Masło droższe od ośmiorniczek? Żaden problem! Minister Finansów podniesie VAT na owoce morza

Gorące tematy Codzienne Finanse Dołącz do dyskusji (394)
Masło droższe od ośmiorniczek? Żaden problem! Minister Finansów podniesie VAT na owoce morza

Cena masła od wielu miesięcy systematycznie rośnie, a brak większych protestów konsumentów uważam za co najmniej dziwny. Niemniej jednak kwoty, jakie wielu z nas wyciąga z portfela na ten produkt, przekraczają kolejne bariery psychologiczne. Dla przykładu można powiedzieć, że kilogram masła już teraz jest droższy od kilograma ośmiorniczek.

To niejako podwójna bariera psychologiczna. Raz, że ośmiorniczki uznawane są dość powszechnie za towar z najwyższej z możliwych półek. Ponadto są symbolem największej afery ostatnich lat. Być może to zagrywka ze strony PiS, żeby za jakiś czas mogli mówić, że za ich rządów ceny ośmiorniczek spadły to takiego poziomu, że stać na nie większość z nas. No bo przecież masło to produkt, który znajdziemy w każdej lodówce, a skoro stać mnie na kupno kostki masła to tym bardziej mogę sobie pozwolić na kupno kilku ośmiorniczek.

 Cena masła przekroczyły kolejną barierę psychologiczną

Można się z tego śmiać, ale takie widoki w sklepach dla wielu mogą być oznaką, że coś poszło nie tak, a w kraju być może nie jest tak różowo, jak przedstawia to partia rządząca. Swoją drogą to bardzo dziwne, że politycy opozycji nie robią jeszcze rabanu w związku z takimi cenami masła. Kilka lat temu, gdy ceny cukru szły w górę jak szalone, w kraju wybuchła panika na poważnie. Aktualne ceny cukru były podawane na pierwszych stronach gazet i programów telewizyjnych niczym notowania giełdowe, a politycy przerzucali się oskarżeniami za taki stan rzeczy. Nie chcę mówić, że cena masła to dowód na słabość opozycji, bo to przecież wciąż tylko masło. Nie mam jednak wątpliwości, że gdyby obecnie rządziła inna partia, ceny masła byłyby tematem z pierwszych stron gazet za sprawą PiS.

Cena masła idzie w górę, więc Minister Morawiecki zapowiedział… podwyżkę VAT na owoce morza

Strażnik finansów naszego państwa postanowił upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. W dalszym ciągu trwa walka o jak największe wpływy z tytułu podatku VAT dk kasy państwa więc to idealny moment na podwyżki tego podatku. Nie mówię o podwyżce z 23% do 24% tylko o mniejszym zróżnicowaniu stawek VAT. Tak się składa, że owoce morza objęte są najniższą stawką VAT. Podczas konferencji z okazji 25-lecia funkcjonowania podatku VAT w Polsce stwierdził, że krewetki i homary nie są towarem pierwszej potrzeby, a zatem nie ma sensu, by owoce morza korzystały z niższej stawki.

Wszystko zatem wróci do normy. Cena ośmiorniczek pójdzie w górę, a dzięki temu masło znów będzie tańsze od takich luksusów.