Kara za niepłacenie abonamentu RTV jest realna. MF potwierdza i pokazuje statystyki

Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji
Kara za niepłacenie abonamentu RTV jest realna. MF potwierdza i pokazuje statystyki

Mogłoby się wydawać, że skoro Polacy doskonale wiedzą, że nie muszą wpuszczać do domu pracowników Poczty Polskiej, którzy mają za zadanie skontrolować, czy w mieszkaniu znajdują się niezarejestrowane odbiorniki, to kontrole abonamentu RTV należą raczej do rzadkości. Tymczasem okazuje się, że tylko przez pierwsze sześć miesięcy 2023 r. wszczęto 6 tys. postępowań egzekucyjnych – właśnie w sprawie zalegania z opłatami za abonament.

Postępowania egzekucyjne dotyczące abonamentu RTV wcale nie należą do rzadkości

Pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej (a nie np. listonosze) dokonują kontroli zarejestrowania odbiorników radiowych i radiowo-telewizyjnych. Kontrole prowadzone są nie tylko w domach, ale też – w firmach i pojazdach.

Teoretycznie jednak kontrolerzy mają mocno utrudnione zadanie; obywatel wcale nie ma obowiązku wpuścić ich do mieszkania. Tym samym wydawałoby się, że kontrole nie tylko są nieskuteczne, ale też w dużej mierze pozorne – i w zasadzie nie kończą się karami dla osób, które unikały opłacania abonamentu RTV (mimo że miały taki obowiązek).

To jednak nie do końca jest prawda. Jak podają Wirtualne Media, z danych Ministerstwa Finansów wynika, że pierwszym półroczu tego roku wszczęto postępowania na podstawie 5 958 tytułów wykonawczych wystawionych w związku z nieuiszczoną opłatą abonamentową za używanie odbiorników.

Czy to dużo? Z jednej strony liczba wszczętych postepowań nie jest zbyt wysoka (biorąc pod uwagę to, ile osób ma obowiązek opłacania abonamentu RTV). Dodatkowo w porównaniu do zeszłego roku niecałe 6 tys. postępowań w pół roku wypada już bardzo blado; tylko w 2022 r. wszczęto 46 tys. postępowań egzekucyjnych.

Z drugiej strony, wszczynane postępowania egzekucyjne w związku z niezapłaconym abonamentem RTV udowadniają, że jednak kara za niepłacenie abonamentu jest możliwa. A warto pamiętać, że nie należy ona do najniższych; po pierwsze, sama kara wynosi 30-krotność miesięcznej wysokości abonamentu RTV. Po drugie – zarówno osoba prywatna jak i firma muszą uregulować zaległe składki. Tym samym może się z tego uzbierać spora kwota.

Pracownicy Poczty Polskiej skupiają się na firmach, ale…

Nie można też zapominać, że mimo iż sama Poczta Polska potwierdzała, że kontrolą obejmowane są głównie firmy, to jednak pracownicy Centrum Obsługi Finansowej próbują mimo wszystko przeprowadzać kontrole w domach. A także, co istotne, w samochodach – a o obowiązku płacenia abonamentu RTV za radio w aucie wciąż nie ma pojęcia wielu Polaków.