Pracodawca żołnierzy WOT będzie mógł liczyć na ulgi podatkowe? Resort finansów pochyla się nad tym pomysłem

Podatki Praca Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji
Pracodawca żołnierzy WOT będzie mógł liczyć na ulgi podatkowe? Resort finansów pochyla się nad tym pomysłem

Rosną szanse na to, że wprowadzone zostaną ulgi podatkowe dla pracodawców żołnierzy WOT. Ten mechanizm ma dodatkowo premiować firmy sprzyjające zaangażowaniu swoich pracowników w Wojska Obrony Terytorialnej. Ministerstwo Finansów analizuje już w jaki sposób stworzyć odpowiednie przepisy.

Ulgi podatkowe dla pracodawców żołnierzy WOT

W tej sprawie w tym roku powstała już skierowana do rządu petycja, pod którą podpisały się blisko cztery tysiące osób. Sprawę pilotuje fundacja Łączy Nas Polska z Gdańska, której szefuje Natalia Nitek-Płażyńska (żona posła Prawa i Sprawiedliwości, która jednak członkinią partii już nie jest). W petycji czytamy:

Obowiązujące przepisy nakładają na pracodawców zatrudniających żołnierzy odpowiednie obowiązki. Uważamy, że powinny one zostać uzupełnione zachętami, co stanie się kolejnym impulsem do rozwoju WOT i ułatwi Polakom decyzję o wstępowaniu do służby.

Fundacja Nitek-Płażyńskiej za jeden z najskuteczniejszych tego typu mechanizmów uznaje ulgi podatkowe dla firm zatrudniających żołnierzy WOT. W tej sprawie w grudniu przedstawiciele Ministerstwa Finansów spotkali się z inicjatorami akcji, ale też z przedstawicielami pracodawców.

Firma z Terytorialsem w składzie ma mieć łatwiej

W zamyśle chodzi o to, by żołnierz WOT oznaczał przywileje dla pracodawcy, który go zatrudnia i daje mu pełne możliwości godzenia swojej pracy z regularnymi wyjazdami na szkolenia. Przez 11 miesięcy Terytorials odbywa jeden taki weekendowy wyjazd w miesiącu. Do tego dochodzi 14-dniowe szkolenie podsumowujące, a także wyjazdy na wezwania. Jak przekonaliśmy się już wielokrotnie, nie chodzi tylko o typowe zastosowania bojowe. W czasie pandemii wojsko wspierało lekarzy w walce z koronawirusem, brało udział w poszukiwaniach czy pomagało w walce z żywiołem. Wszystko to oznacza, że z natury rzeczy pracownik-Terytorials może bywać w pracy rzadziej niż jego koledzy.

Co zrobić, żeby pracodawca mimo to nie kręcił nosem? Ulgi podatkowe są motywatorem, który sprawdził się już na przykład we Francji czy Stanach Zjednoczonych. W przypadku Polski – jak ustalono na spotkaniu przedstawicieli fundacji Łączy Nas Polska i resortu finansów – ulgi najprawdopodobniej miałyby charakter progowy, w zależności od liczby lat pracownika w służbie. Ulgi byłyby też zależne od liczby Terytorialsów zatrudnionych u danego pracodawcy. Pomysł wydaje się sensowny, szczególnie w obecnych czasach, gdy zagrożenie konfliktem zbrojnym jest wciąż wysokie, a stosunek Polaków do obrony kraju jest coraz bardziej pozytywny. Natomiast WOT pokazały już wielokrotnie, że są potrzebną służbą.