Odliczenie składek zdrowotnych za 2022 r. jednak możliwe – o ile przedsiębiorca podjął ryzyko

Firma Dołącz do dyskusji (9)
Odliczenie składek zdrowotnych za 2022 r. jednak możliwe – o ile przedsiębiorca podjął ryzyko

Okazuje się, że kto zaryzykował, ten wygrał – przynajmniej jeśli chodzi o opłacenie składek zdrowotnych za 2022 r. z góry. Jest już pierwsza interpretacja podatkowa w sprawie składek zapłaconych za cały tegoroczny rok. 

Opłacenie składek zdrowotnych za 2022 r. z góry jednak dobrym posunięciem?

Polski Ład sprawił, że składka zdrowotna stała się dla przedsiębiorców znacznie większym obciążeniem – brak możliwości odliczenia składki od podatku sprawił, że co miesiąc przedsiębiorcy płacą znacznie więcej niż w 2021 r. Nic dziwnego, że – wiedząc, jak będą wyglądać zmiany – osoby prowadzące własny biznes szukały rozwiązań, które mimo wszystko miały im umożliwić obniżenie wysokości należnego podatku dochodowego. Jednym z rozwiązań miało być opłacenie składek zdrowotnych za 2022 r. z góry – jeszcze w 2021 r. Takie rozwiązanie powszechnie zostało uznane jednak za ryzykowne. Część prawników wprawdzie wskazywała, że opłacanie składek z góry jest dopuszczalne (o ile zapłata obejmie również składki na ubezpieczenia społeczne), jednak większość argumentowała, że zapłata składek za cały rok z góry (i odliczenie ich od podatku) będzie zinterpretowana jako chęć uniknięcia niekorzystnych zmian podatkowych.

Jak informuje prawo.pl, pojawiła się już jednak pierwsza interpretacja w tej sprawie. Zwrócił się o nią przedsiębiorca, który rozlicza się w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dokonał on zapłaty do ZUS, a uiszczona kwota miała pokrywać całość składek społecznych i zdrowotnych za okres pierwszych 10 miesięcy 2022 r. Pytanie, z którym zwrócił się przedsiębiorca, było oczywiste – czy ma w tej sytuacji prawo do odliczenia składek zapłaconych z końcem grudnia 2021 r.

Stanowisko KIS może być dla wielu zaskakujące, ale fiskus potwierdził, że odliczenie przedpłaconych składek – zarówno na ubezpieczenia społeczne jak i zdrowotne – jest jak najbardziej możliwe i zgodne z prawem. To z kolei oznacza, że przedsiębiorcy, którzy podjęli ryzyko i pod koniec 2021 r. faktycznie opłacili składki za cały 2022 r. (lub przynajmniej za kilka kolejnych miesięcy) mają powody do świętowania – i przysługuje im prawo do korekty zeznania złożonego za 2021 r. A co za tym idzie – do zwrotu nadpłaconego podatku dochodowego.

Z korektą warto jednak poczekać

Jak na łamach wspomnianego serwisu tłumaczy Edyta Zeniewicz, właścicielka biura rachunkowego i autorka w Tax Alert, z korekt warto jednak się wstrzymać – do momentu, aż przedsiębiorca będzie wiedzieć, w jakiej części przedpłacone składki zostały zaliczone na poczet Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a w jakiej – Funduszu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Ta informacja może być jednak dostępna w wielu sytuacjach dopiero pod koniec 2022 r. Nie zmienia to jednak faktu, że – jak widać – opłacenie składek z góry było opłacalnym posunięciem.