Złote monety jako lokata kapitału są bardziej praktyczne niż sztabki złota. Jakie monety bulionowe są najpopularniejsze na rynku?

Finanse Dołącz do dyskusji (204)
Złote monety jako lokata kapitału są bardziej praktyczne niż sztabki złota. Jakie monety bulionowe są najpopularniejsze na rynku?

Złote monety inwestycyjne od wielu lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród inwestorów. Nic dziwnego, w końcu poza wartością samego kruszcu użytego do ich wybicia, złote monety posiadają również wartość numizmatyczną. Jakie są najpopularniejsze złote monety bulionowe?

Inwestowanie w złoto staje się coraz popularniejsze. Złoto jest jedną z najbezpieczniejszych form zabezpieczenia kapitału na przyszłość. Jako waluta odporna na inflację jest często wybierana przez prywatnych inwestorów, ale także banki centralne państw.  Złoto jako towar obecny na rynku przybiera formę sztabek, tak dobrze nam znanych choćby z kinematografii oraz złotych monet. Sztabki złota wybijane są w najróżniejszych rozmiarach, który odpowiada wadze użytego do ich produkcji złota. Te tradycyjne, które znamy z filmowych skarbców, są jednak mało praktyczne. Ważą około 12 kilogramów, a z racji swojej wartości (ponad 2 miliony złotych) powinny być przechowywane w solidnym skarbcu. Z tego powodu większą popularnością się mniejsze sztabki. Ze względu na dużą gęstość złota, nawet niewielka sztabka może być warta fortunę.

Równie popularne są złote monety. Poza oczywistą wartością samego kruszcu użytego do ich wybicia mają również potencjał kolekcjonerski. Mimo wszystko to raczej dodatek, ponieważ wartość złotych monet wynika wyłącznie z ich wagi, czyli ilości złota. Tym samym każda złota moneta o tej samej wadze będzie miała podobną wartość, niezależnie od wybitego na niej wzoru. Niemniej jednak i na tym rynku znajdą się monety bardziej i mniej popularne, a co za tym idzie, cieszące się większą renomą od pozostałych.

Złote monety najczęściej mają wagę jednej uncji trojańskiej (oz), a więc około 31,1 grama. Na chwilę obecną to nieco ponad 6000 zł. Niemal wszystkie monety można kupić również w mniejszych „nominałach” czyli niższej wadze. Na rynku są monety o wadze 1/2 uncji, 1/4, a nawet 1/10 uncji.

Najpopularniejsze złote monety

Bez wątpienia najpopularniejszą monetą bulionową świata jest Krugerrand. To moneta wybijana w Republice Południowej Afryki od lat 60 ubiegłego wieku. Pierwotnie miał być monetą używaną w codziennym obiegu, lecz szybko zdobyła uznanie inwestorów. Jest jedną z pierwszych, o ile nie pierwszą monetą tego typu na świecie. Na pewno jednak odniosła największy sukces. W latach 80 90% wszystkich monet bulionowych na całym świecie stanowiły właśnie Krugerrandy. Cechą charakterystyczną jest ciemny odcień, co wynika z domieszki miedzi użytej do jej wybicia. Dzięki temu monety te są bardziej odporne na ścieranie niż pozostałe, typowo złote. Do ich wybicia używa się złota próby 916,6.

Amerykański Orzeł (American Eagle) to z kolei równie popularna moneta, która wybijana jest w Stanach Zjednoczonych. Do jej wybicia również używa się niewielkiej ilości miedzi i srebra, dzięki czemu jest bardziej odporna na zniszczenia. Zgodnie z ustawą Gold Bullion Coin Act of 1985, do ich wybicia używa się wyłącznie złota wydobytego na terenie Stanów Zjednoczonych. Co ciekawe, Amerykańskie Orły mają swoją wartość nominalną (5, 10, 25 i 50 dolarów), ale ich rzeczywista wartość jest oczywiście większa.

Z kolei pierwszą monetą bulionową, do której wybicia użyto czystego złota bez żadnych domieszek to kanadyjski Liść Klonowy (Maple Leaf). Wybijana od 1979 roku była odpowiedzią Kanadyjczyków na rosnącą popularność Krugerrandów. Można ją kupić nie tylko w standardowej wadze jednej uncji, ale także mniejsze. 1/2, 1/4 oraz 1/10 uncji. Kanadyjska mennica wybija nie tylko złote klony, ale także srebrne, platynowe oraz palladowe.

Złote monety bulionowe

Wiedeński Filharmonik (Gold Philharmoniker) to z kolei złota moneta wybijana w Austrii. Podobnie jak kanadyjski liść, do jej produkcji wykorzystuje się najczystsze złoto próby 0,999. To pierwsza moneta bulionowa, która jest wybijana w walucie euro. Charakteryzuje się tym, że jest cieńsza niż wszystkie inne złote monety. Dzięki temu jest zdecydowanie trudniejsza do podrobienia. Fałszywe złoto to wbrew pozorom spory problem na rynku monet.

Ciekawą monetą lokacyjną jest australijski Gold Nugget (Australian Gold Nugget), zwany również Australijskim Kangurem. W pierwszych latach bicia na jego rewersie widniał wizerunek samorodka złota, stąd nazwa (nugget). Od 1989 roku rewers zmieniono na symbol tego kraju, a więc kangura. Charakterystyczną cechą kangura jest to, że jego wizerunek na rewersie zmienia się każdego roku. Nadaje to monecie dodatkowego, numizmatycznego charakteru, co docenia wielu kolekcjonerów.

Inną monetą bulionową, której rewers zmienia się każdego roku, jest Chińska Panda. Bita od 1982 roku zyskała sobie sporą sympatię inwestorów. Do tego stopnia, że gdy chińskie mennice w 2001 roku zapowiedziały, że w tym roku nie zmienią rewersu monety, spotkało się to z ogromną krytyką. W 2003 roku powrócono do tradycji zmiany wizerunku pandy na rewersie.

Z kolei brytyjska Britannia początkowo była bita z użyciem 22 karatowego złota z niewielką domieszką srebra. Od 2013 roku do ich wybicia używa się wyłącznie czystego złota próby 0,999.