Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy mogą zapłacić składkę zdrowotną za cały 2022 r. już teraz – i odliczyć ją od podatku

Firma Dołącz do dyskusji (173)
Wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorcy mogą zapłacić składkę zdrowotną za cały 2022 r. już teraz – i odliczyć ją od podatku

Kiedy okazało się, że przedsiębiorcy mogą zapłacić składkę za grudzień 2021 do końca roku i odliczyć ją od podatku – przed wejściem w życie Polskiego Ładu – bardzo szybko pojawiły się kolejne pytania. Na przykład o to, czy zapłata składki zdrowotnej za cały 2022 r. jeszcze w grudniu umożliwi odliczenie od podatku, czy jednak takie rozwiązanie będzie niemożliwe. 

Zapłata składki zdrowotnej za cały 2022 r. Możliwe, choć trudne

Składka zdrowotna za grudzień do końca roku jest ostatnio jednym z głównych tematów przedsiębiorców, szukających najbardziej optymalnych rozwiązań przygotowujących ich na wejście w życie Polskiego Ładu. Zarówno MF jak i ZUS potwierdzają, że jeśli przedsiębiorcy zapłacą składkę zdrowotną za grudzień do końca roku, będą mogli ją odliczyć od podatku. Przepisy nie zabraniają bowiem płacenia składek z wyprzedzeniem – określone są jedynie maksymalne terminy. Przedsiębiorcy muszą jedynie pamiętać, by zapłacić komplet składek społecznych – a nie samą składkę zdrowotną.

Czy jednak w takim razie możliwa jest również zapłata składki zdrowotnej za cały 2022 r.? Zdaniem ekspertów – tak.

Jak na przykład tłumaczy na łamach prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy i członek zarządu w kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze, jego zdaniem nie ma żadnych przeszkód, by zadeklarować i opłacić składki na zapas. Doradca argumentuje, że do płacenia składek nawet za kilka miesięcy do przodu dochodziło już wcześniej. Chodzi m.in. o sytuacje, gdy przedsiębiorca wyjeżdżał na kilka miesięcy. A skoro wcześniej płacenie składek z góry nie budziło wątpliwości, to teraz również nie powinno. Przepisy dotyczące terminów płacenia składek ZUS nie zmieniły się.

Podkreśla jednocześnie, że nie wszystkim przedsiębiorcom będzie opłacała się zapłata składki zdrowotnej za cały 2022 r. Mowa m.in. o przedsiębiorcach zatrudniających pracowników. Oprócz opłacenia składek za pracowników przedsiębiorca musiałby również wypłacić wynagrodzenia za cały rok 2022 z góry. Co byłoby nie tylko finansowo bardzo trudne, ale niemal na pewno spotkałoby się z protestem ze strony zatrudnionych. Z kolei w dobrej sytuacji znajdują się np. samozatrudnieni, którzy mają tylko jedno źródło dochodów – i są w stanie całkiem precyzyjnie określić swoje dochody w przyszłym roku.

Zdaniem ekspertów zapłacenie składki zdrowotnej za cały 2022 r. jeszcze w grudniu 2021 r. umożliwi odliczenie zapłaconych składek za przyszły rok od podatku. Zgodnie z przepisami odliczeniu nie będzie podlegać bowiem składka zapłacona w 2022 r. – a nie w 2021. Specjaliści przypominają jednocześnie, by oprócz zapłaty składki złożyć też deklarację.

Dzięki temu w 2022 r. będzie można złożyć korektę – jeśli trzeba będzie dopłacić składkę lub jeśli zostaną zmienione druki deklaracji.

Co na to wszystko Ministerstwo Finansów?

Czy faktycznie zapłata składki zdrowotnej za 2022 r. jeszcze w grudniu jest możliwa? Polska Agencja Prasowa zadała Ministerstwu Finansów kilka pytań. Jedno z nich dotyczyło właśnie składek nadpłaconych w roku 2021 już na poczet 2022 r. Zdaniem MF, w przypadku wpłaty odpowiadającej wielokrotności kwoty składki na ubezpieczenie zdrowotne na poczet kilku kolejnych miesięcy, zostanie ona rozliczona proporcjonalnie przez wszystkie fundusze – zgodnie z bieżącą deklaracją rozliczeniową złożoną przez płatnika. Jeżeli natomiast wskutek takiego ruchu na koncie ZUS płatnika pojawi się nadpłata, to zostanie ona rozliczona proporcjonalnie zgodnie z deklaracją rozliczeniową dotyczącą kolejnego miesiąca. Jak jednak ostrzega jednocześnie MF,

ZUS jest zobowiązany rozdzielać dokonaną przez płatnika składek wpłatę na należności z tytułu składek proporcjonalnie na poszczególne fundusze. Zatem wpłata taka zostanie podzielona, a w konsekwencji składka na ubezpieczenie zdrowotne może zostać rozliczona tylko częściowo.

Tym samym faktycznie konieczne byłoby uiszczenie kompletu składek ZUS.

W odpowiedzi na pytania PAP ministerstwo potwierdza również wersję ekspertów, jeśli chodzi o zapłatę składek za 2022 r. za pracowników. MF zgadza się, że wymagałoby to wypłacenia wynagrodzeń za te miesiące.

Oczywiście przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na zapłatę składek za 2022 jeszcze w tym roku, muszą liczyć się z tym, że nie wiadomo, jak do całej sprawy podejdzie ZUS.