedzi na “Rząd zabiera się za wyłudzenia VAT. Skarbówka dostanie nowe uprawnienia i narzędzia”

 1. VAT to czyste zło. Najgorszy możliwy podatek. Najłatwiejszy do ściągania dla urzędników i najbardziej zabójczy dla gospodarki. Żaden inny podatek tak nie zwalnia prędkości przepływu pieniądza i nie zabija przedsiębiorczości.
  Dziwne, że PiS go nie obniża i nie zastępuje innymi podatkami. Dziwne, że nie ma masowych protestów przedsiębiorców, że VAT w ogóle istnieje.

 2. Autor teksu mógłby dla zachowania pozorów dopisać gdziekolwiek maleńkim drukiem, że jest to tekst reklamowy. „Dobry przedsiębiorca potrzebuje dobrej opieki prawnej, którą można uzyskać m.in. pod adresem kontakt@bezprawnik.pl” ;-) Jakież to subtelne ;-) Funkcjonariusze polskiego państwa mogą sobie takie fantasmagorie roić w głowach ale przecież zdajecie sobie sprawę, że do kolejnych wyborów nie powstanie żaden działający system informatyczny będący w stanie zrobić to o czym oni roją. System informatyczny ZUS-u robią już chyba 15 lat i ciągle działa na zasadzie cudu wspomaganego modlitwami milionów emerytów i rencistów. Ale jak funkcjonariusze dadzą sobie uprawnienia FBI i CIA razem wzięte to ilość samobójstw wśród polskich przedsiębiorców wzrośnie znacznie. Idą ciężkie czasy. Komuna mości sobie ciepłe gniazdko na nowo. Tym razem w unijnych barwach błękitu.

 3. Największym wyłudzaczem vat-u jest… państwo. Ten podatek to zło, coś czego już dawno być nie powinno.
  Podatki powinno się zbierać RÓWNE, TAKIE SAME od każdego obywatela, bo to i tak na nim spoczywa płacenie wszystkich podatków.

 4. Niech obniżą Vat :) BTW jak sobie wyobrażają w handlu rezygnację z transakcji gotówkowych? Kasa fiskalna wysyłająca dane do US? Heh, przecież jak ktoś nie nabije na kasę (nie wyda pargonu) to nic nie pójdzie do skarbówki, a zresztą od tego są zakupy kontrolowane i loteria paragonowa. Centralny rejestr faktur? Nierealna mrzonka. Prawdopodobnie ci najmniejsi znowu będą w plecy (nowe kasy, łącza, oprogramowanie, itp) a ci duzi wiadomo, optymalizacja podatkowa i po sprawie :)

 5. Zmieńcie proszę tytuł ponieważ na pierwszy rzut oka sugeruje on iż to rząd będzie wyłudzał VAT. Prawdopodobnie powinno być „wyłudzających” :)

  • Wg mnie jest prawidłowo. Rząd od wielu lat wyłudza od nas VAT … ;d
   A teraz będzie wyłudzał więcej, bo trza czymś zapłacić za węgiel i za 500+.
   Proste.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *