Zebraliśmy najważniejsze zmiany w prawie od Nowego Roku 2018. Oto one:

Gorące tematy Finanse Państwo Podatki Praca Dołącz do dyskusji (376)
Zebraliśmy najważniejsze zmiany w prawie od Nowego Roku 2018. Oto one:

Nowy rok zawsze przynosi zmiany, ale 2018 przyniesie ich wyjątkowo dużo. Aby się móc lepiej w nich połapać, przygotowaliśmy listę najważniejszych zmian w prawie, które nas czekają. Już od stycznia wzrośnie płaca minimalna, a przelewy na ZUS będzie można wykonywać na jedno konto. Znaczne ograniczenia też dotkną młodych kierowców. Co jeszcze się zmieni? 

Sklepy będą stopniowo zamykane w niedziele

Od 1 marca zakupy będzie można zrobić tylko w dwie niedziele w miesiącu – w pierwszą i ostatnią. To i tak jednak dopiero pierwszy etap poważniejszych zmian. W 2019 będzie tylko jedna niedziela handlowa w miesiącu, a rok później w ten dzień będą już pozamykane wszystkie sklepy. Senat niedawno doprecyzował nieco ustawę. Zaproponował na przykład wyłączenie z zakazu placówek handlowych, w których przeważa działalność gastronomiczna. Dozwolony będzie handel w kwiaciarniach czy lodziarniach, o ile w danej placówce „przeważająca działalność” będzie dotyczyć właśnie odpowiednio kwiatów i lodów.

JPK dla każdego

Dotychczas Jednolity Plik Kontrolny był znany dużym i średnim przedsiębiorcom. Teraz będzie dotyczył każdego, kto prowadzi działalność. Plik to po prostu zbiór informacji o operacjach gospodarczych przedsiębiorstwa za konkretny okres. Już od początku stycznia każdy płatnik VAT będzie zobowiązany do umieszczania JPK na platformie Ministerstwa Finansów do 25 dnia każdego miesiąca. Ale to nie wszystko. Od lipca na wezwanie skarbówki przedsiębiorcy, również ci niepłacący VAT-u, będą musieli też dostarczyć inne pliki – na przykład JPK_PKPiR – Podatkową Księga Przychodów i Rozchodów lub JPK_KR – z księgami rachunkowymi.

Jedno konto w ZUS

Kolejna istotna zmiana dla przedsiębiorców – od stycznia każdy z nich ma indywidualny numer konta w ZUS, na który będzie przelewał wszystkie składki – na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, fundusz pracy i fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych oraz na fundusz emerytur pomostowych. Do  31 grudnia 2017 ZUS ma obowiązek przekazać wszystkim przedsiębiorcom informacje o numerze konta.

Pensja minimalna w górę

2100 zł brutto – tyle wyniesie pensja minimalna od pierwszego stycznia. To podwyżka o 100 złotych w porównaniu do 2017. Ale to nie koniec zmian. O 70 groszy, do 13,70 zł wzrośnie minimalna stawka godzinowa.

PIT tylko samodzielnie albo przez skarbówkę

Rozliczając PIT za 2017, nie będzie już można skorzystać z pomocy zakładu pracy. Dotychczas taką furtkę mieli ci pracownicy, którzy pracowali tylko w jednym miejscu. Jednak po zmianach, które weszły w życie w marcu, osoby fizyczne będą mogły złożyć zeznanie tylko samodzielnie lub też wnioskować o jego sporządzenie do skarbówki. Zmiana dotyczy naprawdę sporej grupy osób. Zakłady pracy sporządziły niemal 400 tysięcy deklaracji PIT za rok 2016.

Duże zmiany w prawie jazdy

Od 4 czerwca wejdą wreszcie przekładane już kilka razy zmiany w prawie jazdy. Przez pierwsze 24 miesiące świeżego kierowcę czeka okres próbny. Taki kierowca przez pierwsze osiem miesięcy będzie mógł jeździć nie szybciej niż z prędkością niż 50 km/h w terenie zabudowanym oraz 80 km/h poza nim. Na autostradach i ekspresówkach limit dla „świeżaków” wyniesie 100 km/h. Młodzi kierowcy będą też musieli jeździć z zielonym liściem na szybie oraz brać udział w dodatkowych kursach i szkoleniach. A to tylko część zmian w prawie jazdy 2018.

Zmiany w kodeksie pracy?

Losy zmian w prawie pracy nie są jeszcze przesądzone. Nowe przepisy mają zostać przedstawione w marcu i wtedy dowiemy się kiedy wejdą w życie. Prawdopodobnie każdy pracownik zyska prawo do 26-dniowego urlopu – niezależnie od stażu pracy. Zaległy urlop natomiast trzeba będzie wykorzystać do marca następnego roku, a nie do września kolejnego roku, jak jest do tej pory. Można się też spodziewać, że zmienią się formy zatrudnienia i będą przede wszystkim etatowe i nieetatowe, natomiast umowy-zlecenia pozostaną opcją, z której można będzie korzystać tylko w rzadkich sytuacjach.

Meldunek przez internet

Saga ze znoszeniem meldunku trwała długo, bardzo długo. Ostatecznie uznano, że obowiązek jednak zostanie. Ale rząd zaoferował pewne ułatwienie – będzie można się zameldować przez internet. Również według znowelizowanej ustawy, cudzoziemcy, którzy będą się meldować w Polsce na pobyt stały lub czasowy, będą musieli uzyskiwać numery PESEL.

Zmian jest więc sporo, pozostaje oczywiście pytanie, czy to już wszystko. Może się bowiem okazać, że znów nagle pojawią się jakieś pomysły rządzących, które nagle ułatwią czy skomplikują (to bardziej prawdopodobne) życie obywateli. Pożyjemy, zobaczymy…