Smartwatch to dla wielu głównie gadżet, ale przedsiębiorca i tak może go wliczyć w koszty uzyskania przychodu

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (213)
Smartwatch to dla wielu głównie gadżet, ale przedsiębiorca i tak może go wliczyć w koszty uzyskania przychodu

Zegarek typu smartwatch może być kosztem działalności. Tak wynika z interpretacji wydanej przez jedną z Izb Skarbowych.  Jak jednak uzasadnić taki zakup, by w oczach fiskusa faktycznie był usprawiedliwionym kosztem uzyskania przychodu?

Czy zegarek może być kosztem działalności?

Zazwyczaj z rzeczami, jakie wliczamy w koszty działalności, kojarzą nam się raczej samochody, komputery czy telefony. W mniejszym stopniu jest to na przykład zegarek. Chociaż ten przechowywany w siedzibie firmy i zawieszany na ścianie właściwie nie budzi większego zdziwienia. Kojarzy się z tym, który jest wykorzystywany w celach biznesowych i wliczany do wyposażenia firmy. Problem zaczyna się w przypadku zegarka noszonego na ręce. Nie jest on już tak oczywistym przykładem.

Czy mimo to można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej zakup smartwatcha? Okazuje się, że tak. Ten rodzaj zegarka może być potrzebny do funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zbieżność tego rodzaju wydatku z uzyskiwaniem przychodów można dość logicznie uzasadnić.

Smartwatch w kosztach firmy

Jak wiadomo koszt uzyskania przychodu to wydatek, który przedsiębiorca ponosi w związku z prowadzoną przez siebie działalnością. Wydatek ten musi mieć wpływ na wielkość przychodu osiąganego z prowadzenia firmy. Jak ma się do tej definicji zakup zegarka, który kojarzy się bardziej z gadżetem niż przydatnym narzędziem?

Podpowiedź możemy uzyskać m.in. w indywidualnej interpretacji wydanej przez Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4 listopada 2016 r., (sygn. 0461-ITPB1.4511.770.2016.2.HD).

Tego typu zegarek połączony z telefonem pozwala na sprawniejszy i szybszy kontakt z klientami. Dzięki niemu przedsiębiorca jest stale dostępny dla klienta, jeśli chodzi o nowe oferty współpracy. Smartwatch umożliwia mu również selekcjonowanie połączeń przychodzących w sytuacji, gdy zajmuje się innym zajęciem. Oprócz monitorowania połączeń i wiadomości przychodzących smartwatch umożliwia szybki dostęp do poczty e-mail, co pozwala na sprawdzanie wiadomości i ocenianie priorytetów w związku z wykonywaną pracą. Oczywiście, by koszt mógł być w całości rozliczony, przedsiębiorca musi takie urządzenie wykorzystywać wyłącznie w celu prowadzenia działalności gospodarczej. Co to oznacza? Zegarek powinien być zdejmowany po godzinach pracy.