Powstaje projekt kontynuacji zwolnienia z ZUS i świadczenia postojowego. Skorzysta jednak tylko część przedsiębiorców

Gorące tematy Finanse Firma Dołącz do dyskusji (648)
Powstaje projekt kontynuacji zwolnienia z ZUS i świadczenia postojowego. Skorzysta jednak tylko część przedsiębiorców

Kontynuacja świadczenia postojowego i zwolnienia ze składek ZUS  jest niemożliwa w formie, która miała miejsce do tej pory – i nie ukrywają tego nawet rządzący. Jest jednak szansa, że przynajmniej część przedsiębiorców nadal będzie mogła korzystać z tej formy pomocy. 

Kontynuacja postojowego i zwolnienia ze składek ZUS? Jest nowy projekt

Zwolnienie ze składek ZUS przysługiwało części przedsiębiorców jedynie za okres marzec-maj. Z kolei jeśli chodzi o świadczenie postojowe, to większość samozatrudnionych uprawnionych do jego pobrania już to zrobiła – o świadczenie można wnioskować maksymalnie trzy razy. Dla wielu przedsiębiorców nie jest to jednak wystarczająca pomoc, bo epidemia koronawirusa nadal generuje u nich potężne straty. Jak łatwo się domyślić, w tym gronie znajdują się m.in. przedsiębiorcy działający w branży turystycznej. Teoretycznie Polacy częściowo już ruszyli na wakacje, jednak sytuacja wielu firm nadal jest niepokojąca.

Okazuje się teraz, że w przypadku firm turystycznych prawdopodobnie możliwa będzie kontynuacja postojowego i zwolnienia z ZUS – a przynajmniej na to wskazuje notatka przewodniczącego podkomisji ds. turystyki Grzegorza Matusiaka, którą przywołuje „Rzeczpospolita”.

Świadczenie postojowe w nowym wydaniu: tylko dla części branży turystycznej

Kto mógłby starać się o „nowe” świadczenie postojowe? Przedsiębiorcy z branży turystycznej, prowadzący działalność sezonową, którzy zawiesili działalność po 31 sierpnia 2019 r. Jest jeszcze jeden warunek – ta działalność musiała stanowić główne źródło dochodu przedsiębiorcy. Postojowe mogliby zatem otrzymać ci, którzy ze względu na epidemię koronawirusa nie zdecydowali się na odwieszenie działalności i tym samym zostali całkowicie pozbawieni środków finansowych i możliwości zarobku.

W projekcie ma być mowa również o dodatkowym świadczeniu postojowym dla przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie „pozostałego transportu lądowego pasażerskiego, gdzie indziej niesklasyfikowanego”.

Zwolnienie z ZUS od lipca/sierpnia do października

Przewidywane zmiany miałyby również umożliwić przedstawicielom szeroko rozumianej branży turystycznej wnioskowanie o zwolnienie z ZUS za okres od lipca/sierpnia nawet do października 2020 r. Z możliwości zwolnienia mieliby również móc skorzystać przedstawiciele branż ściśle powiązanych z branżą turystyczną, którzy również ponieśli ogromne straty w związku z epidemią koronawirusa. Jeśli taki projekt wejdzie w życie, uprawnieni będą mogli złożyć wniosek o zwolnienie ze składek ZUS do końca października. Będą musieli jednak pamiętać, że zwolnienie można uzyskać jedynie z nieopłaconych składek – w tym aspekcie nic się nie zmieni.

Poselski projekt ustawy ma trafić do laski marszałkowskiej w tym tygodniu.