Polscy pracownicy korporacji narzekają głównie na niewystarczające zarobki. Ale problemów jest znacznie więcej

Praca Dołącz do dyskusji
Polscy pracownicy korporacji narzekają głównie na niewystarczające zarobki. Ale problemów jest znacznie więcej

Problemy polskich pracowników są już całkiem szeroko i nieźle opisywane przez media czy NGO-sy. A co z pracownikami umownego Mordoru? Firma VanityStyle postanowiła to sprawdzić – i wyniki optymistyczne nie są. Ponad 20 proc. pracowników dużych i średnich firm uważa, że ich praca w ogóle nie ma sensu.

To jednak nie brak poczucia sensu pracownicy jest najczęściej wymienianym problemem wśród pracowników korpo. „Wygrywają” niskie zarobki – które często nie są wcale niskie, ale aż 52 proc. uważa, że są „niewystarczające”, jak wynika z badania ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Pewną niespodzianką może być to, że na niewystarczająco wysokie pensje skarży się aż 44 proc. osób na stanowiskach kierowniczych.

Wysoko na liście są takie rzeczy, jak stres i poczucie niedocenienia – i to chyba nie zaskakuje tych, którzy mają doświadczenie w pracy w korporacji.

Wypalenie staje się naprawdę poważnym problemem w korpo

Ze stresem czy przeładowaniem firmy mogą i powinny walczyć – choć oczywiście często kończy się na pozorach, na przykład na szkoleniu „jak radzić sobie ze stresem”. Sporo problemów dużych i średnich firm – jak się wydaje – można by natomiast stosunkowo łatwo pokonać. Albo nawet nie byłyby one tak dużymi problemami, gdyby szefowie po prostu dobrze wykonywali swoją pracę.

I tak aż 37 proc. osób skarży się na brak przepływu informacji w swojej firmie. 20 proc. wskazuje na konflikty w firmie. A 26 proc. pracowników korporacji mówi wprost o wypaleniu zawodowym.

Największe problemy pracowników w Polsce

Trochę trudno to zrozumieć – rynek pracy ciągle jest trudny z perspektywy pracodawców. Bezrobocie jest niskie, o pracownika z kompetencjami trwa niby bój. A jednocześnie firmy nie potrafią stworzyć takich warunków, by pracownicy się nie wypalali. Polski rynek pracy przeszedł gigantyczną transformację w ostatnich latach. Wygląda na to, że jednak nie wszystko jeszcze działa. A przychodząc do biura w Mordorze, ciągle zbyt często mamy poczucie zbędności naszej pracy – a nawet wypalenia.

Warto przy tym zaznaczyć, że korporacje to fundament naszego rynku pracy. Sporo mówi się, że Polska to kraina drobnych firm – i jest w tym oczywiście sporo prawdy. Spośród około 2,4 milionów przedsiębiorstw niefinansowych zarejestrowanych w Polsce, jedynie 0,8 proc. to firmy średnie i duże. Pracuje w nich jednak prawie 5 milionów osób, czyli połowa wszystkich zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw.