Zwracasz towar kupiony przez internet? PayPal odda ci za przesyłkę!

Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (23) 08.01.2017
Zwracasz towar kupiony przez internet? PayPal odda ci za przesyłkę!

Udostępnij

Mariusz Lewandowski

W skrócie: PayPal odda za przesyłkę, ale zakupów trzeba dokonać korzystając z płatności za pośrednictwem systemu, a samą usługę trzeba dodatkowo jeszcze uprzednio aktywować. A teraz na spokojnie i po kolei. 

Czy zdarza Wam się robić zakupy w internecie? A czy zdarza Wam się czasem korzystać z ustawowego prawa do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w przypadku zakupów dokonanych na odległość (na przykład przy użyciu naszego wzoru odstąpienia od umowy)? Jeśli tak, to pewnie wiecie, a może nawet dowiedzieliście się tego z artykułów na Bezprawniku, jak rozkładają się płatności w takiej sytuacji.

Generalnie sprzedawca zobowiązany jest nam zwrócić pieniądze za towar oraz najtańszą możliwą, oferowaną przez siebie opcję przesyłki do nas, z kolei w drugą stronę odsyłamy już wyłącznie na nasz koszt. Podstawa prawna znajduje się w ustawie o prawach konsumenta z 2014 roku:

Art. 34. (…) 2. Konsument ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy, chyba że przedsiębiorca zgodził się je ponieść lub nie poinformował konsumenta o konieczności poniesienia tych kosztów.

Tej właśnie opłaty dotyczy promocja amerykańskiego systemu płatności o nazwie PayPal. Jest to narzędzie stosunkowo wygodne, ponieważ do dokonania zapłaty wystarczy często wyłącznie podanie e-maila i hasła, bez żadnego przepisywania kodów i numerów. Niestety – póki co jest dość wybiórczo stosowane w polskim sklepach internetowych. Aczkolwiek coraz częściej można na niego natrafić.

PayPal odda za przesyłkę

Jeżeli płatności za zakupy dokonamy w sklepie internetowym, a następnie zapłacimy za nie przy użyciu systemu PayPal, z kolei rzecz sprzedana z jakiegoś powodu nie przypadnie nam do gustu i postanowimy odstąpić od umowy, system zrefunduje nam koszt odesłania rzeczy do sprzedawcy. Warunkiem jest zaakceptowanie warunków promocji na tej stronie internetowej.

Z rzeczy, które warto mieć na uwadze, należy zwrócić uwagę na to, że promocja ograniczona jest do 12 transakcji w 2017 roku, zaś limit możliwej kwoty zwrotu za jedną przesyłkę jest dość imponujący – wynosi 120 złotych. Beneficjent programu musi odesłać towar korzystając z usług usług zwykłej poczty polskiej, kuriera albo innych standardowych opcji lub usług wysyłki, a następnie w ciągu 30 dni zgłosić żądanie zwrotu pieniędzy.

Następnie musimy liczyć się z koniecznością dokonania dość starannej dokumentacji zaistniałej sytuacji za sprawą odpowiedniego formularza. W przypadku zaakceptowania procedury przez pracowników firmy PayPal, zwrot pieniędzy otrzymamy na nasze konto PayPal.

Uwaga, ważne! Z promocji nie możemy skorzystać w przypadku:

  • zakupów dokonanych z naruszeniem Zasad dopuszczalnego użytkowania usługi PayPal lub Umowy z Użytkownikiem usługi PayPal
  • zakupów dóbr i artykułów niematerialnych, zakupów kuponów (np. Groupon), licencji na treści i usługi cyfrowe;
  • przedmiotów, których zwrot zwykłą pocztą polską, kurierem albo za pomocą innych standardowych opcji lub usług wysyłki został już opłacony przez sprzedającego lub handlowca;
  • gotówki, czeków podróżnych, biletów, kart kredytowych lub debetowych oraz innych instrumentów zbywalnych;
  • przedmiotów, których nie można zwracać zgodnie z ogólnymi warunkami sprzedaży określonymi przez sprzedającego lub handlowca (np. ze względu na przekroczenie terminu zwrotu ustalonego przez sprzedającego lub handlowca);
  • kosztów związanych z utratą, kradzieżą lub uszkodzeniem zwracanego przedmiotu;
  • przedmiotów, których zakup został opłacony w całości lub częściowo gotówką albo za pomocą formy płatności innej niż płatności PayPal (w ramach Usługi zwrot pieniędzy dotyczy wyłącznie kosztów związanych z odesłaniem przedmiotu, za który w całości zapłacono przy użyciu usługi PayPal);
  • przedmiotów, które kwalifikują się do zwrotu kosztów wysyłki w ramach innego podobnego programu (niezależnie od tego, czy jest on prowadzony przez firmę PayPal czy inną firmę).