Pracownicy fizyczni to „nowi informatycy”. Pracodawcy się o nich zabijają!

Praca Dołącz do dyskusji (189)
Pracownicy fizyczni to „nowi informatycy”. Pracodawcy się o nich zabijają!

Wykwalifikowani pracownicy fizyczni są, po specjalistach IT, najbardziej poszukiwani przez pracodawców. Dziewięciu na dziesięciu jest otwarta na zmianę pracy. Żeby oferta przyciągnęła ich uwagę musi zawierać, kluczowe z ich punktu, widzenia informacje.

Przez Covid-19 szukają stabilnych firm

O tym czy fachowiec zdecyduje się na zmianę pracy, decydują w pierwszej kolejności, zarobki i to nie jest pewnie dla nikogo niespodzianką. Badanie „Kariera okiem fachowca” pokazało, że nie tylko wynagrodzenie się liczy. Fachowcy przy wyborze ofert kierują też stabilizacją i bezpieczeństwem zatrudnienia. Ocena przyszłego pracodawcy pod tym kątem jest ważna dla połowy z nich. To najpewniej efekt pandemii. Wielu z nich Covid-19 zmusił do przebranżowienia, akceptacji niższych zarobków i wywołał strach przed utratą stabilizacji. Poza zarobkiem i stabilną pozycją firmy, fachowca do zmiany firmy zachęca jeszcze łatwy dojazd do pracy. Ten czynnik, ku zaskoczeniu autorów raportu, wyprzedził elastyczne godziny pracy, ciekawe zadania, benefity poza płacowe czy opinię firmy wśród znajomych i jej pracowników. Co piąty zmieniłby pracę, gdyby mógł do niej chodzić piechotą.

Wzorcowe ogłoszenie

„Kluczowe dla przyciągnięcia odpowiednich kandydatów jest podanie w ofercie pracy wynagrodzenia. Otwarte i czytelne zakomunikowanie widełek zarobków, nie tylko zwraca uwagę kandydata, ale także wspiera wizerunek uczciwego pracodawcy. Aby podkreślić bezpieczeństwo zatrudnienia pracodawcy powinni eksponować w ogłoszeniach informację o liczbie pracowników i czasie obecności na rynku. Ze względu na to, jak ważna jest dla fachowca wygoda dotarcia do pracy, warto przy ogłoszeniu podać na mapie lokalizację firmy czy informację o organizacji darmowych dojazdów dla pracowników” radzi Małgorzata Skonieczna, ekspertka ds. badań kandydatów Grupa Pracuj.pl.

Poza odpowiednio skonstruowaną ofertą pracy, warto wiedzieć, że fachowców do aplikowania do nowego pracodawcy zniechęca skomplikowany proces rekrutacyjny. Łatwe aplikowanie, szybki kontakt i niewiele etapów rekrutacji. Pracuj.pl podpowiada nawet rezygnację z wymogu wysyłania CV. Niech Ci pracodawco wystarczy, że poszukiwany kierowca, kurier, magazynier czy budowlaniec zadzwoni. Reszta należy do tego, kto ten telefon odbierze.

Agnieszka Bieniak, dyrektorka ds. HR, Grupa Pracuj podpowiada jeszcze jedną wskazówkę, która może sprawić, że kandydat wybierze właśnie Twoją firmę. To badanie pokazało, że pracownicy fizyczni, nawet ci z dużymi kwalifikacjami, czują się niedocenieni. Wielu ma poczucie, że praca specjalistów jest dla pracodawców ważniejsza. Warto podkreślić z rozmowie z kandydatem, jak duże znaczenie dla funkcjonowania firmy będzie miała jego praca.