Są już pierwsze zmiany w Bezpiecznym Kredycie. Rządzący chcą zlikwidować lukę w prawie

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Są już pierwsze zmiany w Bezpiecznym Kredycie. Rządzący chcą zlikwidować lukę w prawie

Rządzący zdecydowali się na pierwsze zmiany w Bezpiecznym Kredycie. Na razie są one dość kosmetyczne, choć jednocześnie łatają lukę, jaka pojawiła się w przepisach. Może się jednak okazać, że to tylko jedna z wielu zmian, jakie czekają nas w przypadku preferencyjnego kredytu 2 proc.

Pierwsze zmiany w Bezpiecznym Kredycie

Jak informuje „Business Insider”, dość niespodziewanie, bo na ostatnim wakacyjnym posiedzeniu Sejmu, politycy postanowili wprowadzi pierwsze zmiany w Bezpiecznym Kredycie – umieszczając je zresztą jako „wrzutkę” w uchwalonej właśnie ustawie o zasadach udzielania przez Skarb Państwa gwarancji za zobowiązania Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego.

Co takiego rządzący postanowili zmienić w Bezpiecznym Kredycie? Poprawka ma raczej charakter kosmetyczny i likwiduje pewną lukę prawną. Zgodnie z wcześniejszą wersją ustawy, kredyt 2 procent może zostać udzielony osobie, która w dniu złożenia wniosku o kredyt nie jest ani nie była stroną umowy innego kredytu hipotecznego, zawartej w ciągu ostatnich 3 lat przed złożeniem wniosku, w celu nabycia lokalu mieszkalnego, domu jednorodzinnego czy spółdzielczego prawa do nich. Sęk w tym, że politycy nie uwzględnili wcześniej faktu, że kredyt hipoteczny można wziąć również na… budowę domu. Teoretycznie zatem, jeśli np. ktoś zaciągnął taki kredyt (i dopiero rozpoczął wstępne prace), to mógł jednocześnie wystąpić o Bezpieczny Kredyt np. na zakup lokalu mieszkalnego.

Co jednak istotne, to nie jedyne zmiany w Bezpiecznym Kredycie. Oprócz tego rządzący zdecydowali, że po nowelizacji przepisów o Bezpieczny Kredyt będzie mogła starać się również osoba, która chce nabyć jedynie część udziałów w prawie własności nieruchomości – ale tylko jeśli posiada już udział w tym prawie w drodze dziedziczenia. Ponadto politycy chcą nieco złagodzić kryteria wiekowe. W przypadku osób, które zajmują lokal na podstawie umowy najmu instytucjonalnego z dojściem do własności, spełnienie kryterium wieku ustala się na dzień podpisania takiej umowy najmu. Tym samym jeśli ktoś podpisał ją w wieku np. 44 lat, a obecnie jest już znacznie starszy (i kontynuuje umowę), to nadal będzie mógł ubiegać się o Bezpieczny Kredyt.

Zmian w Bezpiecznym Kredycie może być więcej

Luk w Bezpiecznym Kredycie, które wykorzystują niektórzy kredytobiorcy, jest jednak więcej. Nadużycia niemal na pewno pojawią się przy kwestii możliwości wynajmowania mieszkania na Bezpieczny Kredyt po ślubie (jeśli dwóch singli kupiło dwa mieszkania na kredyt 2 procent, nie prowadząc wcześniej wspólnego gospodarstwa domowego, a potem weźmie ślub, jedno z mieszkań kupionych na kredyt można wynająć). Niewykluczone też, że rządzący dojdą do wniosku, że trzeba wprowadzić nieco bardziej restrykcyjne zasady – zwłaszcza, że popyt znacząco przekroczył prognozy polityków.