Państwo dopłaci rodzicom, którzy będą oszczędzać na mieszkanie dla dziecka

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Państwo dopłaci rodzicom, którzy będą oszczędzać na mieszkanie dla dziecka

Nowy program Pierwsze Mieszkanie, który ma wejść w życie już od lipca 2023 r., umożliwi m.in. zaciągnięcie Bezpiecznego Kredytu 2 proc. To jednak nie wszystko – program wprowadza też Konto Mieszkaniowe i Lokatę Mieszkaniową. Na rachunkach będzie można gromadzić oszczędności na mieszkanie nie tylko dla siebie, ale i dla dzieci. Na jakich zasadach będzie działać konto mieszkaniowe dla dziecka?

Konto mieszkaniowe dla dziecka w ramach programu Pierwsze Mieszkanie

Program Pierwsze Mieszkanie, oprócz wzięcia Bezpiecznego Kredytu 2 proc., umożliwi również założenie Konta Mieszkaniowego – i otrzymania premii od BGK. Co do zasady takie konto będzie mogła otworzyć osoba, która nie posiada i nie posiadała w przeszłości (z pewnymi wyjątkami) nieruchomości. Konto będzie można prowadzić maksymalnie przez 10 lat, przy czym minimalny okres oszczędzania wyniesie 3 lata.

Jakie są zasady prowadzenia Konta Mieszkaniowego? Po pierwsze – konieczne będzie dokonywanie minimalnych wpłat miesięcznych w wysokości co najmniej 500 zł (maksymalnie będzie można wpłacać 2 tys. zł miesięcznie). Jednocześnie w każdym roku oszczędzający będzie mógł w wybranym miesiącu nie dokonywać przelewu na konto – bez żadnych konsekwencji. Jeśli wpłaty nie będą dokonywane przez 11 miesięcy w roku na minimalną kwotę, osoba oszczędzająca w ramach Konta Mieszkaniowego nie będzie mogła otrzymać premii mieszkaniowej z BGK.

Warto jednocześnie podkreślić, że z przepisów zawartych w projekcie wynika, że możliwe będzie również założenie konta mieszkaniowego dla dziecka. Konto może być bowiem założone na rzecz osoby fizycznej, która ukończyła 13 lat i w dniu zawarcia umowy o prowadzenie konta nie miała 45 lat. Tym samym wiele osób, które posiadają już nieruchomość na własność (lub posiadały ją w przeszłości) i tak będą mogły założyć Konto Mieszkaniowe – ale na rzecz nastoletniego dziecka. Oczywiście pewną przeszkodą jest fakt, że konto można otworzyć dopiero, gdy dziecko skończy 13 lat; wciąż jednak z nowej formy oszczędzania na nieruchomość będzie mogło skorzystać sporo osób.

Premia mieszkaniowa z BGK

Co jednak właściwie daje Konto Mieszkaniowe? Oszczędzanie na specjalnym rachunku zgodnie z zasadami określonymi w programie pozwoli na otrzymanie specjalnej premii mieszkaniowej z BGK. Premia będzie naliczana co roku i ma być równa wskaźnikowi inflacji lub wskaźnikowi zmiany wartości ceny metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.

Oprócz tego oszczędności gromadzone na koncie będą dodatkowo oprocentowane – zgodnie z ofertą banku. Co istotne, odsetki zostaną zwolnione również z podatku Belki.

Należy jednocześnie pamiętać, że oszczędności z Konta Mieszkaniowego – razem z premiami – będzie można przeznaczyć wyłącznie na zakup pierwszego mieszkania, zakup lub budowę domu jednorodzinnego czy sfinansowanie części kosztów inwestycji prowadzonej w ramach kooperatywy mieszkaniowej. Oprócz tego środki mogą też posłużyć jako wkład mieszkaniowy w spółdzielni mieszkaniowej, zostać wykorzystane do partycypacji w SIM lub TBS lub do nabycia prawa własności nieruchomości gruntowej lub jej części w celu budowy domu jednorodzinnego. Po zakończeniu oszczędzania środki trzeba będzie wykorzystać w ciągu 5 lat.