Skończyło się zarabianie na wynajmie mieszkań

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Skończyło się zarabianie na wynajmie mieszkań

Rynek najmu w Polsce przeżywa okres stagnacji, co potwierdzają listopadowe dane Otodom. Analiza pokazuje, że ostatni kwartał roku nie przynosi większych zmian w sektorze wynajmu mieszkań.

Średnie ceny najmu mieszkań w miastach wojewódzkich:

Z zestawienia Otodom Analytics wynika, że najwyższe średnie czynsze za mieszkania w listopadzie 2023 roku zostały odnotowane w Warszawie (5 121 zł), co odzwierciedla trwały popyt na mieszkania w stolicy. Z kolei najniższe średnie czynsze odnotowano w Białymstoku (2 101 zł), co może wskazywać na mniejsze nasycenie rynku w mniejszych miastach.

Zmiany cen miesięczne (m/m) i roczne (r/r):

Spostrzegamy umiarkowane miesięczne spadki cen w większości miast, z wyjątkiem Kielc, gdzie czynsze wzrosły o 1,9% oraz Olsztyna i Zielonej Góry z niewielkimi wzrostami. Największy miesięczny spadek cen nastąpił w Krakowie (-2,3%), co może świadczyć o sezonowym spowolnieniu popytu. W skali roku, Rzeszów wyróżnia się dwucyfrowym wzrostem (14,3%), co może być efektem rosnącego zainteresowania tym regionalnym rynkiem. Rentierski dramat miał natomiast miejsce w Lublinie, co prawdopodobnie jest powiązane między innymi z masowym odpływem mieszkańców Ukrainy do innych regionów kraju, a czasem nawet samej Europy.

Stagnacja na rynku najmu jest widoczna poprzez stabilizację cen oraz spadek liczby nowych ofert. Jednak zauważalne jest też, że choć liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem spadła, to nie przełożyło się to znacząco na liczbę wyświetleń i odpowiedzi na oferty. Oznacza to, że potencjalni najemcy, mimo mniejszej liczby wyszukiwań, nadal są zainteresowani wynajmem.

Czkawka na rynku wynajmu mieszkań jest prawdopodobnie tymczasowa

Analitycy Otodom wskazują, że po nowym roku rynek najmu może ożywić. Z historycznych danych wynika, że początek roku często wiąże się z większą liczbą transakcji na rynku najmu, co może być związane z noworocznymi postanowieniami dotyczącymi zmiany miejsca zamieszkania. Nie bez znaczenia jest też struktura demograficzna polskich najemców. Niedawno próbowaliśmy znaleźć odpowiedź na pytanie kim jest polski najemca. A polski najemca ma dziecko i boi się zaciągnąć kredyt.

Choć rynek najmu w Polsce w listopadzie 2023 roku charakteryzował się stabilizacją cen i spadkiem aktywności, częściowo także przez okres przedświąteczny, ale perspektywy na początek nowego roku dają nadzieję na zwiększoną dynamikę w sektorze wynajmu mieszkań.