Na rynku jest coraz więcej pieniędzy m.in. z 500 plus, ale nie dla emerytów. A żywność drożeje i drożeje

Gorące tematy Podatki Zakupy Dołącz do dyskusji (126)
Na rynku jest coraz więcej pieniędzy m.in. z 500 plus, ale nie dla emerytów. A żywność drożeje i drożeje

Emeryci w najmniejszym stopniu odczuli podwyżkę wynagrodzeń, za to w najwyższym stopniu poczują podwyżkę cen żywności. A żywność w Polsce drożeje i to bardzo.

Choć większość Polaków nie zdaje sobie z tego sprawy, program 500 plus jest finansowany z naszych podatków. Kosztuje każdego dnia, ale nie każdy jest jego beneficjentem. Dla niektórych więc wzrosty cen mogą być bardziej dotkliwe, niż dla innych. Zaobserwowaliście w ostatnim czasie wzrost cen produktów spożywczych i to nie tylko masła lub jajek, wokół których w ostatnim czasie pojawiły się nadnaturalne wahania? Robiąc codzienne lub cotygodniowe zakupy spożywcze, zostawiacie przy kasie zauważalnie więcej, niż jeszcze kilkanaście miesięcy temu?

Żywność w Polsce drożeje

Rosnące ceny żywności dotykają wszystkich konsumentów, ale najbardziej emerytów i rencistów, którzy nie korzystają z silnego wzrostu wynagrodzeń czy też transferów socjalnych z programu Rodzina 500 plus

Nie, nie są to moje słowa. To opinia analityka cinkciarz.pl, czyli Marcina Lipki. Cinkciarz to największy kantor walut w polskim internecie, a na czym jak na czym, ale na pieniądzach to oni się akurat znają.

W ostatnim roku ceny żywności rosły bardzo dynamicznie (odrzucam na bok przykład masła, które podrożało o 48%) – o 4,4% (przy średniej unijnej na poziomie 2,3%). Jakby na potwierdzenie tych informacji, analityk Cinkciarza podaje przykłady:

w porównaniu z wrześniem ub.r. świeże owoce podrożały o 9,7 proc., a warzywa o 5,8 proc (…) jaja (7,7 proc. r/r), jogurty (9,1 proc. r/r) czy wieprzowina (7,4 proc. r/r) (…). Niewielkim pocieszeniem dla większości konsumentów może być fakt, że w analogicznym okresie staniały o 0,7 proc. owoce morza czy napoje gazowane – o 0,4 proc.

Tyle tylko, że z cenami owoców morza rządzący już planują coś zrobić. Pisał o tym szerzej Tomasz Laba w swoim artykule zatytułowanym „Masło droższe od ośmiorniczek? Żaden problem! Minister Finansów podniesie VAT na owoce morza„.

50 twarzy 500 plus

Na rosnące ceny produktów spożywczych miał wpływ wzrost dochodów gospodarstw domowych. Z kolei na ten wzrost w dużej mierze wpływ miały środki otrzymane z programu Rodzina 500 plus, choć rosły też wynagrodzenia.

Dla gospodarstw domowych otrzymujących świadczenie wychowawcze Rodzina 500+ ten wzrost wyniósł 16,8 proc. (wśród małżeństw z co najmniej trójką dzieci o 25,2 proc.).

Grupą osób, która jest najbardziej pokrzywdzona, bo w równie imponującym tempie nie rosną ich wynagrodzenia ani świadczenia socjalne, są seniorzy. Emeryci skazani na niskie emerytury w najbardziej dotkliwy sposób odczują zawrotną skalę rosnących cen. Starsze osoby wydają na żywność stosunkowo największą część ich budżetu (ok. 30%), więc marnym pocieszeniem będzie dla nich fakt, iż częściowo spadają kwoty jakie musimy wydać np. za odzież i obuwie  (o 4,4% r/r).