1430 złotych w Polsce, 82 złote w Wielkiej Brytanii. Sposób naliczania składek ZUS do zmiany. Jest list do premiera

Gorące tematy Biznes Firma Państwo Podatki Dołącz do dyskusji (1453)
1430 złotych w Polsce, 82 złote w Wielkiej Brytanii. Sposób naliczania składek ZUS do zmiany. Jest list do premiera

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiebiorców zwrócił się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o zmianę sposobu naliczania składek ZUS. Powodem są składki ZUS 2020 – przedsiębiorcy już wiedzą, że zapłacą ich blisko 1500 złotych.

Tłumaczyliśmy już na Bezprawniku, że wzrost składek ZUS to nie jest wina PiS-u, choć tak zatrważające wieści i pokaz niewiedzy w mediach społecznościowych od kilku dni publikują ludzie, którzy… z racji rangi aspiracji zawodowych raczej powinni wiedzieć takie rzeczy.

Tak oto tłumaczył to kapitalnie przed kilkoma dniami Tomasz Laba:

Wzrost składek ZUS następuje w zasadzie automatycznie. Uzależniony jest od ogólnego wzrostu czynników ekonomicznych. Rada Ministrów pod koniec pierwszego półrocza zawsze przygotowuje założenia do projektu budżetu na przyszły rok. Jednym z elementów tego projektu jest kwota prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia. To właśnie ta kwota stanowi podstawę do ostatecznego obliczenia wysokości składki ZUS 2020. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne stanowi 60% prognozowanego miesięcznego wynagrodzenia.

Składki ZUS znowu zaskoczyły drogowców

Generalnie więc, w państwie rozwijającym się (a takim wciąż jest, mam nadzieję, Polska) składki ZUS dla przedsiębiorców będą rosły w zasadzie co roku.

Na reakcje opinii publicznej nie trzeba było długo czekać. Przedsiębiorcy wyrazili swoje oburzenie w mediach społecznościowych, ale też za sprawą rozmaitych federacji i organizacji. Wniosek był jeden: zmiana zasady liczenia składek ZUS jest niezbędna. Wiele osób prowadzących własne firmy (zwłaszcza jednoosobowe) marzy o tym, by w życie wszedł pomysł Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Chodzi o dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców.

Jakkolwiek kwota składek ZUS jest ściśle powiązana z ekonomiczną kondycją Państwa, to jednak 1500 złotych zaczyna być już zauważalną kwotą w budżecie wielu jednoosobowych działalności gospodarczych. Ba, dla niektórych może wręcz stanowić czynnik zapalny przeciwko prowadzeniu takiej działalności ze względu na niską opłacalność całego przedsięwzięcia. Środowiska lewicowe znane ze swoich roszczeniowych tendencji przede wszystkim obrażają takie osoby (jak powszechnie wiadomo, lepiej iść na strajk i po zasiłek, niż prowadzić firmę, która zarabia mało), ale to nijak nie rozwiązuje problemu.

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców pisze do premiera

Adam Abramowicz, w swoim liście do premiera Morawieckiego, wskazuje, że obecny system ubezpieczeń z ryczałtową stawką jest niesprawiedliwy, niemoralny i szkodliwy dla gospodarki (to jego słowa). Rzecznik zauważa, że utrudnia prowadzenie startupów, które z definicji przez długi czas nie przynoszą dochodu (no, tu akurat rzecznik trochę racji ma, a trochę nie, bo klasyczne startupy, zwykle z inwestorem, wybiorą formę organizacji typu prosta spółka akcyjna).

Rzecznik podkreśla, że ustalanie ryczałtu na podstawie średniego wynagrodzenia nie ma żadnego uzasadnienia. Wskazuje tutaj – jakże celnie – że np. w województwie podlaskim, wynagrodzenia znacznie odbiegają od średniej w dół. Zaś setki tysięcy mikro i małych przedsiębiorców nie osiągają stałego dochodu miesięcznego na poziomie będącym podstawą do obliczania wysokości składek. Abramowicz zauważa, że nawet 2,5-letnia ulga startowa nie rozwiązuje problemu, bo nie każdy jest w stanie zeskalować swoje przedsiębiorstwo do tego stopnia, by po tym czasie 1500 złotych nie okazywało się ogromnym wydatkiem. Przedsiębiorcy w nadziei na poprawę losu ich biznesu wpadają nawet w spiralę zadłużenia wobec ZUS.

Eksmisja za składki ZUS

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców podaje przykład swojej rozmowy z jednym z przedstawicieli ZUS o przypadku eksmisji dłużnika z mieszkania. ZUS zapytany o to, czy taka eksmisja leży w interesie państwa odrzekł, że leży w interesie ubezpieczonego, ponieważ pieniądze ze sprzedaży mieszkania zasilą jego konto emerytalne…

W dalszej części listu Rzecznik wskazuje przykłady z państw zachodniej Europy. Francuzi składkę ZUS utrzymują w proporcji do dochodu przedsiębiorcy. W Wielkiej Brytanii ryczałt też zależy od dochodu – 60 zł od dochodu do 2800 zł, 320 zł od dochodu z przedziału 2800-8000 zł, a powyżej 8000 zł – 2%. Dla porównania, żebyśmy pamiętali o czym rozmawiamy, w Polsce od dochodu 300 złotych składka wyniesie ok. 1500 złotych. W Niemczech – obowiązkowa jest tylko składka zdrowotna, a ubezpieczenie emerytalne jest dobrowolne.

Biorąc pod uwagę konstrukcję polskiego systemu emerytalnego, nie wydaje mi się, że zmiany w tym zakresie są możliwe. Ktoś przecież musi go utrzymywać, nawet jeśli państwo zarzyna tym samym polską przedsiębiorczość.