Rolnik podawał się za prawnika i udzielał porad ,,prawnych” – i co z tego?

Codzienne Dołącz do dyskusji
Rolnik podawał się za prawnika i udzielał porad ,,prawnych” – i co z tego?

Radosław M. z wykształcenia technik – rolnik ,,stwarzał wrażenie”, że jest prawnikiem, dał ogłoszenie ,,darmowe porady” oraz jak było to przez niego ogłaszane zajmował się następującym ,,wykup wierzytelności, pisanie wszelakich pism do wielu instytucji,” I co z tego? Czy przepisy prawa nakazują by doradca prawny albo osoba prowadząca kancelarię prawną (w odróżnieniu od kancelarii radcy prawnego lub adwokata) musiała posiadać wyższe wykształcenie?

Przypadek Radosława M. daje do myślenia.  Ogłoszenie, że dana osoba zajmuje się pisaniem wszelkich pism, a także istnienie w stosunku do tej osoby informacji, które bez żadnej weryfikacji mogą być zamieszczane w sieci Internet – że jest ona prawnikiem, powoduje w nas uzasadnione przekonanie, że osoba ta zna się na prawie i może nam skutecznie i prawidłowo świadczyć usługi prawne. Przeciwko Radosławowi M. toczą się postępowania karne.

Rolnik podawał się za prawnika

Jak się wydaje osoba posiadająca wykształcenie technika rolnika nie posiada wystarczającej wiedzy i doświadczenia by świadczyć usługi prawne, co rzutuje na szkodę, którą mogą ponieść klienci takiej osoby otrzymując od niej porady prawne, projekty pism w toku postępowania sądowego, administracyjnego, egzekucyjnego itd.

Czy natomiast osoby określające siebie jako doradcy prawni lub prowadzący działalność kancelarii prawnej muszą mieć wyższe wykształcenie? W ocenie autora opinii przepisu, który literalnie zakazywałby osobie nie mającej wyższego wykształcenia prawniczego prowadzić działalność prawną, świadczyć usługi prawne lub prowadzić kancelarię prawną nie ma. Jeśli ktoś przepis taki zna zachęcam do jego wskazania w komentarze do artykułu.  Jak w szczególności wskazywał Trybunał Konstytucyjny działalność prawną można prowadzić na podstawie przepisów – ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która to ustawa stanowi podstawę do prowadzenia każdego rodzaju działalności, określa przy tym, które rodzaje działalności gospodarczej są rejestrowane, które wymagają koncesji. Działalność prawnicza nie wymaga ani koncesji ani nie jest to działalność rejestrowana.

Czytaj też: Czy prawnik ponosi odpowiedzialność za bezpłatną poradę prawną?

Doradca prawny nie jest obowiązany do posiadania ubezpieczenia OC, do przestrzegania jakichkolwiek zasad etycznych, a także nie podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Te trzy kwestie różnią go od radcy prawnego lub adwokata, których to usługi czasami są drogie (choć ceny usług stają się z czasem coraz bardziej przystępne) ale jeśli taki profesjonalista nam ,,skiepści” sprawę to możemy wystąpić o odszkodowanie z jego OC, w przypadku, gdy w stosunku do nas naruszać będzie zasady etyki (tu odsyłam do kodeksu etyki radców prawnych, a tu adwokatów to możemy złożyć na niego zawiadomienie do organu dyscyplinarnego, postępowanie dyscyplinarne natomiast może zakończyć się nawet utratą prawa do wykonywania zawodu przez taką osobę. I radca prawny oraz adwokat zgodnie z przepisami postępowania cywilnego jest uprawniony do reprezentowania nas w sądzie, którego to prawa nie ma żadna inna grupa zawodowa.

Lepiej wybrać profesjonalistę

Także w sumie jak w wielu przypadkach możemy próbować zaoszczędzić i skorzystać z usług doradcy prawnego – i być może trafimy na kogoś kto się na swej działce akurat zna (co jednak dość trudno stwierdzić, gdy sami się na danej dziedzinie w ogóle nie znamy) albo możemy pójść do radcy prawnego lub adwokata (i tu pewnie możemy trafić na osoby mniej kompetentne, tym nie mniej na tyle kompetentne, że zdały egzamin wstępny na aplikację, ukończyły 3 letnią aplikację zawodową, a w jej czasie kilkadziesiąt egzaminów oraz zdały egzamin Państwowy organizowany raz w roku przez Ministerstwo Sprawiedliwości).

Tym niemniej, z przymrużeniem oka można powiedzieć – uważajcie Państwo na porady prawne od techników rolników.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to wybierz profesjonalistę. Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół adwokatów, radców prawnych i prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz swoją historię pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy. Dla Twojego komfortu i poczucia bezpieczeństwa, Bezprawnik posiada polisę OC opiewającą na kwotę 1 miliona złotych.