Szykują się zmiany w budownictwie społecznym. Rewolucja obejmie m.in. wykup mieszkań i miejsca parkingowe

Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Szykują się zmiany w budownictwie społecznym. Rewolucja obejmie m.in. wykup mieszkań i miejsca parkingowe

Oprócz projektu ustawy wprowadzającej Kredyt na start pojawił się wczoraj jeszcze jeden, również autorstwa Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Mowa o projekcie nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa, który trafił już do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych. Celem zmian jest systemowe wsparcie osób, które nie są w stanie kupić własnej nieruchomości. Część zmian może jednak zaskakiwać.

Zmiany w budownictwie społecznym. Koniec z wykupywaniem mieszkań za ułamek ceny?

Ministerstwo Rozwoju i Technologii już wcześniej zapowiadało, obok programu Mieszkanie na start (czy może raczej Kredyt na start) zmiany w budownictwie społecznym. Zgodnie z najnowszym projektem rządzący chcą przede wszystkim podwyższyć w 2024 i 2025 r. maksymalny limit wydatków budżetu państwa na program Budownictwa Społecznego i Komunalnego (BSK) oraz ustalić limit wydatków na lata 2026-2030 (zakładany jest stopniowy wzrost nakładów).

Zwiększenie nakładów na BSK to jednak tylko jedna ze zmian planowanych w tym programie. Oprócz tego, co istotne, ma zostać wydłużony czas, po jakim lokale komunalne, wybudowane z wykorzystaniem wsparcia udzielonego w ramach programu BSK, mogą zostać wykupione na własność przez najemców. Do tej pory możliwość wykupu pojawiała się już po 15 latach; jeśli planowane przez rząd zmiany w budownictwie społecznym wejdą w życie, okres ten wydłuży się do 25 lat. Co więcej, wykup lokalu  komunalnego miałby następować wyłącznie po cenie rynkowej – bez bonifikaty, jak ma to miejsce obecnie. Dodatkowo środki, które gmina otrzymałaby ze sprzedaży lokalu, miałyby być przeznaczane na modernizację istniejących mieszkań komunalnych lub tworzenie nowych. Nowe ograniczenia mogłyby spowodować, że zasoby gminne nie kurczyłyby się tak szybko – a z mieszkania w lokalach komunalnych korzystałyby osoby, które faktycznie tego potrzebują.

Według zmian proponowanych w projekcie w ramach programu BSK dofinansowywana mogłaby być również budowa akademików (oraz remont czy zakup budynku, w którym mogłyby zostać utworzone pomieszczenia służące zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych studentów).

Oprócz tego projekt przewiduje też całkowity zakaz wyodrębniania na własność lokali wybudowanych w ramach programu Społecznego Budownictwa Czynszowego (SBC), zwiększenie udziału czynnika społecznego w sprawowaniu nadzoru nad TBS/SIM czy wydłużenie o rok aktualnie obowiązującego programu SBC.

Nie będzie minimalnego współczynnika miejsc postojowych

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że projekt zakłada rezygnację z określania na poziomie krajowym minimalnego współczynnika miejsc postojowych przewidzianych do realizacji w ramach inwestycji mieszkaniowej (z wyjątkiem takiej, która jest realizowana na podstawie specustawy). Brak minimalnej liczby miejsc postojowych może mieć poważne konsekwencje w przypadku przyszłych inwestycji mieszkaniowych – szybko może się okazać, że nowe inwestycje posiadają niewystarczającą liczbę takich miejsc.

Przepisy znowelizowanej ustawy mają wejść w życie w III kwartale 2024 r.