Ulga podatkowa dla firm na wdrożenie KSeF. Jest nowy postulat

Firma Podatki Dołącz do dyskusji
Ulga podatkowa dla firm na wdrożenie KSeF. Jest nowy postulat

Od 1 lipca 2024 r. korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur ma się stać obowiązkowe. Dla wielu firm będzie to spore wyzwanie – i dlatego przedsiębiorcy apelują, by rząd wprowadził ulgę podatkową na wdrożenie KSeF.

Ulga podatkowa na wdrożenie KSeF

Krajowy System e-Faktur funkcjonuje już od 1 stycznia 2022 r., ale korzystanie z niego na razie jest nieobowiązkowe. Rząd jednak nigdy nie ukrywał, że taki obowiązek prędzej czy później się pojawi. Według początkowych planów korzystanie z KSeF miało stać się obowiązkowe dla wszystkich przedsiębiorców już od początku 2024 r. Sprzeciw ze strony organizacji biznesowych, ekspertów i samych przedsiębiorców sprawił jednak, że Ministerstwo Finansów zdecydowało się ostatecznie na opóźnienie wdrożenia obowiązku. Na ten moment wszystko wskazuje na to, że Krajowy System e-Faktur stanie się obowiązkowy od 1 lipca 2024 r. Dodatkowo obowiązek e-fakturowania ma ostatecznie nie objąć wszystkich przedsiębiorców. Wystawienie faktury za pośrednictwem KSeF będzie fakultatywne dla przedsiębiorców, którzy nie posiadają siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terenie kraju. Z drugiej strony nie można jednak zapominać, że obowiązkowe korzystanie z KSeF dla zdecydowanej większości firm to tylko jeden z etapów reformy; od 2025 r. ma nastąpić likwidacja możliwości wystawiania na kasie rejestrującej faktur uproszczonych.

Jak łatwo się domyślić, zmiany, które chce wprowadzić rząd, nie spotykają się z entuzjazmem ze strony przedsiębiorców – i to mimo tego, że obowiązkowy KSeF ma przynieść m.in. takie korzyści jak szybszy zwrot VAT. Firmy muszą bowiem dostosować funkcjonujący system do nowych procesów obsługi faktur. Konieczne jest wprowadzenie rozwiązań, które umożliwią przechowywanie i wymianę danych z KSeF; przedsiębiorstwa muszą dodatkowo zadbać o zapewnienie najwyższych standardów bezpieczeństwa i właściwej wydajności. To jednak wymaga niekiedy sporych zmian technologicznych, a dodatkowo – zmiany procedur. Tym samym przedsiębiorcy będą zmuszeni ponieść spore, dodatkowe koszty.

W świetle tego nie powinien dziwić fakt, że zdaniem przedsiębiorców potrzebna jest ulga podatkowa na wdrożenie KSeF. Do tego wzywa rząd m.in. Konfederacja Lewiatan.

Odliczenie kosztów wdrożenia KSeF

Jak twierdzą eksperci Konfederacji Lewiatan,

Nie ulega wątpliwości, że projekt (wdrożenie KSeF – przyp. red.) stanowi jedno z największych wyzwań organizacyjnych w sferze podatkowej w ostatnich latach. Koszty wdrożenia obowiązkowego systemu będą szczególnie wysokie w przypadku większych podmiotów obsługujących dużą liczbę klientów regularnie fakturowanych i oferujących różne produkty.

Z tego względu apelują do MF o możliwość odliczania od podstawy opodatkowania podatkiem CIT kosztów wdrożenia KSeF. Zdaniem ekspertów można byłoby to osiągnąć poprzez poszerzenie obecnej ulgi badawczo-rozwojowej. Jak twierdzi Konfederacja Lewiatan, do kosztów powinno zaliczać się wtedy m.in. wydatki na zakup usług usług informatycznych czy licencji. Na razie MF nie odniosło się do postulatu, ale akurat ten pomysł ma szansę realizacji. W ten sposób rządzący mogliby nieco złagodzić opór przedsiębiorców przed dostosowaniem się do nowego obowiązku.