Czy można prowadzić samochód po zdanym egzaminie, ale przed wydaniem prawa jazdy?

Gorące tematy Moto dołącz do dyskusji (185) 04.05.2017
Czy można prowadzić samochód po zdanym egzaminie, ale przed wydaniem prawa jazdy?

Kasia Bayer

Większość czytelników prawdopodobnie ma już za sobą egzamin na prawo jazdy i od pewnego czasu z powodzeniem (mam nadzieję) porusza się po polskich drogach. Co jednak mają zrobić Ci, którzy dopiero dołączą do znakomitego grona polskich kierowców i czekają na zdobycie i wydanie prawa jazdy?  

Na ukończenie 18 lat i w związku z tym, uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdem czeka się z wielką niecierpliwością (zwłaszcza jeżeli jest się z grudnia). Nic dziwnego więc, że niektórzy od razu po zdanym egzaminie chcą wsiąść za kółko. Znaczna część tych osób wychodzi pewnie z założenia, że zdany egzamin i potwierdzająca to kartka z pieczątką egzaminatora będzie wyraźnym i jasnym sygnałem dla ewentualnej kontroli drogowej, że oto mają do czynienia z pełnoprawnym kierowcą.

Czy mogę prowadzić samochód przed wydaniem prawa jazdy?

Ani blisko, ani wystarczająco, bez wydanego przez starostę prawa jazdy ani rusz. Zgodnie z art. 4 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami:

„Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub zespołem pojazdów składającym się z pojazdu silnikowego i przyczepy lub naczepy jest:
1) wydane w kraju:
a) prawo jazdy,
b) pozwolenie wojskowe,
c) międzynarodowe prawo jazdy;”

Co w przypadku, kiedy prowadzimy pojazd nie posiadając do tego uprawnień?

Tę kwestię reguluje ustawa z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń:

„Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze grzywny.
§3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów.”

O ile pierwsza z kar jest obligatoryjna, orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów nie musi wystąpić w każdym przypadku, wszystko zależy od tego czy policja skieruje do sądu wniosek o zastosowanie takiego środka karnego i czy sąd uzna, że zachodzą przesłanki do orzeczenia takiego zakazu.

Dodatkowo:

„„Art. 96. § 1. Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:
2) do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień, podlega karze grzywny.”

Nie dość więc, że kara grzywny grozi temu, kto prowadzi samochód bez prawa jazdy, również osoba (najczęściej rodzic), która użyczyła mu pojazd może zostać pociągnięta do odpowiedzialności.

Najistotniejsze w takich przypadkach jest zawsze pytanie: ile?

Za prowadzenie bez wymaganych uprawnień do kierowania pojazdami, zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z 24 listopada 2003 roku, grozi grzywna 500 złotych. Jeżeli zaś chodzi o orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów może wynieść on od 6 miesięcy do 3 lat. Dla właściciela pojazdu, który pozwolił skorzystać ze swojego samochodu nieuprawnionemu kara grzywny wynosi 300 złotych.

Oczywiście od sytuacji braku uprawnień do prowadzenia pojazdu należy odróżnić brak dokumentu potwierdzającego posiadanie uprawnień. Jeżeli prawo jazdy posiadamy, tylko że akurat nie przy sobie grozi nam mniej, bo tylko 50 złotych mandatu.

„Art. 95. Kto prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu pojazd, nie mając przy sobie wymaganych dokumentów, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany.”

Reasumując, poczekanie 3 tygodni więcej, biorąc pod uwagę, że wytrzymało się już 18 lat, nie wydaje się być nadludzkim wysiłkiem. Zwłaszcza ze 800 złotych za 3 tygodnie, dla większości młodych ludzi to spory wydatek.

185 odpowiedzi na “Czy można prowadzić samochód po zdanym egzaminie, ale przed wydaniem prawa jazdy?”

    • W artykule jest podana górna granica ustawowego zagrożenia karą i wynosi ona 250 zł, natomiast taryfikator mówi o 50 zł ;)

  1. Warto zwrócić uwagę na dodatkowe implikacje które powoduje jazda bez prawa jazdy. Przede wszystkim, ubezpieczyciel wypnie się na nas jeśli chodzi o OC/AC. To może oznaczać, że nawet potencjalnie niewielka kolizja z drogim samochodem może nas kosztować kilkanaście tysięcy złotych.
    Kolejna rzecz to kwestia ważności prawa jazdy. Jeśli ktoś dostał (np. ze względu na wadę wzroku) prawo jazdy ważne terminowo, przekroczenie tej daty = brak uprawnień. I nie ma zmiłuj, że „nie zauważyłem, że już po terminie”. Dokument nieważny = jego brak. Mandat 500 zł, a w razie kolizji – patrz wyżej. Warto o tym pamiętać.
    Ja sam zorientowałem się na parę dni przed terminem ważności swojego dokumentu i niestety przez tydzień byłem bez auta. Trochę bolało, bo miałem parę ważnych spraw do załatwienia i musiałem się prosić.

    • Uprawnienia daje zdany egzamin teoretyczny i praktyczny a nie plastikowa karta ona tylko potwierdza że takie uprawnienia posiadam

      • odwrotnie… egzamin potwierdza posiadanie wiedzy i umiejętności , a prawo jazdy jest nadawane decyzją starosty na podstawie pozytywnego egzaminu i to ten dokument i decyzja dają uprawnienia do kierowania…

  2. Dla mnie te 50 zł za brak prawa jazdy przy sobie to też trochę takie naciągane. Policjant może sprawdzić czy mamy uprawnienia czy nie wiec w sumie mając plastik przy sobie czy nie uprawnienia się ma

  3. Z tym że nie jest to prowadzenie bez uprawnień, tylko prowadzenie ‚bez dokumentu przy sobie’ więc 50 PLN, a jak ktoś prowadzi przed zdaniem egzaminu etc… No to jest sam sobie winien

    • Twoje uprawnienia stają się widoczne w systemie dopiero po kilku dniach od egzaminu. Ja jak zdawałem prawo jazdy to egzaminator sam mi mówił, że tak ok 5-6 dni i mogę jeździć, wtedy będę już widoczny w systemie bo moje dokumenty dotrą do Wydziału Komunikacji i zaczną cały proces. Przed tym okresem niestety nadal poruszasz się bez uprawnień tak jak zostało to opisane w tekście.

  4. Mam jedno pytanie, gdyż słyszałem kilka różnych wersji. Co grozi za prowadzenie pojazdu bez uprawnień osobie, która posiada prawo jazdy, ale innej kategorii, niż na pojazd który prowadzi. Wydaje się, że konsekwencje są takie same jakby prowadziła pojazd nie posiadając mając w ogóle żadnego prawa jazdy, ale na różnych forach spotkałem się z innymi opiniami domorosłych prawników. Gdyby ktoś był tak miły i rozwiał wątpliwości…

  5. To jest głupota że trzeba czekać na łaskawców.. Gdy zamawiam w urzędzie plastik powinienem dostać nazwijmy to miękkim dowodem i na nim się poruszać po drodze do czasu otrzymania docelowego (tak jak jest z przerejestrowaniem), tym bardziej że w systemie jestem. Niby mnie nie zbawi te kilka dni ale to się dłuży niemiłosiernie (minęło już 7 dni licząc wekend i zero odzewu) tym bardziej gdy auto stoi opłacone pod domem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *