Nadchodzą zmiany w klasyfikacji działalności gospodarczej. Niektórzy przedsiębiorcy powinni rozważyć porządki w CEIDG i KRS

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (214)
Nadchodzą zmiany w klasyfikacji działalności gospodarczej. Niektórzy przedsiębiorcy powinni rozważyć porządki w CEIDG i KRS

1 sierpnia zaczną obowiązywać nowe kody PKD. Zmiany obejmą tylko niewielką część przedsiębiorców, ale ci, których będzie to dotyczyć, powinni pamiętać o zmianie w CEIDG i KRS. Jak się bowiem okazuje, kody PKD mają niekiedy ogromne znaczenie np. przy staraniu się o wsparcie finansowe.

Nowe kody PKD

1 sierpnia wchodzi w życie zmiana, której wielu przedsiębiorców prawdopodobnie nie jest nawet świadoma – chodzi o nowe kody PKD. Dotyczy to głównie kodów dla działalności rekreacyjnej i rozrywkowej. Pojawią się dwie nowe podklasy kodu 93.29 (Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna) – 93.29A i 93.29B.

Pierwsza z nich będzie zarezerwowany dla działalności polegających na prowadzeniu pokojów zagadek, domów strachów, miejsc do tańczenia i „w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych). Druga podklasa będzie zarezerwowana dla pozostałych działalności rozrywkowych i rekreacyjnych, które nie są klasyfikowane przez żadne inne kody PKD. Ma tym samym objąć m.in. działalności polegające na prowadzeniu parków rozrywek, eksploatacji automatów do gier, transportów rekreacyjnych (np. jachtów), obsługi stoków narciarskich czy plaż.

To jednak nie koniec zmian. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów część kodów PKD otrzyma nowe brzmienie. Jest to o tyle istotne, że nowe brzmienie niektórych kodów PKD będzie uwzględniać dwie nowe podklasy. Pełną listę zmian można znaleźć na tej stronie.

Zmiana w CEIDG i KRS: może mieć wpływ na wsparcie z państwa

W związku ze zmianami część przedsiębiorców powinna dodać nowe kody PKD do swojego wpisu w CEIDG lub KRS. Kody PKD w dotychczasowym brzmieniu dla funkcjonujących już firm można wprawdzie stosować jeszcze przez 12 miesięcy, warto jednak pomyśleć nad zmianą. Jak się okazuje, skorzystanie z niektórych dotychczasowych instrumentów wsparcia było uzależnione właśnie od podania właściwego, aktualnego kodu PKD we wniosku. Przekonali się o tym m.in. przedsiębiorcy ubiegający się o dotację na kapitał obrotowy. Błędy we wniosku o dotację na kapitał obrotowy – także te w postaci błędnego lub nieaktualnego kodu PKD – skutkowały odrzuceniem wniosku. Większość z tych przedsiębiorców mogła już nie otrzymać pieniędzy – w przypadku dotacji obowiązuje zasada „kto pierwszy ten lepszy”.

Od kodów PKD może też zależeć wsparcie, które rządzący dopiero mają udzielić przedsiębiorcom. Kontynuacja postojowego i zwolnienia z ZUS ma objąć tylko część firm, a kluczowe mogą okazać się właśnie kody PKD, które prawdopodobnie przesądzą o mikrotarczach dla firm.

Teoretycznie zatem zmiana w CEIDG i KRS nie jest konieczna, w praktyce jednak przedsiębiorcy powinni postarać się o jej dokonanie. „Porządek” w kodach PKD i właściwe sklasyfikowanie działalności może się po prostu opłacać. A przy okazji pozwoli na uniknięcie ewentualnych kłopotów przy interpretacji ze strony urzędników

Firmy, które zarejestrują się po wejściu zmian w życie, mają obowiązek podania kodów zgodnie z nową klasyfikacją.