Zwracasz towar kupiony przez internet? PayPal odda ci za przesyłkę!

Gorące tematy Zakupy Dołącz do dyskusji (292)
Zwracasz towar kupiony przez internet? PayPal odda ci za przesyłkę!

W skrócie: PayPal odda za przesyłkę, ale zakupów trzeba dokonać korzystając z płatności za pośrednictwem systemu, a samą usługę trzeba dodatkowo jeszcze uprzednio aktywować. A teraz na spokojnie i po kolei. 

Czy zdarza Wam się robić zakupy w internecie? A czy zdarza Wam się czasem korzystać z ustawowego prawa do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w przypadku zakupów dokonanych na odległość (na przykład przy użyciu naszego wzoru odstąpienia od umowy)? Jeśli tak, to pewnie wiecie, a może nawet dowiedzieliście się tego z artykułów na Bezprawniku, jak rozkładają się płatności w takiej sytuacji.

Generalnie sprzedawca zobowiązany jest nam zwrócić pieniądze za towar oraz najtańszą możliwą, oferowaną przez siebie opcję przesyłki do nas, z kolei w drugą stronę odsyłamy już wyłącznie na nasz koszt. Podstawa prawna znajduje się w ustawie o prawach konsumenta z 2014 roku:

Art. 34. (…) 2. Konsument ponosi tylko bezpośrednie koszty zwrotu rzeczy, chyba że przedsiębiorca zgodził się je ponieść lub nie poinformował konsumenta o konieczności poniesienia tych kosztów.

Tej właśnie opłaty dotyczy promocja amerykańskiego systemu płatności o nazwie PayPal. Jest to narzędzie stosunkowo wygodne, ponieważ do dokonania zapłaty wystarczy często wyłącznie podanie e-maila i hasła, bez żadnego przepisywania kodów i numerów. Niestety – póki co jest dość wybiórczo stosowane w polskim sklepach internetowych. Aczkolwiek coraz częściej można na niego natrafić.

PayPal odda za przesyłkę

Jeżeli płatności za zakupy dokonamy w sklepie internetowym, a następnie zapłacimy za nie przy użyciu systemu PayPal, z kolei rzecz sprzedana z jakiegoś powodu nie przypadnie nam do gustu i postanowimy odstąpić od umowy, system zrefunduje nam koszt odesłania rzeczy do sprzedawcy. Warunkiem jest zaakceptowanie warunków promocji na tej stronie internetowej.

Z rzeczy, które warto mieć na uwadze, należy zwrócić uwagę na to, że promocja ograniczona jest do 12 transakcji w 2017 roku, zaś limit możliwej kwoty zwrotu za jedną przesyłkę jest dość imponujący – wynosi 120 złotych. Beneficjent programu musi odesłać towar korzystając z usług usług zwykłej poczty polskiej, kuriera albo innych standardowych opcji lub usług wysyłki, a następnie w ciągu 30 dni zgłosić żądanie zwrotu pieniędzy.

Następnie musimy liczyć się z koniecznością dokonania dość starannej dokumentacji zaistniałej sytuacji za sprawą odpowiedniego formularza. W przypadku zaakceptowania procedury przez pracowników firmy PayPal, zwrot pieniędzy otrzymamy na nasze konto PayPal.

Uwaga, ważne! Z promocji nie możemy skorzystać w przypadku:

  • zakupów dokonanych z naruszeniem Zasad dopuszczalnego użytkowania usługi PayPal lub Umowy z Użytkownikiem usługi PayPal
  • zakupów dóbr i artykułów niematerialnych, zakupów kuponów (np. Groupon), licencji na treści i usługi cyfrowe;
  • przedmiotów, których zwrot zwykłą pocztą polską, kurierem albo za pomocą innych standardowych opcji lub usług wysyłki został już opłacony przez sprzedającego lub handlowca;
  • gotówki, czeków podróżnych, biletów, kart kredytowych lub debetowych oraz innych instrumentów zbywalnych;
  • przedmiotów, których nie można zwracać zgodnie z ogólnymi warunkami sprzedaży określonymi przez sprzedającego lub handlowca (np. ze względu na przekroczenie terminu zwrotu ustalonego przez sprzedającego lub handlowca);
  • kosztów związanych z utratą, kradzieżą lub uszkodzeniem zwracanego przedmiotu;
  • przedmiotów, których zakup został opłacony w całości lub częściowo gotówką albo za pomocą formy płatności innej niż płatności PayPal (w ramach Usługi zwrot pieniędzy dotyczy wyłącznie kosztów związanych z odesłaniem przedmiotu, za który w całości zapłacono przy użyciu usługi PayPal);
  • przedmiotów, które kwalifikują się do zwrotu kosztów wysyłki w ramach innego podobnego programu (niezależnie od tego, czy jest on prowadzony przez firmę PayPal czy inną firmę).