Pożyczkobiorcy mogą w prosty sposób ułatwić sobie spłatę zaciągniętych zobowiązań. Wystarczy skorzystać z tej opcji

Finanse Dołącz do dyskusji
Pożyczkobiorcy mogą w prosty sposób ułatwić sobie spłatę zaciągniętych zobowiązań. Wystarczy skorzystać z tej opcji
Advertisement

Polacy chętnie zaciągają pożyczki gotówkowe – o czym najlepiej świadczą statystyki. Część osób decyduje się na zaciągnięcie kilku różnych zobowiązań w kilku bankach, co w pewnym momencie może stanowić spore obciążenie dla domowego budżetu, a w dodatku – pociąga za sobą konieczność stałego monitorowania, czy wszystkie raty zostały zapłacone w terminie (a zazwyczaj termin płatności każdej z tych rat jest inny). Pożyczkobiorcy mogą jednak nieco ułatwić sobie życie – i to w stosunkowo prosty sposób.

Polacy biorą coraz więcej pożyczek gotówkowych

Mogłoby się wydawać, że rok 2023 upłynął pod znakiem kredytów mieszkaniowych. Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika jednak, że Polacy znacznie chętniej niż w 2022 r. korzystali również z ofert pożyczek gotówkowych w bankach. Okazuje się, że w listopadzie 2023 r. banki i SKOK-i udzieliły o 8,9 proc. kredytów gotówkowych więcej, niż w analogicznym okresie 2022 r. (przy czym w ujęciu wartościowym odnotowano wzrost aż o 18,8 proc.). To pokazuje zatem, że pożyczki gotówkowe cieszą się sporym zainteresowaniem; wiele osób zaciąga zresztą kilka zobowiązań w różnych bankach, finansując w ten sposób różne potrzeby.

Sęk w tym, że posiadanie kilku pożyczek gotówkowych wiąże się z dodatkowym obciążeniem dla pożyczkobiorcy – i mowa tutaj nie tylko o nadszarpnięciu kondycji domowego budżetu, ale też o konieczności poświęcenia dodatkowego czasu na obsługę wszystkich zaciągniętych zobowiązań. Zazwyczaj terminy spłaty rat różnią się między sobą; pożyczkobiorca musi zatem pamiętać o tym, by uiszczać płatności na czas. Teoretycznie dobrym rozwiązaniem w tym wypadku jest ustalenie przelewów stałych, jednak to wcale nie rozwiązuje problemu do końca. Często pożyczkę spłaca się z konta w danym banku; przy kilku pożyczkach konieczna jest zatem nierzadko obsługa kilku kont i dbanie o to, by nie zabrakło na nich środków. Jeśli natomiast wszystkie raty są płacone z jednego konta bankowego, ale w różnych dniach miesiąca, to pożyczkobiorca może mieć problem z kontrolowaniem stanu konta i planowaniem wydatków (jeśli jednocześnie z tego samego konta opłacane są rachunki czy zakupy).

Tak czy inaczej, nie jest to specjalnie wygodne, zwłaszcza że większość osób ma jeszcze inne zobowiązania poza pożyczkami. Rozwiązaniem w takim wypadku może być pożyczka konsolidacyjna, dzięki której można jednocześnie dopasować spłatę do swoich potrzeb.

Jedna rata zamiast kilku – i to często niższa, niż suma poprzednich rat

Pożyczka konsolidacyjna jest przeznaczona na spłatę zaciągniętych do tej pory pożyczek gotówkowych. Po podpisaniu umowy pożyczki konsolidacyjne bank przekazuje środki bezpośrednio na konto klienta, który sam jest zobowiązany spłacić swoje kredyty. W ramach zobowiązania może też dobrać nowe środki. Takie rozwiązanie jest możliwe m.in. w Raiffeisen Digital Bank – klient może wykorzystać środki na dowolny cel (z wyjątkiem zakupu nieruchomości oraz spłaty kredytu na cele mieszkaniowe).

Jak to zatem wygląda w praktyce? W Raiffeisen Digital Bank można przenieść od 3 do nawet 8 pożyczek zaciągniętych w innych bankach (liczba pożyczek, które można przenieść, jest uzależniona od ich łącznej kwoty, przy czym nie może ona wynosić więcej niż 150 000 zł). Oprocentowanie pożyczki jest stałe (RRSO 11,99 proc.), a bank nie pobiera prowizji od jej udzielenia. Po podpisaniu umowy klient otrzymuje harmonogram spłaty.

Dla wielu osób istotny będzie fakt, że cały proces można wygodnie przeprowadzić online, za pośrednictwem aplikacji mobilnej; dodatkowo decyzja kredytowa może pojawić się nawet w 15 minut od rozpoczęcia wniosku (i to przez 7 dni w tygodniu – nie ma różnicy, czy klient złoży wniosek o pożyczkę konsolidacyjną w dniu roboczym, czy w weekend). Po złożeniu wniosku klient musi jedynie wybrać kredyty, które chce skonsolidować (w aplikacji pojawi się lista pożyczek klienta zaciągnięta z BIK), a następnie wybrać dogodną dla siebie ofertę i podpisać umowę elektronicznie.

Warto też dodać, że pożyczkobiorca może dopasować spłatę do swoich potrzeb – pożyczka konsolidacyjna może zostać zaciągnięta nawet na 10 lat. To pomaga z kolei w obniżeniu wysokości raty zobowiązania, co jest istotne dla osób, które rozważają konsolidację zobowiązań właśnie ze względu na zbyt duże obciążenie domowego budżetu.

Ułatwienie w spłacie zobowiązań dla osób, które i tak już zaciągnęły co najmniej kilka pożyczek

Pożyczka konsolidacyjna pozwala zatem na uporządkowanie swoich zobowiązań i spłatę jednej pożyczki bankowej zamiast kilku – co z kolei poprawia komfort pożyczkobiorcy, który musi miesięcznie płacić tylko jedną ratę w stałej wysokości. To umożliwia również lepsze zarządzanie własnym budżetem, a w razie potrzeby – płacenie niższej raty niż suma dotychczasowych rat wszystkich zaciągniętych wcześniej zobowiązań.