A jednak, zakup mieszkania naprawdę się opłaca. Zwłaszcza w Sosnowcu i Szczecinie

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji (243)
A jednak, zakup mieszkania naprawdę się opłaca. Zwłaszcza w Sosnowcu i Szczecinie

Ceny mieszkań zwariowały – takie narzekania można usłyszeć coraz od mieszkańców polskich miast. Jednak z najnowszych wyliczeń wynika, że zakup mieszkania tak naprawdę wszędzie się opłaca. Bo wynajem jest jeszcze droższy.

Zakup mieszkania w czasach boomu na rynku nieruchomości na pierwszy rzut oka nie wydaje się najlepszym interesem. Ale może pozory mylą? Sugeruje to nowa analiza Expandera i Rentier.io.

W raporcie porównano przeciętną stawkę za wynajem 40-metrowego mieszkania w różnych miastach oraz ratę kredytu za takie lokum. Porównanie nie jest oczywiście idealne – bo w przypadku zakupu brano pod uwagę kredyt z 10-procentowym wkładem własnym. No ale i tak to wiele mówi na temat opłacalności obu wyborów.

Zakup mieszkania? Wygląda na to, że to opłacalny pomysł

I tak w Warszawie stawka za wynajem wynosi już 2286 zł miesięcznie. Tymczasem stawka kredytu to 1939 zł. Różnica wynosi więc 18 proc. Czy to na tyle dużo, że opłaca się związać z bankiem i zapłacić 10 proc. wartości lokum? Cóż, każdy musi ocenić. Są jednak miasta, w których wybór jest znacznie prostszy.

Chociażby w Sosnowcu – tam przeciętny koszt wynajmu to 1148 zł, a rata kredytu – zaledwie 765 zł. Można więc zaoszczędzić aż połowę środków, decydując się w tym mieście na własne cztery kąty!

47 proc. można zaoszczędzić decydując się na to samo w Częstochowie, a 36 proc. – w Szczecinie.

Jednak już w Gdańsku zaoszczędzimy na zakupie tylko 10 proc., w Poznaniu – 9 proc, a w Białymstoku 7 proc.

Okazuje się, że najmniej opłacalne jest kupowanie mieszkań w Krakowie oraz Toruniu. W tym pierwszym mieście zaoszczędzimy na zakupie 107 zł miesięcznie, a w drugim – 67 zł. W obu przypadkach wynajem jest kosztowniejszy o 6 proc.

Oczywiście zakup mieszkania to inwestycja na lata, a zwykle na dekady. Trzeba więc brać pod uwagę nie tylko obecną sytuację, ale też wieloletnie trendy. Czy więc jest możliwe, żeby stawki za wynajem spadały w przyszłości? Tu potrzebna byłaby szklana kula – choć warto zauważyć, że ceny najmu rosną znacznie mniej niż ceny mieszkań – średnio o 5 proc. Choć są wyjątki – w Szczecinie wynajęcie mieszkania jest teraz aż o 20 proc. droższe niż przed rokiem!

Na tę chwilę wygląda jednak na to, że zakup mieszkania naprawdę jest dobrym pomysłem – nawet w miastach, gdzie najem jest stosunkowo drogi. No ale warto pamiętać, że rynek nieruchomości potrafi być bardzo zaskakujący. A najnowsza historia gospodarcza zamożnych krajów pokazuje, że sytuacja może się nagle na nim odwrócić o 180 stopni – i to właściwie z dnia na dzień.