Za ten relikt PRL dostaniesz nawet kilkanaście tysięcy złotych. Środki możesz przeznaczyć na przykład na remont mieszkania

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Za ten relikt PRL dostaniesz nawet kilkanaście tysięcy złotych. Środki możesz przeznaczyć na przykład na remont mieszkania

Osoby, które mają stare książeczki mieszkaniowe wcale nie straciły prawa do pieniędzy, które często stanowiły oszczędności życia. Za książeczki mieszkaniowe wystawione do 23 października 1990 roku przysługuje premia gwarancyjna. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest jednak przeznaczenie ich na ściśle określony cel.

Fortuny stracone przez hiperinflację? Taka była rzeczywistość lat 90. XX wieku. Osoby, które wpłaciły oszczędności życia na książeczki oszczędnościowe, często zostawały z książeczką wartą tyle, ile ktoś zapłaciłby za nią w skupie makulatury. Osoby, które wciąż mają dawne książeczki oszczędnościowe, mogą dziś odzyskać przynajmniej część pieniędzy. Wszystko za sprawą premii gwarancyjnej.

Historia utraconych małych fortun, czyli książeczki mieszkaniowe

Książeczki mieszkaniowe były modnym w PRL sposobem na oszczędzanie pieniędzy. Ludzie, oszczędzając na własne cztery kąty, wpłacali na książeczki oszczędności życia. Niestety z pieniędzmi musieli się pożegnać ze względu na hiperinflację (przyjmuje się, że inflacja w Polsce od 1988 do 1995 roku wyniosła ponad 21 000%). Szacuje się, że Polacy wciąż mają w domach około miliona książeczek oszczędnościowych (PKO BP prowadzi wciąż niespełna milion oszczędnościowych rachunków mieszkaniowych, będących reliktem PRL. Tyle powinno więc być książeczek mieszkaniowych, chociaż nie wszystkie mają dziś realną wartość). Często traktowanych jako pamiątki. Ta pamiątka ma jednak obecnie wartość – nie tylko historyczną czy sentymentalną. Wartość materialna książeczek mieszkaniowych to premia gwarancyjna, którą możemy otrzymać za jej likwidację.

Premia gwarancyjna za likwidację niektórych książeczek mieszkaniowych

Jak informuje PKO Bank Polski, Oszczędnościowe Książeczki Mieszkaniowe z prawem do premii gwarancyjnej były wystawiane do 23 października 1990 roku. Tylko i wyłącznie książeczka, która jest zabezpieczona prawem do premii gwarancyjnej, przedstawia obecnie realną wartość materialną. Premię gwarancyjną można uzyskać, jeżeli zrealizuje się odpowiedni cel mieszkaniowy. Pieniądze można więc przeznaczyć m.in. kupno mieszkania lub domu, dokonanie remontu, wpłatę pieniędzy na fundusz remontowy wspólnoty mieszkaniowej, budowę domu lub mieszkania, uzyskanie spółdzielczego lub prawa odrębnej własności do lokalu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej.

W przypadku, gdy właściciel Oszczędnościowej Książeczki Mieszkaniowej nie może zrealizować żadnego celu mieszkaniowego, wskazanego jako podstawa wypłaty premii gwarancyjnej, prawo do książeczki może być scedowane na osobę bliską, która podejmie działania, uprawniające do wypłaty premii.

Jak uzyskać premię gwarancyjną za książeczkę mieszkaniową?

Aby otrzymać premię gwarancyjną za likwidację książeczki mieszkaniowej, trzeba zarejestrować ją w banku, który ją prowadzi. Rejestracja takiej książeczki musi być dokonana przez jej właściciela. Książeczki mieszkaniowe podlegają obowiązkowej rejestracji w bankach.

Wniosek o likwidację książeczki należy złożyć wraz z wnioskiem o wypłatę premii gwarancyjnej. Należy również udokumentować czynność, która uprawnia nas do otrzymania tej premii – czyli na przykład kupno domu lub mieszkania, lub dokonanie odpowiedniego remontu. Warto pamiętać, że wniosek o wypłatę premii gwarancyjnej należy złożyć w terminie 90 dni od momentu podjęcia czynności, która uprawnia nas do jej otrzymania. Jeżeli wniosek będzie kompletny, bank wypłaci nam premię gwarancyjną. Warto taki wniosek złożyć, ponieważ premia gwarancyjna może wynieść nawet kilkanaście tysięcy złotych – jej wysokość jest uzależniona od wysokości wpłat na książeczkę w poszczególnych latach.