Planowane są podwyżki dla urzędników, ale najprawdopodobniej zlikwidowane zostaną trzynaste pensje.

Czy znacie kogoś, kto nie narzeka na urzędników w Polsce poza samymi urzędnikami? Przyznam, że trafiłem niejednokrotnie na uprzejmych, elokwentnych i skorych do pomocy pracowników urzędów. Ostatnimi czasy coraz częściej się to zdarza. Niestety raz na jakiś czas trafia się „czarna owca” i dramatycznie psuje cały mozolnie wypracowany wizerunek. Ciekawe co się zmieni po tym, jak wprowadzone zostaną w życie plany zmiany, czyli podwyżki dla urzędników i zlikwidowane zostaną trzynaste pensje.

Skąd takie informacje? O podwyżkach dla urzędników wspomniała Claudia Torres-Bartyzel, szefowa Służby Cywilnej, która udzieliła wywiadu Gazecie Prawnej. Dzięki temu wiemy, że podwyżki zamrożonych w 2009 roku płac mają w pierwszej kolejności objąć osoby zarabiające najmniej, czyli poniżej 2 500 zł. Jednocześnie mówi się o tym, że najprawdopodobniej zlikwidowane zostaną trzynaste pensje.

Ważne jest jednak także to, że wyższe wypłaty dostaną urzędnicy, którzy wykazują się zaangażowaniem, życzliwym podejściem do petentów, efektywnie wywiązują się z powierzonych im zadań, a także wykazują inicjatywę do wykonywania zadań, które wykraczają poza ramy ich stanowiska.

Aby móc przyznać podwyżki, trzeba stworzyć system oceny pracowników i taki powstanie po to, by uczciwie można było ocenić pracę i zaangażowanie każdego pracownika urzędu. Jeśli pracownik nie uzyska pozytywnej oceny, to może liczyć się nie tylko z brakiem podwyżki, ale także z możliwością utraty pracy.

Ciekawe jak ocenią takie reformy sami zainteresowani, czyli urzędnicy, którzy do niedawna, jak to określa wielu petentów, siedzieli i pili kawę nie wykazując zainteresowania pracą. Myślę, że Ci, którzy pracują uczciwie, nie mają się czego obawiać, a dla nas, klientów, petentów, może to oznaczać tylko podniesienie efektywności i jakości obsługi.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Masz jakiekolwiek wątpliwości lub problemy z szybkością załatwienia sprawy przez pracowników urzędów, ich decyzjami lub interpretacją przepisów i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com